Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy powstanie?
menu
Polub nas na Facebooku

Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2. Kiedy powstanie?

szczepionka

Fot: Gam1983 / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się już na cały świat. Aby zatrzymać pandemię naukowcy pracują nad bezpieczną i skuteczną szczepionką. Na jakim etapie są prace i kiedy szczepionka zacznie być podawana?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową i - niestety - jest bardzo zaraźliwy. Zdaniem niektórych badaczy koronawirus - podobnie jak grypa - będzie się pojawiał sezonowo. Choć nie ma jeszcze leku na COVID-19 i lekarze podają chorym środki stosowane u pacjentów z malarią czy HIV, to aby powstrzymać pandemię i uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości konieczne jest opracowanie szczepionki.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Kto pracuje nad szczepionka?

Prace nad szczepionką, która mogłaby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzi obecnie 30 firm z całego świata. Kilka dni temu Amerykanie rozpoczęli testy szczepionki na ludziach. Pierwszą pacjentka była 43-letnia Jennifer Haller. Dodatkowo szczepionkę podano jeszcze kilku innym ochotnikom. Każdy z nich otrzyma dwie dawki szczepionki w ostępie 28 dni. Obserwacje i kolejne testy potrwają kilka miesięcy. Testy te mają dać odpowiedź na pytanie, czy antidotum jest bezpieczne dla człowiek. Na ich podstawie ocenia się również skuteczność szczepionki oraz dawkę, w jakiej powinno się ją podawać.

Prace nad szczepionką prowadzi także firma Medicago, której współwłaścicielem jest potentat tytoniowy Philip Morris International. Badacze zamierzają stworzyć szczepionkę z tytoniu. Jak to możliwe?

Z tytoniu, ale także innych roślin, można wytworzyć szczepionkę tzw. podjednostkową. Tego rodzaju szczepionki mają w swoim składzie jedno lub kilka białek wirusa. Zazwyczaj białka te zawierają jedynie otoczkę wirusa. Cząsteczki choć bardzo przypominają wirusa i aktywują taką sama odpowiedź immunologiczną organizmu, to nie zawierają materiału genetycznego wirusa. Tym samym patogen nie może się namnażać, nie wróci też do swojej bardziej zjadliwej formy.

Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? „Obyśmy zdążyli do końca tego roku” Źródło: 36,6

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19?

Badania kliniczne to bardzo długi proces. Od rozpoznania do wprowadzenie nowej substancji na rynek może upłynąć nawet kilkanaście lat. Mimo że pierwsze szczepionki w kierunku koronawirusa są już testowane, to zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia pierwsza - bezpieczna, skuteczna i stosunkowo tania szczepionka - powinna powstać za ok. półtora roku. 

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba wiedzieć?

Koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc i w skrajnych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.

Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 zagraża każdemu z nas, to zdaniem specjalistów w grupie najwyższego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze oraz przewlekle chore. One także powinny szczególnie na siebie uważać i przestrzegać wszystkich zaleceń tj. dokładnie myć ręce, zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania. Dodatkowo należy pamiętać o unikaniu kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Specjaliści zalecają także, aby osoby, które nie muszą w ogóle wychodzić z domu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
8
Polecamy
Czy powstanie szczepionka, która ochroni przed koronawirusem? 
Czy powstanie szczepionka, która ochroni przed koronawirusem?  TVN zdrowie
Agencja Badań Medycznych będzie pracowała nad szczepionką na COVID-19
Agencja Badań Medycznych będzie pracowała nad szczepionką na COVID-19 TVN zdrowie
Pół roku z koronawirusem.
Na jakie pytania wciąż nie znamy odpowiedzi?
Pół roku z koronawirusem. Na jakie pytania wciąż nie znamy odpowiedzi? Dzień Dobry TVN
Naukowcy o szczepionce przeciw COVID-19 w sprayu do nosa.
"Może pomóc w zatrzymaniu transmisji SARS-CoV-2"
Naukowcy o szczepionce przeciw COVID-19 w sprayu do nosa. "Może pomóc w zatrzymaniu transmisji SARS-CoV-2" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby