Staw biodrowy to jeden z największych stawów w ludzkim organizmie. Łączy kość udową z panewką, na którą składają się trzy kości miednicy. Staw pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała, a także zapewnia dużą ruchomość i swobodne poruszanie się.
Ból biodra - przyczyny
Ból w biodrze może się pojawić z wielu powodów. W ogromnej większości przypadków jest spowodowany przeciążeniem. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy niewłaściwa rozgrzewka mogą sprawić, że w biodrze i pachwinie pojawi się ból. Warto zaznaczyć, że dolegliwość związana z aktywnością fizyczną powinna ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni.
Ból w biodrze, który nie ma związku z uprawianiem sportu może świadczyć o zwyrodnieniu stawu. Uszkodzenie chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego sprawia, że staw staje się sztywny, co mocno utrudnia normalne poruszanie. Bardzo często ból promieniuje do pośladków, pachwin, kolan i kości krzyżowej.
Przyczyną bólu biodra może być tzw. zespół podrażnionego stawu biodrowego. Osobom z tym schorzeniem dokucza nie tylko ból w biodrze, ale także w pachwinie. Na szczęście schorzenie nie jest groźne i dolegliwość powinna ustąpić samoistnie po odpoczynku.
Ból biodra może być także wynikiem urazu. Jeśli doszło do zwichnięcia stawu biodrowego, złamania kości udowej lub zwichnięciu kości miednicy boleć będzie także biodro. Poza bólem pojawią się obrzęki, krwiaki i przeszywający ból w okolicach biodra.
Rwący i pulsujący ból, który promieniuje do pośladka może świadczyć o rwie kulszowej. Bardzo często osoby z tym schorzeniem skarżą się na drętwienie nóg, pogorszenie czucia i osłabienie mięśni. Zdarza się, że mają problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.
Ból w biodrze może wywołać także jałowa martwica kości. Schorzenie spowodowane jest zablokowaniem przepływu krwi do głowy kości udowej. Choroba najczęściej pojawia się u osób, które przyjmują sterydy, leki stosuje się m.in. w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które nadużywają alkoholu, miały w przeszłości zwichniętą lub złamaną kość udową, lub przechodzą chemio- lub radioterapię.
Czym jest endoproteza stawu biodrowego i na czym polega? dowiesz się tego z filmu:
Ból biodra - jak leczyć?
Sposób leczenia zależy przede wszystkim od tego, co ból wywołało. Jeśli dolegliwość spowodowany jest przeciążeniem po zbyt intensywnym treningu wystarczy odpoczynek. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić rehabilitację.
W sytuacji, gdy mimo odpoczynku ból nie mija konieczna jest konsultacja z lekarze i wykonanie badań obrazowych.
W łagodzeniu bólu stosuje się także leki (także maści) przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Przy dużych zmianach, zwłaszcza tych spowodowanych zwyrodnieniem konieczne może być przeprowadzenie operacji.