Polub nas na Facebooku
Czytasz: Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
menu
Polub nas na Facebooku

Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?

NAN

Fot: Jenny Sturm / fotolia.com

Śluz w ciąży pojawia się już na jej początku i jego zwiększona ilość utrzymuje się przez całe 9 miesięcy. Jego nietypowe zabarwienie lub konsystencja mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży lub infekcjach dróg rodnych.

Dobrze wiedzieć, jak wygląda zdrowy śluz w ciąży, aby nie przeoczyć rozwijającej się infekcji, która początkowo może nie dawać innych objawów. Infekcje w drogach rodnych przyszłej matki mogą być bowiem bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Pierwsze objawy ciąży – śluz na początku ciąży a przed okresem

Śluz w pochwie występuje naturalnie przez cały cykl miesiączkowy i po zajściu w ciążę. Jego wygląd i konsystencja zmieniają się zależnie od dnia cyklu. W czasie dni płodnych można zauważyć dużo wodnistego i rozciągliwego śluzu, który ma za zadanie ułatwić zapłodnienie. Jeżeli do niego dojdzie, może wystąpić wydzielanie większej niż zazwyczaj ilości śluzu (ten wczesny objaw ciąży nie występuje u wszystkich przyszłych mam). Często ma to miejsce u kobiet, które zaczęły się starać o dziecko, mimo że nie doszło do zapłodnienia, dlatego nie jest to miarodajny wskaźnik zajścia w ciążę. Zdarza się, że kobiety, które zazwyczaj mają bardzo dużo śluzu przed krwawieniami miesiączkowymi, obserwują wyjątkową suchość po tym, jak doszło do zapłodnienia. Obecność i ilość śluzu na początku ciąży jest kwestią indywidualną.

Jak wygląda zdrowy śluz w ciąży?

Śluz na początku ciąży powinien być dość gęsty i przezroczysty bądź lekko kremowy. Jego zadaniem w tym okresie jest stworzenie gęstego czopu, który zatyka szyjkę macicy i chroni rozwijający się płód przed czynnikami chorobotwórczymi. Po jego wytworzeniu wydzielina najczęściej zmienia swoja konsystencję i staje się wodnista. Ponadto śluz u zdrowej kobiety powinien być bezwonny. Zmiany jego koloru lub konsystencji powinno się konsultować z lekarzem.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się u kobiety w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Brązowy śluz na początku ciąży

Brązowe upławy w czasie ciąży mogą być zjawiskiem fizjologicznym i pojawić się podczas implantacji zarodka (2 tygodnie po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w czasie spodziewanej miesiączki). Jeśli ilość brązowego śluzu na początku ciąży jest niewielka, prawdopodobieństwo, że dzieje się coś niepokojącego, jest nikłe. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż może to także świadczyć o odklejaniu się zarodka od ściany macicy, krwiaku w macicy bądź początku poronienia.

Zobacz także: Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?

Różowy i zabarwiony krwią śluz w ciąży

Świeża, jasna krew w ciąży zawsze powinna być powodem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Różowy śluz w ciąży oznacza, że jest on podbarwiony krwią. Objaw ten jest szczególnie niepokojący, gdy występuje w pierwszym trymestrze, ponieważ może pojawić się na skutek krwiaka w macicy lub odklejania się zarodka lub łożyska. U kobiet z plamieniami podczas ciąży większe jest też ryzyko poronienia. Przed rozwiązaniem obecność gęstego śluzu podbarwionego krwią może być związane z odejściem czopa śluzowego i nie stanowi powodów do obaw.

Zielony i żółty śluz w ciąży

Pojawienie się zielonego lub żółtego śluzu w ciąży powinno zawsze skłonić przyszłą mamę do natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ świadczy ono o infekcjach w obrębie dróg rodnych. Przyczyną żółtych upławów są najczęściej infekcje bakteryjne, natomiast zielony śluz może być spowodowany zakażeniem rzęsistkiem pochwowym bądź obecnością nadżerek. Objawem infekcji bakteryjnej jest także zabarwiona na szaro wydzielina, szczególnie jeśli ma brzydki zapach. Każde zakażenie dróg rodnych w ciąży jest groźne dla nienarodzonego dziecka i powinno być leczone.

Biały śluz w ciąży

Biały śluz w ciąży, szczególnie gdy można w nim wyodrębnić grudki lub strzępki, świadczy o infekcji grzybiczej pochwy. Towarzyszyć jej może pieczenie, swędzenie i ból. Można jej zapobiec, stosując podczas ciąży probiotyki, jeśli jednak do niej dojdzie, należy ją leczyć. Sprzyja występowaniu zmian skórnych i pleśniawek u noworodka.

Zobacz także: Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie

Gęsty podbarwiony krwią śluz pod koniec ciąży

W czasie ciąży szyjka macicy jest zatkana przez czop śluzowy zbudowany z bardzo gęstego śluzu. Najczęściej usuwany jest on dopiero na skutek rozpoczęcia akcji porodowej. Jeżeli jednak pod koniec ciąży przyszła mama zauważy dużą ilość gęstej i podbarwionej krwią wydzieliny, to na ogół jest to właśnie czop śluzowy (bądź jego część). Od czasu jego odejścia należy zachować wzmożoną ostrożność i higienę intymną, gdyż rośnie ryzyko zarażenia dziecka infekcjami.

Śluz w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić, gdy zaobserwuje się zmiany w wyglądzie, zapachu lub konsystencji śluzu. Dodatkowymi objawami, które powinny przyspieszyć decyzję o wizycie u lekarza, są:

  • krwawienie lub obecność świeżej krwi w śluzie
  • ból podbrzusza,
  • gorączka,
  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • ból lub pieczenie w pochwie.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
102
26
Polecamy
Czy krwawienie na początku ciąży jest groźne?
Czy krwawienie na początku ciąży jest groźne? Dzień Dobry TVN
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Plamienie zamiast okresu:
czy oznacza ciążę?
Możliwe przyczyny
Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny TVN zdrowie
Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów?
Czy należy się niepokoić?
Brązowa, biała lub żółta wydzielina z pochwy – co może oznaczać barwa upławów? Czy należy się niepokoić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby