Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny

Mężczyzna, który drapie się pod pachą

Fot: nebari / gettyimages.com

Swędzenie pod pachami rzadko wymaga jakiejkolwiek diagnostyki i leczenia. Pachy stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów, jak również pasożytów. Jednak częściej dochodzi do zwykłego podrażnienia wrażliwej skóry pach.

Swędzenie pod pachami najczęściej wywołane jest podrażnieniem tej wrażliwej okolicy ciała poprzez np. golenie czy stosowanie zbyt silnych antyperspirantów. Swędzenie pod pachami często współistnieje z pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Zdarza się, że pojawiają się różnego rodzaju wykwity skórne, będące oznaką zakażeń skóry.

Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie – przyczyny

Skóra pach jest bardzo delikatna i wrażliwa, a tym samym charakteryzuje ją ogromna skłonność do podrażnień. Te z kolei objawiają się zaczerwienieniem i swędzeniem pod pachami. Podrażnienia skóry pach mogą powstawać na skutek otarć sztucznymi czy obcisłymi materiałami, stosowania kosmetyków czy antyperspirantów. Na podrażnienia pach są szczególnie narażone osoby uprawiające aktywność fizyczną typu bieganie. Na pierwszym miejscu jednak wymienia się depilację. Bez względu na to, jaka metoda zostanie wykorzystana, mikrouszkodzenia naskórka i tak powstają. Wszystkie te czynniki powodują uszkodzenia naskórka.

Dlaczego skóra swędzi? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Świąd skóry. Źródło: 36,6.

Pachy to doskonałe środowisko dla bakterii – wilgoć i ciepło. Dlatego też naruszenie struktury naskórka szybko skutkuje zaczerwienieniem i innymi objawami miejscowymi. Pachy to również miejsce, w którym dochodzi do częstej i znacznej ekspozycji na różnego rodzaju środki chemiczne – kosmetyki do pielęgnacji i mycia, dezodoranty czy płyny do płukania i proszki do prania. Zaczerwienienie i swędzenie pod pachami mogą być więc objawem alergii kontaktowej, której dodatkowo może towarzyszyć wysypka czy obrzęk. Swędzenie pod pachami niekiedy wywołane jest przez ukąszenia niektórych owadów, jak również przez zmiany w organizmie, takie jak zmiany hormonalne, cukrzyca, otyłość czy schorzenia wątroby.

Bakterie i grzyby w etiologii swędzenia pod pachami

Pachy są ogromnym skupiskiem gruczołów potowych. W dole pachowym jest ciepło, wilgotno, często jest ograniczony dostęp tlenu. Stąd należy zawsze wykluczyć, czy swędzenie pod pachami nie ma podłoża grzybiczego lub bakteryjnego. Jeśli chodzi o grzybice, rzadko pojawia się izolowana grzybica pod pachami. Częściej współistnieje z innymi okolicami ciała. Świąd w tym przypadku jest szczególnie nasilony, a zaczerwienienie skóry w postaci rumienia bardzo wyraźne. Tego typu zakażenia grzybicze przenoszą się między osobami korzystającymi z saun bądź basenów czy z tych samych akcesoriów myjących, jak gąbka. Nie bez znaczenia są zakażenia grzybicze pojawiające się w przebiegu chorób przewlekłych, podczas chemioterapii czy immunosupresji. Grzybica najczęściej ma charakter przewlekły i mimo leczenia lubi nawracać. Nadmierna potliwość w okolicy pach sprzyja istotnie również zakażeniom bakteryjnym. Częściej do bakteryjnego zapalenia pach dochodzi u osób korzystających z siłowni czy aktywnie uprawiających sport, przez co stale uszkadzają główną warstwę ochronną naskórka. Bardzo często dochodzi do zapalenia mieszka włosowego. Wtedy swędzenie pod pachami współistnieje z pęcherzami z ropną lub surowiczą wydzieliną przy mieszkach włosowych.

Z czego jest zbudowana i jak działa skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry: Źródło: 36,6.

Uporczywe swędzenie pod pachami – leczenie

Najlepiej byłoby znaleźć przyczynę swędzenia pod pachami, by móc wyeliminować ten objaw. Konieczne jest zachowanie właściwej higieny, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy pach. Zaleca się noszenie przewiewnych materiałów, unikanie obcisłych, sztucznych ubrań zwiększających ryzyko uszkodzeń naskórka. Dobór antyperspirantu powinien być indywidualny. Należy niezwłocznie wyeliminować kosmetyk, który może podrażniać skórę pach. Mimo świądu nie wolno drapać zmian. Można przemywać pachy rumiankiem. Interwencja farmakologiczna jest konieczna w sytuacji nasilonych objawów klinicznych, szczególnie w przypadku zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
42
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Wysypka pod pachami u dziecka i dorosłych – o czym może świadczyć?
Wysypka pod pachami u dziecka i dorosłych – o czym może świadczyć? TVN zdrowie
Detergenty podrażniają twoją skórę?
Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry
Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry TVN zdrowie
Komentarze (1)
Penelopa 13
Od co najmniej dwóch lat brat zmaga się ze świądem pod pachami w zgięciach łokci między palcami dłoni ,skóra jest zaczerwieniona i wydziela płyn .leczy się , lekarz dermatolog przypisuje różne leki ale po pewnym czasie choroba wraca są to leki robione w aptece , już nie wiemy co robić
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?