Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szkliste oczy – na co mogą wskazywać zaszklone oczy u dziecka i u dorosłego?
menu
Polub nas na Facebooku

Szkliste oczy – na co mogą wskazywać zaszklone oczy u dziecka i u dorosłego?

Oczy

Fot: Seb Oliver / gettyimages.com

Szkliste oczy to dość nietypowy objaw, który łatwo przeoczyć. Nie wolno go jednak ignorować, ponieważ czasami wskazuje na rozwój choroby. Czego symptomem mogą być szkliste oczy u dziecka lub u dorosłego?

Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Bez wątpienia z narządu wzroku można wyczytać wiele emocji, ale też niektóre schorzenia i stany patologiczne toczące się w organizmie. Jednym z niepokojących objawów mogą być tzw. szkliste oczy. Choć nie zawsze sygnalizują poważną chorobę, warto zwrócić uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w obrębie narządu wzroku. Przyczyn szklistych oczu może być wiele. Jeżeli symptom utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Co to są szkliste oczy?

Już samo określenie szkliste oczy wskazuje na to, czym charakteryzuje się ta przypadłość. Oczy wyglądają, jakby znajdowały się za szkłem. Osoba z tą dolegliwością czasem nie może skupić wzroku.

Szkliste oczy stanowią często jeden z objawów zwykłego przeziębienia, który znika wraz z wyleczeniem infekcji. Są wówczas naturalnym symptomem podwyższonej temperatury ciała. Czasami jednak ich podłoże jest zupełnie inne. Szkliste oczy rzadko pojawiają się jako jedyny symptom ewentualnych problemów ze zdrowiem. W związku z tym należy obserwować cały organizm – łatwiej w ten sposób wychwycić niepokojące sygnały.

Zobacz film i dowiedz się jak zbudowane jest oko:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Szkliste oczy u dziecka

Opuchnięte czy szkliste oczy u noworodka tuż po porodzie nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Po kilku dniach od narodzin wszystko powinno wrócić do normy, o ile stosowana jest odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się u dziecka dłużej, może być objawem alergii lub problemów z narządem wzroku.

Szkliste oczy u niemowlaka mogą być symptomem zapalenia spojówek o podłożu infekcyjnym, alergicznym lub spowodowanym przez czynniki mechaniczne. Towarzyszy im wówczas zaczerwienienie i przekrwienie, a także nadmierne łzawienie i ropna wydzielina. Jeżeli szkliste oczy u dziecka spowodowane są zapaleniem spojówek, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wprowadzi odpowiednie leczenie. Tego typu stan zapalny może być także przyczyną szklistych oczu u osób dorosłych.

Inną przyczyną szklistych oczu u niemowlaka bywa niedrożny kanalik nosowo-łzowy. Przypadłość objawia się zaleganiem łez w oczach dziecka. Wyglądają przez to, jak zaszklone. Ten stan może doprowadzić do powstania infekcji bakteryjnej, dlatego też konieczne jest udrożnienie kanalika. W tym celu należy udać się do okulisty dziecięcego, który może zalecić wykonywanie masażu lub przeprowadzenie zabiegu sondowania dróg łzowych.

Częstą przyczyną szklistych oczu u dzieci, jak również u dorosłych jest reakcja alergiczna. Wówczas pozostałe objawy to zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie. Alergia będąca przyczyną szklistych oczu może być spowodowana przez różne czynniki, w tym pyłki, kurz lub sierść zwierząt. W takim przypadku najważniejsze jest rozpoznanie alergenu i wprowadzenie na tej podstawie odpowiedniego leczenia.

Jak dbać o oczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6

Inne przyczyny szklistych oczu

Objawy szklistych oczu nie muszą wskazywać na dolegliwości narządu wzroku. Bywają symptomem chorób rozwijających się w innej części ciała, na przykład schorzeń autoimmunologicznych związanych z gruczołem tarczowym. Główne objawy choroby Gravesa i Basedowa to zdenerwowanie, duszności, tachykardia, wole, a także wytrzeszcz gałek ocznych. Ten ostatni symptom może być bezpośrednią przyczyną suchych i szklistych oczu. W tym przypadku nie można lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do wielu groźnych powikłań, z których najbardziej niebezpiecznym jest tzw. przełom tarczycowy.

Szkliste oczy i nieprzytomne spojrzenie to także jeden z symptomów hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Stan ten objawia się również zmęczeniem, rozdrażnieniem, uczuciem niepokoju oraz nadmierną bladością i potliwością. Jeżeli istnieje podejrzenie, że przyczyną szklistych oczu może być hipoglikemia, warto wykonać badanie poziomu cukru we krwi i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą na unormowanie stężenia glukozy.

Zaszklone oczy nie zawsze są jednak objawem rozwijającej się choroby. Bardzo często można zaobserwować szkliste oczy po alkoholu czy innych środkach psychoaktywnych, zarówno legalnych (niektóre leki), jak i nielegalnych (narkotyki, głównie marihuana). Działanie specyfików może prowadzić np. do spowolnionego mrugania, którego skutkiem jest wysychanie oczu i ich szklistości. Przyczyną tego zjawiska bywa również długotrwałe przebywanie przed komputerem, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Czy szkliste oczy to objaw ciąży?

Niektórzy uważają, że szkliste oczy są jednym z pierwszych objawów ciąży. Choć w tym okresie dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mogą wpływać na wygląd ciężarnej, np. na kondycję jej włosów czy skóry, szkliste oczy wcale nie muszą oznaczać ciąży, a sposób rozpoznawania brzemiennej kobiety poprzez wygląd jej narządu wzroku jest niesprawdzoną metodą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
11
Polecamy
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka?
Domowe sposoby
Co stosować na ropiejące oczy u dziecka? Domowe sposoby TVN zdrowie
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka.
O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?