Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świąd w okolicy odbytu – jakie są przyczyny i domowe sposoby leczenia wstydliwej dolegliwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Świąd w okolicy odbytu – jakie są przyczyny i domowe sposoby leczenia wstydliwej dolegliwości?

NAN

Fot: absolutimages / fotolia.com

Świąd odbytu jest kłopotliwą dolegliwością, na którą cierpi, jak wynika z danych statystycznych, ponad 5% populacji. Może mieć wiele przyczyn. Najczęściej kojarzone jest z zapaleniem hemoroidów u dorosłych lub zarażeniem owsikami u dzieci.

Świąd w okolicy odbytu często jest łatwo wyleczyć i nie należy go ukrywać, a tym bardziej lekceważyć. Dane statystyczne wskazują, że jest częstszą przypadłością mężczyzn i nasila się szczególnie latem.

Świąd odbytu – jakie są jego objawy?

Osoby dotknięte świądem odbytu najczęściej skarżą się na swędzenie, pieczenie, a niekiedy palenie okolic odbytu. Dolegliwości potrafią być tak dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, wypoczynek czy sen. Dlatego należy podjąć odpowiednie kroki w celu zwalczenia przypadłości, nawet jeżeli wymaga ona wizyty lekarskiej, w której trakcie lekarz przeprowadzi wywiad i obejrzy okolice krocza. Świąd odbytu można zdiagnozować bez konieczności badań laboratoryjnych. Objawem jest zaczerwieniona skóra w podrażnionym miejscu, mocno przekrwiona, zgrubiała, z często sączącym się płynem surowiczym. Należy pamiętać, że świąd jest jedynie symptomem – konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny, a to wymaga poszerzonych badań diagnostycznych i specjalistycznych.

Świąd odbytu – przyczyny chorobowe, świąd samoistny i świąd o podłożu nerwowym

Świąd okolic odbytu często spowodowany jest niedostateczną higieną okolic intymnych. Niekiedy jest skutkiem źle dobranych kosmetyków. Pojawiają się opinie, że może być też wynikiem złej diety bogatej w czekoladę, owoce cytrusowe, ostre przyprawy, używki typu alkohol i kawa, napoje gazowane i mleko. Powoduje go też niedobór witaminy A i D.

Poza czynnikami zewnętrznymi, alergiami na kosmetyki i detergenty oraz niewłaściwymi nawykami żywieniowymi świąd może być spowodowany przez schorzenia miejscowe, które prowadzą do zwiększonej wilgotności odbytu, takie jak przetoka, szczelina odbytu, hemoroidy, zapalenie jelita grubego lub błon śluzowych, a także nowotwory. Przyczyną swędzenia i podrażnienia skóry w okolicy odbytu są też typowe kobiece dolegliwości, zwłaszcza te, które wiążą się z wydzielaniem znacznych ilości śluzu z pochwy, np. grzybica.

Świąd odbytu może być też objawem chorób ogólnoustrojowych i wówczas również wymaga poszerzonej diagnostyki. Występuje m.in. przy: cukrzycy, żółtaczce, alergiach, dnie moczanowej, przewlekłych chorobach nerek i wątroby, zaburzeniach tarczycy, trzustki, patologiach funkcjonowania jajników, a także zaburzeniach hormonalnych charakterystycznych dla okresu menopauzy. Świąd odbytu może być wywołany przez pasożyty, np. owsiki (które są najczęściej przyczyną świądu odbytu u dzieci), świerzb czy wszy łonowe.

Medycyna określa także przypadki świądu samoistnego, czyli takiego, który nie ma żadnej określonej przyczyny. Wówczas proces leczenia jest wyjątkowo trudny i polega na łagodzeniu objawów. Równie skomplikowanym przypadkiem jest świąd o podłożu nerwowym.

Dlaczego skóra sędzi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Świąd skóry. Źródło: 36,6.

Świąd odbytu – leczenie

Leczenie świądu odbytu powinno być uzależnione od przyczyny. Przy zapaleniach miejscowych wystarczy podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ulgę przynoszą też stosowane miejscowo żele i maści o działaniu łagodzącym pieczenie i swędzenie zmienionych chorobowo miejsc. Ponieważ świąd często dotyka kobiety w okresie menopauzy, niezbędna jest zastępcza terapia hormonalna przywracająca równowagę organizmu.

Znacznie trudniejszy do leczenia jest świąd samoistny, a także ten spowodowany stresem. Tego drugiego można się pozbyć z pomocą leków uspokajających. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu drobnych nerwów, które zlokalizowane są w okolicy odbytu. Dobre efekty daje też zabieg ostrzykiwania okolic odbytu alkoholem etylowym w celu pozbawienia nerwów czucia.

Domowe sposoby na świąd odbytu

Domowe leczenie świądu okolic odbytu oparte jest przede wszystkim za zwiększonej dbałości o higienę okolic intymnych. W trakcie mycia należy unikać dodatkowego podrażnienia twardymi gąbkami czy ręcznikami. Warto unikać nadmiernego zawilgocenia odbytu np. przez noszenie zbyt ciasnej, niedopasowanej bądź syntetycznej bielizny (zabronione jest używanie stringów). Niewskazane są pudry, talki i maści, których używanie nie zostało wcześniej skonsultowane z lekarzem.

Ulgę przynoszą nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu, rumianku czy nadmanganianu potasu. Sprawdzają się mieszanki ziołowe z rdestu, szałwii, kory dębu i kasztanowca, które ugotowane należy odcedzić i dodać do wody w wannie. Do ciepłej kąpieli można też dolać olejki eteryczne łagodzące ból i podrażnienia, a przede wszystkim działające rozluźniająco i uspokajająco. Przy silnych dolegliwościach można stosować miejscowe okłady z lodu, podobnie jak przy hemoroidach, a także z zaparzonej torebki herbaty, ponieważ zawarta w niej tanina ma działanie ściągające.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
358
81
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Świąd:
objawy, przyczyny i leczenie świądu
Świąd: objawy, przyczyny i leczenie świądu TVN zdrowie
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (2)
Ktoś
Wy tak na poważnie?
Czytaj całość
md
"świąd odbytu - jakie są jego objawy?" wy tak serio?
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?