Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się bierze otyłość i jak skutecznie z nią walczyć? 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się bierze otyłość i jak skutecznie z nią walczyć? 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością

Mężczyzna z otyłością

Fot: Digital Vision./ gettyimages.com

Szacuje się, że w Polsce z otyłością zmaga się 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet, czyli niemal połowa populacji. Co gorsza, problem z utrzymaniem prawidłowej wagi mają coraz młodsi. Z raportu Instytutu Matki i Dziecka jednoznacznie wynika, że polskie dzieci unikają zajęć sportowych, źle się odżywiają, tym samym tyją najszybciej w Europie i skazują się na poważne problemy ze zdrowiem w dorosłym życiu. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to nic innego, jak nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, które znacząco przekracza fizjologiczne potrzeby organizmu. Stopień otyłości można wyliczyć za pomocą wskaźnika BMI (Body Mass Index). Jest to stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach, do wzrostu wyrażonego w metrach podniesionego do kwadratu. Prawidłowa waga dorosłego człowieka powinna mieścić się w przedziale 18,5-24,9. Jeżeli wskaźnik sięga od 25,0 do 29,9, wtedy mówi się o nadwadze. Kiedy przekracza 30 - o otyłości.

Skąd się bierze?

W ogromnej większości przypadków chorobę fundujemy sobie sami. Unikanie aktywności fizycznej, dieta uboga w warzywa i owoce, a bogata w wysoko przetworzoną żywność, nadużywanie alkoholu to najprostsza droga do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości. Czasem winę za przybieranie na wadze ponoszą uwarunkowania genetyczne, niska odporność na stres i tzw. zajadanie nerwów i niepowodzeń.

Zobacz film: Otyłość to choroba. Skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Może się jednak zdarzyć, że otyłość to tylko objaw zupełnie innego schorzenia. Duże problemy z wagą dotyczą przede wszystkim osób z niektórymi nowotworami, niedoczynnością tarczycy, zespołem Cushinga czy przyjmujących leki, np.: na bazie progesteronu, estrogenu, fenotiazyny czy środków uspokajających.

Choroby z otyłości

Trzeba sobie zdawać sprawę, że ponad programowe kilogramy nigdy nie pozostają obojętne na to, jak działa organizm. W pierwszej kolejności pojawia się zmniejszona tolerancja wysiłku. Chorzy bardzo szybko się męczą. Dochodzą do tego problemy z układem kostnym i bóle stawów. Ale to nie koniec problemów. Nadmierna masa ciała prowadzi do:

  • nadciśnienia tętniczego;
  • bezdechu sennego;
  • chorób serca;
  • kamicy żółciowej;
  • problemów z cholesterolem;
  • zaburzeń hormonalnych.

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości? Źródło: Klinika urody.

Otyłość – to się leczy

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest redukcja masy ciała. Konieczna jest zmiana diety. Wyeliminowanie z niej cukrów prostych i tłuszczów, a zastąpienie ich produktami bogatymi w pełnowartościowe białko, błonnik oraz witaminy. Paradoksalnie bardzo często zdarza się, że osoby z otyłością, ze względu na źle opracowaną i ubogą dietę, mają poważne niedobory witamin i związków odżywczych. W menu takich osób powinny zacząć dominować warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna oraz chude mięso.

Jednak sama dieta to za mało. Bardzo ważnym elementem walki z otyłością jest aktywność fizyczna. Chorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że forma ruchu musi być dobrana do ich indywidualnych potrzeb, a przede wszystkim możliwości. Przy dużej otyłości – aby jeszcze bardziej nie obciążać stawów – najlepszym rozwiązaniem będą rower albo basem. U części chorych wykonuje się zabieg zmniejszenia żołądka.

Zobacz film: Nadwaga a otyłość. Źródło: Bez skazy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
161
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?