Polub nas na Facebooku
Czytasz: Syrop glukozowy – jego szkodliwość to prawda czy mit?
menu
Polub nas na Facebooku

Syrop glukozowy – jego szkodliwość to prawda czy mit?

syrop

Fot. Patrick Llewelyn-Davies / Getty Images

Syrop glukozowy jest jednym z najczęściej spotykanych w przetworzonej żywności dodatków. Wiele osób unika go ze względu na jego osławioną szkodliwość. Jednak jego wpływ na ludzkie zdrowe nie jest tak zły, jak często się mu przypisuje.

Syrop glukozowy często mylony jest z syropem glukozowo-fruktozowym, który identyfikowany jest jako jeden z głównych winowajców odpowiedzialnych za epidemię otyłości na świecie. Tymczasem te dwie substancje diametralnie się od siebie różnią.

Co to jest syrop glukozowy?

Syrop glukozowy to roztwór zawierający przewagę glukozy (do 80%) i złożone cukry. Otrzymuje się go najczęściej poprzez enzymatyczną hydrolizę skrobi. Może ona pochodzić z pszenicy, kukurydzy, ziemniaków i wielu innych roślin. Choć w smaku jest mniej słodki niż cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, to znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się go jako dodatek do wypieków, pieczywa, napojów, słodyczy i wielu innych przetworzonych produktów żywieniowych. W szczególności doceniany jest przez cukierników, gdyż można z niego wytwarzać plastyczne masy i ozdoby.

Glukoza to jeden z najprostszych cukrów występujących w przyrodzie. Równocześnie jest ona cukrem najlepiej przyswajalnym przez ludzki organizm, dobrym nośnikiem energii oraz substancją podlegającą wielu skomplikowanym procesom kontrolnym, które biorą udział w metabolizmie człowieka. W sposób naturalny występuje w niektórych owocach (na przykład winogronach) i w miodzie.

Syrop glukozowy a syrop glukozowo-fruktozowy

Syrop glukozowy będący dodatkiem do żywności często mylony jest z syropem glukozowo-fruktozowym, który uważany jest za główną przyczynę epidemii otyłości. Substancje te jednak, mimo podobnej nazwy, nie działają na zdrowie człowieka w podobny sposób.

Syrop glukozowy zawiera głównie glukozę, którą ludzki organizm z łatwością przyswaja jako źródło energii i dostarcza do wszystkich komórek. Natomiast syrop glukozowo-fruktozowy w swoim składzie ma co najmniej połowę fruktozy, czyli cukru naturalnie występującego w owocach. Jest on o wiele wolniej wchłaniany w jelitach, dzięki czemu nie podnosi tak bardzo poziomu cukru we krwi. Z tego względu częściej zalecany jest diabetykom (w syropie glukozowo-fruktozowym nie ma to jednak znaczenia, gdyż obecność glukozy sprawia, że i tak nie jest on odpowiednim produktem dla cukrzyków).

Czym jest indeks glikemiczny? Sprawdźcie na filmie:

Zobacz film: Co to jest indeks glikemiczny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Fruktoza posiada również wady, które sprawiają, że syrop z jej zawartością okazuje się być wysoce niezdrowy. Ze względu na jej utrudnione wchłanianie większe ilości mogą wywoływać niestrawność, wzdęcia, bóle brzucha i biegunkę. Co więcej większość fruktozy nie jest wykorzystywana przez ludzki organizm, przez co magazynowana jest w wątrobie w postaci glikogenu, a przy jego nadmiarze przekształcana w tłuszcz. W wyniku tego jest ona częstą przyczyną tycia. Może ona też powodować wzrost cholesterolu i kwasów trójglicerydowych oraz być odpowiedzialna za rozwój miażdżycy.

Syrop glukozowy, mimo swojej kaloryczności, jest więc o wiele zdrowszą alternatywą niż syrop glukozowo-fruktozowy i wybierając produkty spożywcze, lepiej sięgać po niego.

Syrop glukozowy i jego prawdziwa szkodliwość

Syrop glukozowy spożywany z umiarem nie wykazuje silnej szkodliwości na zdrowie i nie należy się go przesadnie obawiać. Warto jednak pamiętać, że według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia zaledwie 10% zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić z cukrów prostych.

Najwięcej syropu glukozowego spożywa się razem z gotową, przetworzoną żywnością, głównie ze słodyczami. Może to skutkować nadmiarem cukrów prostych w diecie i tyciem, a także sprzyjać rozwojowi cukrzycy, dlatego lepiej ograniczyć spożycie tego produktu, podobnie jak większości substancji słodzących. Dodatkowo warto pamiętać, że produkty wysoce przetworzone nie powinny stanowić dużej części jadłospisu, ponieważ są uboższe w składniki odżywcze i błonnik oraz często zawierają duże ilości konserwantów.

Szkodliwość syropu glukozowego jest natomiast bardzo wysoka dla osób chorujących na cukrzycę, u których jego większe ilości mogą prowadzić do bardzo wysokiego podniesienia poziomu cukru we krwi.

Nie należy też zapominać, że syrop glukozowy jest wysoce kaloryczny i sprzyja tyciu.

Jak zrobić syrop glukozowy?

Miłośnicy słodyczy i domowych wypieków lubią sięgać po syrop glukozowy w kuchni, ponieważ daje on wiele możliwości. Szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik mas cukrowych oraz dekoracji. Można go kupić w sklepach cukierniczych lub w internecie. Opakowanie zawierające 500 g tej substancji kosztuje nie więcej niż 20 zł.

Syrop glukozowy można też wykonać samodzielnie w domu. W tym celu należy przygotować 700 g cukru, 310 g wody, sok z cytryny (lub opakowanie kwasku cytrynowego) oraz 3 g sody oczyszczonej.

Wodę z cukrem należy zagotować, mieszając aż do rozpuszczenia się kryształków. Następnie dodaje się sok z cytryny i sodę, a potem przykrywa i gotuje na wolnym ogniu przez około 30–40 minut, aż do uzyskania gęstej konsystencji i złotawego koloru.

Jak obliczyć prawidłową masę ciała? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Kiedy zaczyna się otyłość? Źródło: Klinika urody

Bibliografia:

Syrop glukozowy vs syrop glukozowo-fruktozowy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
3
Polecamy
Produkty, które najlepiej zastąpią syrop kukurydziany
Produkty, które najlepiej zastąpią syrop kukurydziany Dzień Dobry TVN
Szkodliwość cukru – jak cukier wpływa na organizm?
Szkodliwość cukru – jak cukier wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Syrop glukozowy - wpływ na zdrowie.
Zastosowanie w przemyśle spożywczym i otrzymywanie syropu glukozowego 
Syrop glukozowy - wpływ na zdrowie. Zastosowanie w przemyśle spożywczym i otrzymywanie syropu glukozowego  TVN zdrowie
Syrop z agawy – pozyskiwanie, zastosowanie, właściwości
Syrop z agawy – pozyskiwanie, zastosowanie, właściwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?