Rok 2020 jest rokiem pandemii COVID-19, w którym jesteśmy narażeni na patogeny - podkreślał szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego podczas konferencji poświęconej szczepieniom przeciw grypie.
- Boimy się, żeby nie było kumulacji zagrożeń, żeby wirus grypy nie spotkał się z wirusem SARS-CoV-2, żeby nie było problemów diagnostycznych
- mówił Pinkas.
Szczepienia przeciw grypie i Covid-19 - dla kogo?
Szef GIS podkreślił, że w tym czasie powinniśmy zadbać nie tylko o siebie, ale przede wszystkim o tych, którzy są najsłabsi. Wskazał między innymi na osoby starsze, z chorobami przewlekłymi czy z wieloma chorobami.
- To nasi bliscy, nasi dziadkowi, nasi rodzice. Zadbajmy o nich. Bądźmy w tym roku wyjątkowo odpowiedzialni.
– zaapelował.
Pinkas zaznaczył, że w tym roku powinniśmy pamiętać też o szczepieniach przeciwko grypie.
- To rok szczególny, w którym powinniśmy pamiętać, żebyśmy byli zaszczepieni na grypę i być może w przyszłości powinniśmy zaszczepić się na COVID, jeżeli będziemy mieli dostępną szczepionkę, a wygląda na to, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie będzie dostępna na rynku. Tutaj także, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, prowadzimy działania, żeby szczepionka była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić
- powiedział.
Dodał, że szczepionka będzie dostępna "dla tych najbardziej rozważnych, najbardziej odpowiedzialnych, tych, którzy nie są egoistami, ponieważ szczepimy się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych".
Jeszcze pod koniec lipca Jarosław Pinkas w "Jeden na jeden" w TVN24 mówił, że powstanie szczepionka na COVID-19, "ale ona będzie później, niż się wszystkim wydaje". - Myślę, że to będzie przyszły rok, połowa przyszłego roku - zaznaczał wówczas Pinkas.
Koronawirus - kiedy szczepionka
Reuters na początku września informował, że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez europejską formę farmaceutyczną AstraZeneca może być dostępna na rynku pod koniec 2020 roku.
Komisja Europejska poinformowała pod koniec sierpnia, że podpisała umowę z firmą AstraZeneca w sprawie zakupu 300 milionów dawek potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19, z opcją zakupu dodatkowych 100 milionów. Ich rozdysponowanie pomiędzy państwa członkowskie ma się opierać na liczbie ludności danego kraju.
Badania nad szczepionką chroniącą przed koronawirusem SARS-CoV-2 prowadzi także francuska firma farmaceutyczna Sanofi wspólnie z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline (GSK). Preparat ten wprowadzany jest obecnie do badań klinicznych i testowany na 440 ochotnikach, a ostateczne wyniki mają być znane pod koniec 2020 r. Są to badania pierwszej i drugiej fazy.
Źródło: PAP