Polub nas na Facebooku
Czytasz: Smagnięcie biczem, czyli uraz kręgosłupa szyjnego. Czym się charakteryzuje i jak można je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Smagnięcie biczem, czyli uraz kręgosłupa szyjnego. Czym się charakteryzuje i jak można je leczyć?

Smutna kobieta trzyma się za szyję.

Fot. Hero Images / Getty Images

Smagnięcie biczem (z angielskiego whiplash-associated disorders; w skrócie WAD) to uraz kręgosłupa szyjnego, spowodowany najczęściej wypadkiem samochodowym. Jego skutkiem jest wiele uciążliwych dolegliwości, które czasami przyjmują formę przewlekłą. Czym charakteryzuje się uraz biczowy kręgosłupa i jakie są jego objawy?

Uraz smagnięcia biczem uznawany jest za domenę kierowców, którzy ulegli wypadkowi samochodowemu. Wbrew pozorom nie musi to być groźna kolizja – czasami nawet niepozorna stłuczka czy zbyt silne hamowanie staje się powodem wystąpienia urazu biczowego. Jego konsekwencje to głównie dolegliwości bólowe, a także szereg innych objawów neurologicznych. Czy można się ich pozbyć? Na czym polega leczenie smagnięcia biczem i które metody są najskuteczniejsze?

Czym jest uraz biczowy kręgosłupa?

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego jest zespołem dolegliwości, które pojawiają się na skutek nagłego odchylenia głowy w tył, przód lub na boki. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej podczas wypadku samochodowego, w którym auto poszkodowanego zostaje uderzone z tyłu przez inny pojazd. W tym momencie głowa ofiary najpierw wbija się w zagłówek fotela, a następnie odskakuje do przodu. Dochodzi wówczas do gwałtownego zgięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pod wpływem smagnięcia biczem może dojść do urazów mięśnia płatowatego głowy, piersiowego mniejszego, mostkowo-obojczykowo-sutkowego, półkolcowego głowy i czworobocznego grzbietu, dźwigacza łopatki, a także mięśni pochyłych.

Uraz smagnięcia biczem początkowo może nie dawać żadnych niepokojących objawów – zdarza się, że pierwsze symptomy obserwowane są dopiero dobę po wypadku. Jeżeli dolegliwości się pojawią, w dużej części przypadków ustępują w przeciągu ok. 3 miesięcy. Czasami jednak objawy smagnięcia biczem utrzymują się przez dłuższy czas i mogą przybrać chroniczny charakter.

Jak praca biurowa wpływa na nasz kręgosłup? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak praca biurowa wpływa na nasz kręgosłup? Źródło: 36,6

Jakie są objawy smagnięcia biczem?

Podstawowe objawy smagnięcia biczem to dolegliwości bólowe szyi, karku, głowy (najczęściej w obszarze podpotylicznym) oraz barku. Oprócz tego mogą wystąpić nudności i zawroty głowy. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania urazu u pacjentów obserwuje się także:

 • zmniejszenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • promieniujący ból, obejmujący ramię, przedramię, a czasem całą rękę,
 • wzmożone napięcie mięśniowe w spoczynku,
 • mrowienie kończyn oraz zaburzenia czucia,
 • wystąpienie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, czyli miejsc o wzmożonej wrażliwości na ból (związane z nimi dolegliwości bólowe mogą także współistnieć z ograniczoną ruchomością stawów, sztywnością mięśni czy spadkiem siły mięśniowej).

Jak diagnozuje się uraz biczowy kręgosłupa szyjnego?

Po wypadku, który mógł spowodować uraz biczowy kręgosłupa, nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów. W przypadku zauważenia jakichkolwiek podejrzanych symptomów najlepiej skonsultować się z lekarzem. Szybkie wykrycie smagnięcia biczem może pomóc w uniknięciu poważnych konsekwencji zdrowotnych i ułatwić wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli istnieje podejrzenie urazu biczowego kręgosłupa szyjnego, często konieczna okazuje się zarówno diagnostyka pod kątem neurologicznym i ortopedycznym, jak i radiologicznym. W zależności od konkretnego przypadku, wśród zlecanych badań mogą się znaleźć:

 • RTG kręgosłupa szyjnego,
 • rezonans magnetyczny,
 • tomografia komputerowa,
 • USG z pomiarem Dopplera
 • elektromiografia,
 • elektroneurografia,
 • badania mające na celu sprawdzenie odruchów ścięgnistych i okostnych, a także czucie powierzchniowe,
 • ocena nasilenia bólu typu VAS.

Warto pamiętać, że wykonanie badań w celu zdiagnozowania (lub wykluczenia) smagnięcia biczem nie tylko może wskazać właściwą drogę dojścia do zdrowia, ale stać się również podstawą do wypłaty należnego odszkodowania z tytułu wypadku.

Masz problemy z kręgosłupem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Leczenie smagnięcia biczem: fizjoterapia, rehabilitacja i ćwiczenia

Przy stwierdzeniu smagnięcia biczem, leczenie i jego metody uzależnione są od rodzaju urazu i powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem. Przede wszystkim należy jednak postawić na około dwutygodniowy odpoczynek, podczas którego nie będzie dochodzić do eksploatacji odcinka szyjnego. Jeżeli pacjent zmaga się z silnym bólem, możliwe jest przyjmowanie środków przeciwbólowych, najczęściej niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W razie wyjątkowo ostrych dolegliwości stosuje się też kołnierz ortopedyczny.

W przypadku smagnięcia biczem rehabilitacja ma na celu przywrócenie zakresu ruchu sprzed wypadku, a także zwiększenie siły mięśniowej poszkodowanego. Istotnym elementem jest również terapia bólu. Przy smagnięciu biczem fizjoterapia obejmuje takie techniki, jak np.: łagodna mobilizacja tkanek miękkich, poizometryczna relaksacja mięśni, kinesiotaping, lecznicze masażem, rozciąganie mięśni czy mobilizacja uciskowa punktów spustowych.

Terapia smagnięcia biczem obejmuje też ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu. W początkowej fazie leczenia najlepiej jednak nauczyć się ich pod okiem specjalisty.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
3
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Lordoza zniesiona, czyli spłaszczenie kręgosłupa szyjnego – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?
Lordoza zniesiona, czyli spłaszczenie kręgosłupa szyjnego – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie? TVN zdrowie
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie, ćwiczenia, zwyrodnienie a bóle i zawroty głowy
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie, ćwiczenia, zwyrodnienie a bóle i zawroty głowy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia