Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się bierze pulsowanie w uchu? Przyczyny, objawy i leczenie akustycznej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się bierze pulsowanie w uchu? Przyczyny, objawy i leczenie akustycznej dolegliwości

Kobieta, któta ma problemy ze słuchem

 Fot: Francesco Carta fotografo / gettyimages.com

Pulsowanie w uchu w większości przypadków jest nieznanego pochodzenia. Przypadłość może wynikać z chorób uszu, ale i odpowiadać mogą za nią schorzenia dotykające inne narządy. Stanowi źródło dużego dyskomfortu.

Przyczynami nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest pulsowanie w uchu, mogą być: zaleganie nadmiaru woskowiny, urazy głowy w okolicy skroniowej, podwyższone ciśnienie krwi i nerwica. Objaw nasila się podczas doświadczania silnych emocji czy po dużym wysiłku fizycznym.

Zobacz także:

Niedobór cynku – objawy braku ważnego pierwiastka. Dlaczego cynk jest istotny dla organizmu człowieka?

Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Koronawirus. COVID-19 może wywołać problemy ze słuchem

Co oznacza pulsowanie w uchu?

Pulsowanie w uchu to rodzaj szumów usznych, przykre doznanie dźwiękowe pochodzenia endogennego, które przybiera charakter subiektywny i słyszane jest tylko przez chorą osobę. Towarzyszyć mu mogą piski czy szmery uszne, nudności, wymioty, uczucie pełności i rozpierania w uchu, upośledzenie słuchu. Pulsowanie w uchu wywołuje zawroty i ból głowy. Natężenie objawów ulega zmianom pod wpływem poruszania nią czy zmiany jej położenia.

Pulsowanie w uchu niejednokrotnie stanowi czynnik wywołujący zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, nerwowość, zmęczenie, bezsenność i uczucie wyczerpania organizmu. Może stać się przyczyną depresji, a nawet myśli samobójczych. Większość chorych skarży się na nadwrażliwość na dźwięki. U sporej części zaobserwowano fonofobię, czyli lęk przed dźwiękami oraz mizofonię, czyli awersję do nich.

Pulsowanie w uchu – przyczyny

Pulsowanie w uchu ma rozmaite przyczyny, które nie ograniczają się wyłącznie do zaburzeń funkcjonowania układu słuchowego. Za objaw ten mogą odpowiadać: zaleganie nadmiaru woskowiny w przewodzie słuchowym, nawracające infekcje ucha wewnętrznego i środkowego lub długotrwała ekspozycja na silny bodziec akustyczny (uraz akustyczny powstały w wyniku słuchania głośnej muzyki czy pracy w nadmiernym hałasie). Pulsowanie w uchu towarzyszy często chorobie Meniere’a. Jest to rzadko występujący idiopatyczny wodniak błędnika, wywołany przez nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy (tzw. śródchłonki – płynu wypełniającego struktury błędnika) w uchu wewnętrznym. Pulsowanie w uchu towarzyszy stanom pooperacyjnym i pourazowym (stan po operacji ucha środkowego). Stanowi konsekwencję uszkodzenia komórek rzęskowych, będących częścią ślimaka. Może towarzyszyć otosklerozie (odkładaniu tkanki kostnej w uchu wewnętrznym).

Pulsowanie w uszach niezwiązane z zaburzeniami układu słuchu może wynikać z nieprawidłowości z zakresu wielu narządów czy układów. Towarzyszy zmianom w stawie żuchwowym i w obrębie mięśni żwaczy, przewlekłym infekcjom górnych dróg oddechowych, urazom głowy w okolicy skroniowej, stwardnieniu rozsianemu, nowotworom zlokalizowanym w uchu, guzom mózgu w okolicy wyjścia nerwów słuchowych (kąt mostowo-móżdżkowy) i tętniakom w okolicy tętnicy szyjnej. Za objaw ten odpowiadać może podwyższone ciśnienie tętnicze krwi w naczyniach doprowadzających krew do głowy. Powszechnie znana jest zależność pulsowanie w uchu a nerwica. Silny stres i emocje mogą wywołać tą przypadłość. Niekiedy stanowi ona skutek uboczny zażywania leków, takich jak kwas acetylosalicylowy, erytromycyna, chinina, indometacyna, aminoglikozydy, chinidyna, chlorochina i diuretyki pętlowe.

