Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
menu
Polub nas na Facebooku

Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób

Mózg

Fot: Andriy Onufriyenko/gettyimages.com

Mózg to główne centrum dowodzenia całego organizmu. Kontroluje nasze emocje, a także wytwarzanie niektórych hormonów. Niestety, mózg, tak samo, jak każdy inny organ w ludzkim ciele może chorować. Które choroby diagnozowane są najczęściej?

22 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. To doskonała okazja do tego, aby zwrócić uwagę na choroby mózgu, które, jak pokazują statystyki diagnozowane są coraz częściej. Szacuje się, że nawet co trzeci Europejczyk zmaga się z jakąś chorobą neurodegeneracyjną.

Jakie są najczęstsze choroby mózgu

  • Udar mózgu

Mimo że udar może pojawić się u każdego z nas, to najczęściej występuje u kobiet po 55. roku życia. Schorzenie prowadzi do nagłego zaburzenia czynności mózgu. W zależności od tego, co spowodowało udar dzieli się go na dwa typy - niedokrwienny oraz krwotoczny. W pierwszym przypadku w mózgu powstaje skrzep, który uniemożliwia swobodny przepływ krwi, w drugim dochodzi do pęknięcia naczynia i rozlania się krwi w mózgu. Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru należą nagły brak czucia lub drętwienie jednej strony ciała, opadający kącik ust, nagłe osłabienie kończyn z jednej strony, bełkotliwa i niewyraźna mowa, problemy z widzeniem (bardzo często zdarza się, że osoby udarem nie widzą na jedno oko), zawroty głowy oraz niepewny chód. Osoby, które mają takie objawy powinny jak natychmiast trafić do szpitala. Im szybciej lekarze rozpoznają udar i wprowadzą odpowiednie leczenie, tym większe są szanse na to, że nie wywołała on trwałych zmian w organizmie. 

Zobacz także: Czas jest najważniejszy! Jak rozpoznać udar i jak pomóc poszkodowanemu?

  • Migrena

Szacuje się, że to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób. Migrena to przede wszystkim silny, bardzo często pulsujący ból głowy. Może się on utrzymać nawet kilka dni. Co go wywołuje? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że atak migreny może wywołać stres, zmiany hormonalne, zbyt intensywne światło, a nawet niektóre zapachy, pokarmy czy alkohol (zwłaszcza czerwone wino). Jak sobie poradzić z migreną? Choć migreny nie da się wyleczyć, to można złagodzić ból i zmniejszyć częstotliwość ataków. Najczęściej chorym proponuje się leczenie farmakologiczne. Ulgę dają także zimne kompresy. 

Zobacz także: Co to jest migrena - Objawy, przyczyny i leczenie

  • Rak mózgu

Guz mózgu to pojęcie określające nowotwór lub inną strukturę rozwijającą się w obrębie mózgoczaszki albo w kanale kręgowym. Guz może być torbielą pajęczynówki, ropniem mózgu, rozwijającym się tętniakiem albo torbielą zapalną, wywołaną osiedleniem się pasożyta w mózgoczaszce. Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Przede wszystkim silne bóle głowy, które szczególnie dokuczliwe są rano i ustępują po wymiotach, zaburzenia równowagi, niedowład kończyn, drgawki, zaburzenia mikcji oraz defekacji, a także zaburzenia hormonalne.

Zobacz także: Guzy mózgu - przyczyny, leczenie i rokowanie 

  • Tętniak mózgu

Tętniak mózgu powstaje w wyniku poszerzenia naczynia krwionośnego. W początkowym stadium wzrostu tętniaki nie dają żadnych objawów. Z czasem pojawiają się: bóle głowy, wymioty i światłowstręt. Tętniak mózgu tuż obok nadciśnienia tętniczego jest najczęstszą przyczyną krwotoków mózgowych, które zagrażają życiu.

Przyczyną powstawania takich patologicznych zmian w obrębie naczyń mózgowych najczęściej jest nieodpowiedni tryb życia, w tym przede wszystkim: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i wysokokaloryczna dieta.

Zobacz także: Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia patologicznych zmian naczyń krwionośnych

  • Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera wiąże się z postępującą i nieodwracalną neurodegeneracją komórek mózgu. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są zaburzenia pamięci. Początkowo dotyczą one tylko pamięci krótkotrwałe. Z czasem, kiedy choroba postępuję, pacjenci przestają rozpoznawać członków rodziny i swoje najbliższe otoczenie. Bardzo często choroba całkowicie zmienia osobowość i zachowanie pacjenta. Zdarza się, że osoby, które chorują na alzheimera stają się agresywne, mają wahania nastroju, często rozwija się u nich także depresja.

