Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sinice znowu pojawiły się w Bałtyku. Jak się przed nim bronić?
menu
Polub nas na Facebooku

Sinice znowu pojawiły się w Bałtyku. Jak się przed nim bronić?

Morze

Fot: Prasit photo / gettyimages.com

Mimo że mamy środek lata i piękną pogodę, to osoby, które odpoczywają nad polskim morzem muszą zapomnieć o kąpielach. Dlaczego? Wszystko przez sinice, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Sinice to bakterie, które powszechnie występują w środowisku. Niektóre z nich mogą wytwarzać toksyczne substancje, a kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. To właśnie z ich powodu Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu kilkunastu kąpielisk.

Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpieliskach Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot-Kamienny Potok-Kolibka, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot-Łazienki Południowe, Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa, Sopot-32A-33, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Orle, Rewa od strony Zatoki Gdańskiej, Krynica Morska-Bulwar Słoneczny 1, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Korczaka", Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 2, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Port".

Zobacz także: Co to są sinice? Jakie objawy występują po kontakcie z nimi? Jak wygląda zakwit sinic?

Sinice - skąd się biorą w wodzie?

Sinice pojawiają się nie tylko w morzu, ale także jeziorach. Mimo że w Bałtyku występują przez cały rok, to latem przysparzają najwięcej problemów. Dlaczego? Wysoka temperatura, brak fal, dostęp do azotanów i fosforanów sprawiają, że dochodzi do masowego rozwoju tych bakterii. Co gorsza, słabe zasolenie Bałtyku sprzyja rozwojowi toksycznych gatunków sinic - Nodularia spumignea.

O obecności sinic w wodzie powinien poinformować Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak nie na wszystkich kąpieliskach, w których pojawiły się sinice umieszczana jest czerwona flaga zakazująca kąpieli. Najczęściej pojawiają się one na tych plażach, z których korzysta najwięcej ludzi. Dlatego osoby, które uczęszczają ma mniej popularne kąpieliska przed wejściem do morza czy jeziora powinny dokładnie przyjrzeć się wodzie. O obecności sinic może świadczyć zmiana zabarwienia wody. Sinice sprawiają, że staje się ona zielona, niebiesko-zielona lub szara. Bardzo często ma także nieprzyjemny zapach, a na jej powierzchni może się unosić piana lub gęsty kożuch.

Zobacz film: Uprawiasz sporty wodne? Nie lekceważ ostrzeżeń o sinicach, bo mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu

Zobacz film: Uprawiasz sporty wodne? Nie lekceważ ostrzeżeń o sinicach, bo mogą poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu Źródło: TVN 24

Dlaczego kontakt z sinicami jest niebezpieczny?

Kontakt z wodą, w której kwitną sinice wywołuje przede wszystkim zmiany skórne. Po zetknięciu się z bakteriami na ciele mogą się pojawić wysypka (pęcherze lub zmiany grudkowe), pokrzywka, swędzenie skóry, rumień. Toksyczne związki wydzielane przez sinice mogą także doprowadzić do zapalenia spojówek lub błon śluzowych.

Równie niebezpieczne może być wypicie skażonej wody. Wniknięcie toksyn do organizmu może wywołać gorączkę, dreszcze, wymioty, biegunkę, silne bóle brzucha, zawroty głowy, bóle mięśni. W niektórych przypadkach toksyny prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc.

W skrajnych przypadkach toksyny prowadzą do uszkodzenia wątroby lub nerek, zaburzeń w pracy układu krążenia oraz mózgu.

Jak się chronić przed sinicami?

Niestety nie ma swoistego leczenia w przypadku zatrucia toksynami wydzielanymi przez sinice. Podstawą jest unikanie ekspozycji na skażoną wodę. Należy korzystać tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych kąpielisk. Jeśli na plaży powiewa czerwona flaga, wejście do wody jest zabronione.

W przypadku zatrucia zaleca się leczenie objawowe oraz przyspieszenie eliminacji toksyn z organizmu poprzez nawadnianie. Specjaliści uważają, że z uwagi na nieprzewidywalny stopień nasilenia zatrucia, w przypadku dużego narażenia na toksyny i nasilonych objawów wskazana jest obserwacja w warunkach szpitalnych. 

Na szczęście naprawdę ciężkie zatrucia u ludzi wywołane kontaktem z sinicami mają miejsce sporadycznie. W sytuacji, gdy doszło do kąpieli w zakażonej wodzie, trzeba jak najszybciej wziąć prysznic i zmyć ze skóry toksyny. Kostium kąpielowy trzeba uprać.

W przypadku wypicia wody, w której znajdują się toksyny, stosuje się jedynie leczenie objawowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
9
Polecamy
Sinice w Bałtyku.
GIS zamyka kąpieliska
Sinice w Bałtyku. GIS zamyka kąpieliska TVN zdrowie
Co to są sinice?
Jakie objawy występują po kontakcie z nimi?
Jak wygląda zakwit sinic?
Co to są sinice? Jakie objawy występują po kontakcie z nimi? Jak wygląda zakwit sinic? TVN zdrowie
Sinice w Bałtyku 2019 – dlaczego są takie groźne?
Lista zamkniętych kąpielisk!
Sinice w Bałtyku 2019 – dlaczego są takie groźne? Lista zamkniętych kąpielisk! Dzień Dobry TVN
Sinice w Bałtyku.
Jeśli znów się pojawią, będą wyjątkowo uciążliwe
Sinice w Bałtyku. Jeśli znów się pojawią, będą wyjątkowo uciążliwe Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?