Wielkanocne śniadanie
Udekorowany dom i malowane przez dzieci jajka do święconki przypominają, że lada dzień będziemy świętować Wielkanoc. Najbardziej uroczystym momentem jest niedzielny poranek, kiedy z całą rodziną zasiadamy do suto zastawionego stołu. Jakie potrawy powinny się na nim znaleźć? Choć jest to kwestia indywidualna, zależna często od wychowania i regionu, w którym dorastaliśmy, to są jednak takie dania, które przygotowuje większość polskich gospodyń. Co to takiego?
Żurek
Ta potrawa to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Aby przygotować świąteczną zupę, należy skorzystać z najlepszych składników, które doskonale podkreślą smak domowego żurku. Wielkanocna zupa powinna zachwycać smakiem i aromatem, co nie oznacza, że musi być trudna w przygotowaniu.
Składniki:
- 2 szklanki zakwasu na żurek,
- 1 surowa biała kiełbasa,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżeczki majeranku,
- 2 ziarenka ziela angielskiego,
- 1 pęczek włoszczyzny,
- 2 liście laurowe,
- 3 ugotowane na twardo jajka,
- ½ szklanki śmietany 30%,
- szczypta soli i pieprzu do smaku.
Przygotowanie:
Warzywa należy oczyścić, włożyć do dużego garnka, po czym zalać 2 litrami wody. Następnie dorzuć surową białą kiełbasę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj przez 15 minut. Dodaj zakwas, czosnek, majeranek oraz sól i pieprz. Wyjmij kiełbasę i pokrój w plasterki, a ugotowane jajka podziel na połówki. Żurek zabiel śmietaną i rozlej na talerze. Podawaj z jajkami i kiełbasą.
Jajka faszerowane pieczarkami
To faworyt wśród wielkanocnych potraw w większości polskich domów. Jest nie tylko smaczne, ale ma również znaczenie symboliczne, które nawiązuje do odradzającego się życia. Jajka faszerowane są łatwe i szybkie w wykonaniu. Jest to wielkanocna potrawa, z którą poradzi sobie każda pani domu.
Składniki:
- 10 ugotowanych jajek
- 250 g pieczarek
- 1 cebula
- Masło
- Sól, pieprz, majonez
Przygotowanie:
Ugotowane na twardo jajka obierz, przekrój na połowę, a następnie wyjmij ostrożnie żółtka. Pieczarki i cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i podsmaż na maśle. Wymieszaj z żółtkami, dodaj majonez, sól, pieprz do smaku.
Schab pieczony
To jedna z pozycji obowiązkowych w wielkanocnym menu. Pieczony schab jest soczysty, a jednocześnie kruchy i delikatny. Schab to danie, które możemy podawać jako pieczoną wędlinę (na zimno) oraz jako mięso do obiadu (na gorąco). Pieczony schab to potrawa na tyle uniwersalna, że pasuje do niej wiele dodatków, między innymi chrzan, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole oraz owoców takich jak: żurawina, morela czy śliwka.
Co więcej, jego przygotowanie jest bardzo proste. Jak przygotować schab w piekarniku? Najważniejsza jest marynata. To od niej zależy smak i aromat pieczonego mięsa. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- Oliwę
- Rozmaryn
- Majeranek
- Oregano
- Sól
- Pieprz
- Czosnek (3-4 ząbki)
- Liście laurowe
Przygotowanie:
Surowe i oczyszczone mięso nacieramy przygotowaną marynatą. Schab odstawiamy do lodówki pod przykryciem na co najmniej 12 godzin. Schab najlepiej upiec w rękawie do pieczenia. Dzięki temu zachowa swoją soczystość. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni Celsjusza i pieczemy godzinę.
Sałatka jarzynowa
Tradycyjnej sałatki jarzynowej z pewnością nie zabraknie w żadnym polskim domu. Jest to potrawa, którą w każdym domu przygotowuje się nieco inaczej.
Składniki:
- 2 marchewki
- 2 pietruszka (korzeń)
- 3 ziemniaki
- 4 jajka
- 3 ogórki kiszone
- ¼ cebuli
- ½ jabłka
- 1 mała puszka groszku
- 1 szklanka majonezu
- 1 łyżeczka musztardy
Przygotowanie:
Warzywa korzeniowe gotujemy w mundurkach dla zachowania wartości odżywczych. Po ugotowaniu obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy ugotowane na twardo jajka, ogórki kiszone, jabłko oraz groszek. Doprawiamy solą i pieprzem, na koniec dodajemy majonez i musztardę
Zobacz film: Ula Somow w Dzień Dobry TVN o tym, na ile możemy sobie pozwolić przy świątecznym stole.