Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stomatolog: Ból zęba nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty
menu
Polub nas na Facebooku

Stomatolog: Ból zęba nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty

Dentysta

Fot: LGK / gettyimages.com

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że częściej wybieramy telefoniczną poradę lekarza niż wizytę w placówce. Czy w przypadku bólu zęba rozmowa z dentystą wystarczy? Które zabiegi mogą być odroczone, a których nie należy przekładać? Na te i inne wasze pytania - na specjalnym live czacie przygotowanym przez program 36,6°C - odpowiadała dr Justyna Łabuzek, stomatolog.

O zęby powinniśmy dbać przez cały czas. Mimo że większość z nasz doskonale o tym wie, to zazwyczaj ignorujemy profilaktykę i zgłaszamy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy ból zęba jest trudny do wytrzymania. Ale czy zawsze ból zęba wymaga wizyty u specjalisty?

Nie, ale o tym musi zdecydować lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad. Czasem zdarza się, że przyczyną bólu jest kawałek jedzenia, który gdzieś utkwił. W takich sytuacjach dokładne umycie i nitkowanie zębów powinno przynieść ulgę – mówi dr Justyna Łabuzek, stomatolog.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie znieczulenie można podać dziecku?

W wielu gabinetach, zwłaszcza tych, które zajmują się leczeniem dzieci do znieczulenia stosuje się gaz rozweselający. Mimo że wielu rodziców ma obawy czy to bezpieczne, zdaniem specjalistki nie ma żadnych powodów do obaw.

Gaz rozweselający jest absolutnie bezpieczny dla dzieci. Mimo że można go stosować już u dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia, to – w mojej ocenie - najlepiej sprawdza się u dzieci powyżej drugiego roku życia. Takie dzieci doskonale współpracują z lekarzem. Podczas zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego bardzo ważne jest, aby dziecko przez cały czas oddychało przez nos, dlatego musi mieć drożny nos i zdrowe ucho środkowe – mówi.

Bardzo ważne jest, aby dziecko było do zabiegi dobrze przygotowane. Maseczka i oddychanie w niej będzie dla niego zupełną nowością. Aby zminimalizować strach malca przed nową sytuacją warto poprosić wcześniej dentystę o maseczkę. Dzięki temu dziecko będzie mogą się z nią oswoić i przyzwyczaić do niej.

Jak wybielić zęby?

W ostatnim czasie wybielanie zębów cieszy się ogromną popularnością. Niestety większość osób, aby mieć bielsze zęby sięga po pasty wybielające. Tymczasem ich stosowanie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Pasty wybielające działają jak pumeks i ścierają szkliwo. Przekroczenie pewnej granicy powoduje odsłonięcie głębszych warstw zęba. W takich sytuacjach jedyną opcją na wybielenie zębów będzie założenie licówki. Osoby, które stosują pasty wybielające muszą sobie zdawać sprawę, że szkliwo się nie odbuduje, a jego brak może doprowadzić do problemów. Czasem zdarza, że wybielanie zębów nie jest konieczne, bo po dokładnym wyczyszczeniu i paskowaniu, zęby zyskują pożądany odcień – mówi specjalistka.

Osoby, które mimo wszystko chcą wybielić zęby powinny to zrobić w gabinecie dentystycznym.

Czy odkładać zaplanowane wizyty?

W obecnej sytuacji lekarze odradzają wizyty w placówkach i zachęcają do kontaktu telefonicznego z lekarzem. Czy zaplanowaną wizytę u dentysty też można przełożyć?

Wszystkie planowe wizyty mogą być wstrzymane. Wizyta w gabinecie jest konieczna naprawdę w nagłych sytuacjach lub gdy lekarz, po wcześniejszej rozmowie z pacjentem stwierdzi, że taka wizyta jest konieczna – dodaje.

Zobacz cały zapis czatu ze specjalistką!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich Dzień Dobry TVN
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?
Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty? TVN zdrowie
Ekspert:
Oddychanie przez usta może doprowadzić nawet do niedotlenienia 
Ekspert: Oddychanie przez usta może doprowadzić nawet do niedotlenienia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?