Leczenie i diagnoza pulsowania w uchu

Leczenie pulsowania w uchu ustala się na podstawie m.in. tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego (wykluczają schorzenia ośrodkowego układu nerwowego), prób kalorycznych, błędnikowych i rejestrowania potencjałów wywołanych. Ważna jest również diagnoza stomatologiczna, ponieważ zauważono, że wiele osób cierpiących na pulsowanie w uchu ma także problemy z różnymi chorobami stawu skroniowo-żuchwowego. Prowadzi się też konsultacje psychologiczne, aby ocenić związek między schorzeniem a stanem emocjonalnym.

Jak leczyć pulsowanie w uchu? Terapię należy rozpocząć od leczenia choroby podstawowej, która odpowiada za powstanie dolegliwości. Uśmierzyć mogą ją tzw. białe szumy (niewyczuwalne fale). Jest to rodzaj szumu akustycznego o całkowicie płaskim widmie. Pozytywne efekty terapeutyczne przynoszą: hipnoza, psychoterapia, akupresura czy akupunktura, terapie dźwiękowe, metoda habituacji czy masaże połączone z rozciąganiem. Zastosowanie ma stymulacja laserem, która ma na celu zainicjowanie samodzielnej naprawy defektu komórek słuchowych przez organizm.

Farmakoterapia jest rzadko stosowana. W sporadycznych przypadkach chorzy zażywają leki przeciwdepresyjne, uspokajające, usprawniające krążenie naczyniowe w błędniku i naczyniach mózgowych. Pomocna okazuje się suplementacja witaminami B6, B12 i kwasem foliowym. Naturalne preparaty przeciwdziałające szumom usznym to cynk i miedź, których niedobór może doprowadzić do pogorszenia słuchu.

Chory powinien szczególnie dbać o higienę uszu i czyścić je, ale nie patyczkami kosmetycznymi, które mogą przyczynić się do powstania korka z woskowiny i zatkania ucha, a specjalnymi sprayami rozpuszczającymi wydzielinę uszną. Osoby zmagające się z pulsowaniem w uchu powinny ograniczyć narażenie na duży hałas, a w przypadku pracy w głośnych warunkach korzystać z odzieży ochronnej j słuchawek wyciszających. Chorzy o wysokim ciśnieniu tętniczym muszą koniecznie zadbać o jego regulację – zażywać regularnie leki i dokonywać pomiarów. Zakupić można specjalne maskery, które neutralizują dolegliwości. Niezbędne jest unikanie leków powodujących uszkodzenie słuchu i ograniczanie słuchania głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki douszne.

Co szkodzi naszym uszom? Dowiesz się tego z filmu:

Bibliografia:

Foster C.A., Optimal management of Ménière’s disease, „Therapeutics and Clinical Risk Management”, 2015, 11, s. 301–307.

Janczewski G., Otolaryngologia praktyczna podręcznik dla studentów i lekarzy. T. 1, Gdańsk, Via Medica, 2005.

Zalesska-Kręcicka M., Zarys otolaryngologii: podręcznik dla studentów i lekarzy, Wrocław, Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, 2008.

Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B., Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

Kozak M., Chruściel-Nogalska M., Ey-Chmielewska H., Szumy uszne, diagnostyka i terapia na podstawie wybranego piśmiennictwa – doniesienia wstępne, „Dental Forum”, 2014, XLII(2), s. 85–88.

Dziuganowska Z.A., Szumy uszne (tinnitus), „Na pograniczu chemii i biologii”; 2011, XXVI, s. 457–486.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
11
Polecamy
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Skąd ten szum w uszach?
Przyczyną może być stres i hałas, ale też poważna choroba
Skąd ten szum w uszach? Przyczyną może być stres i hałas, ale też poważna choroba TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Co oznacza dzwonienie w uszach?
Przyczyny i leczenie szumów usznych
Co oznacza dzwonienie w uszach? Przyczyny i leczenie szumów usznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?