Mimo że medycyna nie potrafi wyleczyć z choroby Alzheimera, to dzięki lekom można - do pewno stopnia - spowolnić jej rozwój.

Zobacz także: Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania

  • Stwardnienie rozsiane (SM)

To zapalna choroba układu nerwowego, która prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Co przyczynia się do jej rozwoju? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przypuszcza się, że znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, środowiskowe, a także to, jak działa układ immunologiczny chorego. 

Schorzenie najczęściej dotyka kobiety między 15. a 40. rokiem życia. Do najbardziej charakterystycznych objawów SM należą zaburzenia czucia, problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia równowagi. W raz z postępem choroby pacjenci mają problemy z mówieniem, a także dokuczają im przewlekłe bóle neuropatyczne. Leczenie SM polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby.

Zobacz także: Jakie są przyczyny stwardnienia rozsianego? Główne objawy SM

Zobacz film i dowiedz się, czy dietą możną poprawić pracę mózgu:

Zobacz film: Co jeść i pić, by mózg dobrze pracował? Źródło: Zdrowie

  • Stwardnienie zanikowe boczne

To wrodzona choroba układu nerwowego, która prowadzi do stopniowego obumierania komórek nerwowych. Schorzenie najczęściej diagnozowane jest u mężczyzn w podeszłym wieku. U osób z tym schorzeniem obserwuje się osłabienie i drżenie mięśni, bolesne skurcze oraz zmęczenie. Choroba prowadzi także do zaniku mięśni języka przez co chorzy mają duże problemy z połykaniem. Pacjenci z SLS bardzo często mają też depresję, wahania nastroju, problemy ze snem oraz bezdech senny. 

SLS nie da się ani wyleczyć, ani zatrzymać. Jedyne co medyna może zaoferować chorym to złagodzenie objawów choroby.

Zobacz także: Stwardnienie zanikowe boczne (SLA/ALS): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i leczenie

  • Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych najczęściej ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. Infekcja wywołuje stan zapalny błon łącznotkankowych wyściełających czaszkę oraz kanał kręgowy, które osłaniają mózg i rdzeń kręgowy. Niestety objawy zapalenia opon mózgowych nie są charakterystyczne i bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Dopiero wraz z postępem choroby pojawiają silne bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, wysypka na skórze, senność oraz światłowstręt.

Zobacz także: Zapalenie opon mózgowych – objawy, przyczyny, powikłania

  • Kleszczowe zapalenie mózgu

Nosicielami groźnego wirusa są przede wszystkim kleszcze. Kiedy patogen przedostanie się do organizmu w pierwszej kolejności pojawiają się gorączka, osłabienie, wymioty oraz wysypka na skórze. U niektórych osób wirus wywołuje zaburzenia neurologiczne, problemy z układem krążenia oraz oddychaniem. W skrajnych przypadkach infekcja może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Mimo że nie ma leku na kleszczowe zapalenie mózgu i u chorych stosuje się jedynie leczenie objawowe, to zachorowania można uniknąć. Wystarczy się zaszczepić.

Zobacz także: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

  • Choroba Parkinsona

Choroba rozwija się bardzo powoli i pierwsze objawy zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy obumarło już wiele komórek nerwowych. Mózg jest w stanie przez długi czas kompensować braki spowodowane degeneracją neuronów. Choroba Parkinsona zazwyczaj rozwija się u osób między 50. a 65. rokiem życia. Rzadziej zdarza się, że schorzenie zaczyna się przed 35. lub po 80. roku życia. Do pierwszych objawów choroby należą przede wszystkim spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, wzmożone napięcie mięśni, a nierzadko również ból, depresja, zaparcia oraz pogorszenie węchu.

Zobacz także: Dieta w chorobie Parkinsona - na czym polega? Zalecenia żywieniowe, produkty wskazane i przeciwwskazane

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Co to jest choroba Parkinsona.
Jak nie przeoczyć pierwszych objawów
Co to jest choroba Parkinsona. Jak nie przeoczyć pierwszych objawów TVN zdrowie
Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych
Choroby neurologiczne – objawy i wykaz chorób neurologicznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty