Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sylimarol – co to za lek? Jak i kiedy należy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sylimarol – co to za lek? Jak i kiedy należy go stosować?

Tabletki

Fot: GIPhotoStock / gettyimages.com

Sylimarol to preparat roślinny. Produkt medyczny polecany jest osobom, które mają uszkodzoną wątrobę, np. z powodu nadużywania alkoholu. Co znajduje się w składzie leku? Jak działa i kiedy jeszcze warto po niego sięgnąć?

Sylimarol 70mg to lek powstały na bazie roślin. Wspomaga rekonwalescencję po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Dodatkowo jest polecany osobom, które zmagały się z ostrą lub przewlekłą chorobą wątroby.

Substancjami czynnymi leku są: 100mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum) o zawartości 70mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę. Ponadto lek zawiera glukozę, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, talk, magnezu stearynian. Składniki otoczki: sacharoza, talk, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba(Capol 1295).

Sylimarol – przeciwwskazania

Mimo że lek Sylimarol powstał na bazie naturalnych roślinnych składników, to nie każdy chory może go stosować. Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub uczulenie na rośliny z grupy Compositae.

Jeśli w czasie przyjmowania leku u chorego wystąpią objawy typowe dla żółtaczki, tj. zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Leku nie można podawać dzieciom, które mają mniej niż 12 lat.

Sylimarol – dawkowanie

Schemat dawkowania leku powinien ustalić lekarz. Najczęściej zaleca się, aby dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia przyjmowali lek 3 razy dziennie po jednej tabletce. Lek należy przyjąć po jedzeniu, chyba że lekarz zdecydował inaczej. Kuracja powinna trwać od 2-4 tygodni, ale nie dłużej niż 6-miesięcy. Jeśli pacjent przechodził ciężkie zatrucie lekarz może zdecydować o zwiększeniu dziennej dawki do pięciu tabletek dziennie. Należy pamiętać, że minimalna terapeutyczna dawka to 200 mg, a maksymalna 400 mg. Aby lek zadziałał prawidłowo i terapia zakończyła się sukcesem należy unikać środków, które mogą szkodzić wątrobie.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Pod żadnym pozorem nie można przyjmować dawek podwójnych leku. Osoby, które nie wiedzą lub mają wątpliwości czy i jak powinny przyjmować lek, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Leku nie powinny przyjmować kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku tylko lekarz może ocenić, czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią nie mogą przyjmować żadnych leków bez konsultacji i porozumienia z lekarzem.

Sylimarol – interakcje z innymi lekami

Mimo że lek powstał na bazie roślin, to może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Tym samym chorzy, którzy na stałe przyjmują inne leki – także te wydawane bez recepty – powinny poinformować lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy lek Sylimarol nie wejdzie w reakcje z innymi farmaceutykami.

Sylimarol – działania niepożądane

Przyjmowanie leku Sylimarol może prowadzić do wystąpienia szeregu działań niepożądanych. W niektórych przypadkach u osób stosujących preparat obserwuje się zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Bardzo rzadko pojawiają się łagodne działanie przeczyszczające.

Uwaga! Jeśli, któryś z objawów się nasila lub u chorego pojawiły się dolegliwości nie wymienione w ulotce konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem lub farmaceuta.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do kosza lub kanalizacji może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
5
Polecamy
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Esberitox N – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie?
Esberitox N – ulotka. Jak działa lek? Kiedy go stosować i jak robić to bezpiecznie? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych.
Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu?
Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych. Kiedy i jak stosować syrop z prawoślazu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?