Sylimarol 70mg to lek powstały na bazie roślin. Wspomaga rekonwalescencję po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Dodatkowo jest polecany osobom, które zmagały się z ostrą lub przewlekłą chorobą wątroby.
Substancjami czynnymi leku są: 100mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum) o zawartości 70mg flawonolignanów w przeliczeniu na sylibinę. Ponadto lek zawiera glukozę, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, talk, magnezu stearynian. Składniki otoczki: sacharoza, talk, guma arabska, mieszanina wosku pszczelego białego i wosku Carnauba(Capol 1295).
Sylimarol – przeciwwskazania
Mimo że lek Sylimarol powstał na bazie naturalnych roślinnych składników, to nie każdy chory może go stosować. Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub uczulenie na rośliny z grupy Compositae.
Jeśli w czasie przyjmowania leku u chorego wystąpią objawy typowe dla żółtaczki, tj. zażółcenia skóry, zabarwienia na żółto oczu, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.
Leku nie można podawać dzieciom, które mają mniej niż 12 lat.
Sylimarol – dawkowanie
Schemat dawkowania leku powinien ustalić lekarz. Najczęściej zaleca się, aby dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia przyjmowali lek 3 razy dziennie po jednej tabletce. Lek należy przyjąć po jedzeniu, chyba że lekarz zdecydował inaczej. Kuracja powinna trwać od 2-4 tygodni, ale nie dłużej niż 6-miesięcy. Jeśli pacjent przechodził ciężkie zatrucie lekarz może zdecydować o zwiększeniu dziennej dawki do pięciu tabletek dziennie. Należy pamiętać, że minimalna terapeutyczna dawka to 200 mg, a maksymalna 400 mg. Aby lek zadziałał prawidłowo i terapia zakończyła się sukcesem należy unikać środków, które mogą szkodzić wątrobie.
Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:
Pod żadnym pozorem nie można przyjmować dawek podwójnych leku. Osoby, które nie wiedzą lub mają wątpliwości czy i jak powinny przyjmować lek, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Leku nie powinny przyjmować kobiety, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku tylko lekarz może ocenić, czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią nie mogą przyjmować żadnych leków bez konsultacji i porozumienia z lekarzem.
Sylimarol – interakcje z innymi lekami
Mimo że lek powstał na bazie roślin, to może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Tym samym chorzy, którzy na stałe przyjmują inne leki – także te wydawane bez recepty – powinny poinformować lekarza. Tylko specjalista może ocenić, czy lek Sylimarol nie wejdzie w reakcje z innymi farmaceutykami.
Sylimarol – działania niepożądane
Przyjmowanie leku Sylimarol może prowadzić do wystąpienia szeregu działań niepożądanych. W niektórych przypadkach u osób stosujących preparat obserwuje się zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Bardzo rzadko pojawiają się łagodne działanie przeczyszczające.
Uwaga! Jeśli, któryś z objawów się nasila lub u chorego pojawiły się dolegliwości nie wymienione w ulotce konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem lub farmaceuta.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do kosza lub kanalizacji może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.