Swędzenie pod pachami najczęściej wywołane jest podrażnieniem tej wrażliwej okolicy ciała poprzez np. golenie czy stosowanie zbyt silnych antyperspirantów. Swędzenie pod pachami często współistnieje z pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Zdarza się, że pojawiają się różnego rodzaju wykwity skórne, będące oznaką zakażeń skóry.
Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny
Skóra pach jest bardzo delikatna i wrażliwa, a tym samym charakteryzuje ją ogromna skłonność do podrażnień. Te z kolei objawiają się zaczerwienieniem i swędzeniem pod pachami. Podrażnienia skóry pach mogą powstawać na skutek otarć sztucznymi czy obcisłymi materiałami, stosowania kosmetyków czy antyperspirantów. Na podrażnienia pach są szczególnie narażone osoby uprawiające aktywność fizyczną typu bieganie. Na pierwszym miejscu jednak wymienia się depilację. Bez względu na to, jaka metoda zostanie wykorzystana, mikrouszkodzenia naskórka i tak powstają. Wszystkie te czynniki powodują uszkodzenia naskórka.
Dlaczego skóra swędzi? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Pachy to doskonałe środowisko dla bakterii – wilgoć i ciepło. Dlatego też naruszenie struktury naskórka szybko skutkuje zaczerwienieniem i innymi objawami miejscowymi. Pachy to również miejsce, w którym dochodzi do częstej i znacznej ekspozycji na różnego rodzaju środki chemiczne – kosmetyki do pielęgnacji i mycia, dezodoranty czy płyny do płukania i proszki do prania. Zaczerwienienie i swędzenie pod pachami mogą być więc objawem alergii kontaktowej, której dodatkowo może towarzyszyć wysypka czy obrzęk. Swędzenie pod pachami niekiedy wywołane jest przez ukąszenia niektórych owadów, jak również przez zmiany w organizmie, takie jak zmiany hormonalne, cukrzyca, otyłość czy schorzenia wątroby.
Bakterie i grzyby w etiologii swędzenia pod pachami
Pachy są ogromnym skupiskiem gruczołów potowych. W dole pachowym jest ciepło, wilgotno, często jest ograniczony dostęp tlenu. Stąd należy zawsze wykluczyć, czy swędzenie pod pachami nie ma podłoża grzybiczego lub bakteryjnego. Jeśli chodzi o grzybice, rzadko pojawia się izolowana grzybica pod pachami. Częściej współistnieje z innymi okolicami ciała. Świąd w tym przypadku jest szczególnie nasilony, a zaczerwienienie skóry w postaci rumienia bardzo wyraźne. Tego typu zakażenia grzybicze przenoszą się między osobami korzystającymi z saun bądź basenów czy z tych samych akcesoriów myjących, jak gąbka. Nie bez znaczenia są zakażenia grzybicze pojawiające się w przebiegu chorób przewlekłych, podczas chemioterapii czy immunosupresji. Grzybica najczęściej ma charakter przewlekły i mimo leczenia lubi nawracać. Nadmierna potliwość w okolicy pach sprzyja istotnie również zakażeniom bakteryjnym. Częściej do bakteryjnego zapalenia pach dochodzi u osób korzystających z siłowni czy aktywnie uprawiających sport, przez co stale uszkadzają główną warstwę ochronną naskórka. Bardzo często dochodzi do zapalenia mieszka włosowego. Wtedy swędzenie pod pachami współistnieje z pęcherzami z ropną lub surowiczą wydzieliną przy mieszkach włosowych.
Z czego jest zbudowana i jak działa skóra? Dowiesz się tego z filmu:
Uporczywe swędzenie pod pachami – leczenie
Najlepiej byłoby znaleźć przyczynę swędzenia pod pachami, by móc wyeliminować ten objaw. Konieczne jest zachowanie właściwej higieny, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy pach. Zaleca się noszenie przewiewnych materiałów, unikanie obcisłych, sztucznych ubrań zwiększających ryzyko uszkodzeń naskórka. Dobór antyperspirantu powinien być indywidualny. Należy niezwłocznie wyeliminować kosmetyk, który może podrażniać skórę pach. Mimo świądu nie wolno drapać zmian. Można przemywać pachy rumiankiem. Interwencja farmakologiczna jest konieczna w sytuacji nasilonych objawów klinicznych, szczególnie w przypadku zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.