Suszone owoce zawierają przede wszystkim błonnik, witaminy oraz potas i miedź. Właściwości suszonych owoców wiążą się przede wszystkim ze zbawiennym ich wpływem na układ trawienny – są polecane na zaparcia i problemy żołądkowe. Taka przekąska to również sposób na dodanie energii, potrzebnej szczególnie po przebudzeniu. Suszone owoce południowe, takie jak bakalie, poprawiają odporność i korzystnie wpływają na pracę serca. Niestety warto wiedzieć, że producenci dodają do owoców kwas siarkowy oraz konserwanty, aby przedłużyć ich termin ważności. Dlatego najlepiej zrobić samodzielnie zdrowe, suszone owoce, które nie będą zawierały składników konserwujących i sztucznych barwników.
Czy suszone owoce są zdrowe?
Suszone owoce to przekąska, która ma zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony mają wiele cennych składników odżywczych, a z drugiej charakteryzują się dużą zawartością kalorii i cukru. Do zalet suszonych owoców należą:
- wysoka zawartość błonnika,
- zawierają wiele witamin: B1, C, kwas foliowy,
- regulują ciśnienie krwi,
- zawierają potas i wapń, dobrze wpływają na stan kości,
- suszone owoce aronii, śliwek i jagód zawierają dużo antyoksydantów,
- suszone owoce żurawiny bardzo dobrze sprawdzają się po treningu, ponieważ dodają energii.
Wśród najzdrowszych suszonych owoców można wymienić: śliwki, morele, daktyle i żurawinę. Na niekorzyść suszonych owoców ze sklepu przemawiają przede wszystkim konserwanty, barwniki i siarka, a także spora ilość węglowodanów.
W Polsce popularne są suszone owoce goji, które polecane są przez dietetyków. Zawierają sporo selenu, witaminę E oraz cynk i potas, jednak ich minusem jest bardzo duża kaloryczność (około 370 kalorii w 100 gramach).
Suszone owoce są zdrowe, ale tylko wtedy, jeżeli spożywane są z umiarem i wybierane są odpowiednie ich rodzaje. Przykładowo suszone owoce bananów smażone są w głębokim tłuszczu, co sprawia, że są bardzo niezdrowe i działają niekorzystnie na poziom cholesterolu. Zdecydowanie najlepiej wybierać suszone owoce bez cukru, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Mało cukru zawierają także suszone owoce malin, żurawiny oraz aronii. Suszone owoce mogą być polecane na odchudzanie, ale tylko wtedy, jeśli traktowane są jako dodatek lub przekąska zamiast niezdrowych ciastek czy słonych chipsów. To również polecana przekąska dla dzieci, którą rodzice mogą podawać swoim pociechom zamiast słodyczy. Ilość spożywanych suszonych owoców należy kontrolować i dostosować ją do własnej aktywności. Najlepiej jest spożywać je rano, jako dodatek do śniadania lub po ćwiczeniach fizycznych, w celu uzupełnienia energii. Natomiast osoby na ścisłej diecie odchudzającej powinny sięgać po surowe owoce, które zawierają mniej cukru, a więcej wody, chociaż również w określonych ilościach.
Suszone owoce: metody suszenia
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zrobić suszone owoce samodzielnie, zamiast kupować gotowe mieszanki ze sklepów. Przepisów na suszone owoce jest wiele, jednak najprostszym domowym sposobem jest suszenie owoców w piekarniku, przy czym warto pamiętać, że do tego celu najlepiej nadają się jabłka, śliwki i gruszki. Miękkie owoce można zostawić w skórce (po dokładnym umyciu), natomiast te twardsze należy obrać. Kolejnym krokiem jest wydrążenie gniazd nasiennych i pokrojenie owoców w plastry lub ćwiartki. Aby owoce nie ściemniały, dobrze jest włożyć je do miski z wodą i kwasem cytrynowym. Piekarnik należy nagrzać do około 50 stopni i włożyć owoce. Po całym procesie skórka powinna być lekko pomarszczona, a owoce dosyć twarde. W ten sposób powstają suszone owoce bez konserwantów, które są zdrowe i pełne substancji odżywczych. Do suszenia owoców można wykorzystać także specjalne suszarki do żywności.
Własnoręcznie przygotowane suszone owoce są niesiarkowane i pełne smaku, dlatego warto raz na jakiś czas je zrobić. Można także samodzielnie przygotować mieszankę suszonych owoców, którą można potraktować jako przekąskę. Bardzo ważne jest przechowywanie suszonych owoców. Powinny być zamknięte w hermetycznym pojemniku.
Producenci żywności używają zupełnie innych metod suszenia owoców, które niekoniecznie są zdrowe. Przede wszystkim dodają sporo konserwantów, barwników i siarki. Niektóre owoce poddawane są liofilizacji, czyli zamrożeniu, a następnie usunięciu wody (bez rozmrażania). Produkty liofilizowane uznawane są za zdrowe, ponieważ nie dodaje się do nich substancji konserwujących. W sklepach można także znaleźć ekologiczne suszone owoce, które są droższe, ale zawierają więcej składników odżywczych.
Jak wykorzystać suszone owoce w kuchni? Zobacz wideo: