Pulsujący, kłujący, tępy ból z tyłu głowy - wszystkie potrafią być bardzo męczące. Mogą wynikać z podrażnienia różnych części ciała - naczyń krwionośnych, mięśni, struktur mózgowia, oczu, uszu czy nawet zębowi .
Najczęściej przechodzą samoistnie, kiedy ustępuje wywołująca je przyczyna. Kiedy ból z tyłu głowy nasila się, towarzyszą mu inne objawy lub utrzymuje się przez wiele dni, może on świadczyć o groźnych chorobach i wymaga odpowiedniej diagnostyki.
Ból z tyłu głowy a ciśnienie
Pulsujący lub tępy ból głowy często ma związek z problemami z ciśnieniem - zarówno tymi na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym oraz jego gwałtownych zmianach u osób wrażliwych na pogodę często pojawia się mocny, pulsujący ból z tyłu głowy. Podobnie dzieje się, jeśli zmiana ciśnienia wywołana jest wysokością in różnicami ciśnień z nią związanymi a także wysyceniem tlenem powietrza atmosferycznego - ból często pojawia się podczas podróży samolotem lub w trakcie wspinaczki wysokogórskiej.
Przyczyną bólu mogą być zmiany przepływu krwi w naczyniach , a co za tym idzie wahania ciśnienia tętniczego Skoki ciśnienia tętniczego wymagają diagnostyki i ustabilizowania , ponieważ nieleczone mogą przynieść groźne konsekwencje.
Ból z tyłu głowy może być sygnałem, żeby o siebie zadbać
Jeśli tępy ból lub ucisk z tyłu głowy trwa kilka dni albo pojawia się i znika, często nasila się wieczorami lub w sytuacjach emocjonalnych i przechodzi w pulsujący ból, to może być znak, że ból ma poważne podłoże organiczne i wymaga dalszej weryfikacji medycznej,
Ból z tyłu głowy często może być wywołany przez stres, przemęczenie, nieregularny tryb życia, zbyt silne emocje oraz wzmożone napięcie mięśni karku. Choć te przyczyny nie są groźne same w sobie, to warto wtedy posłuchać organizmu dającego znać, że jest nadmiernie obciążony i znaleźć czas na odpoczynek.
Ból z tyłu głowy po prawej lub po lewej stronie
Jeżeli ból z tyłu głowy występuje tylko po jednej stronie, na przykład pod uchem, bardzo często ma charakter objawowy. Może być związany z infekcjami w obrębie samego ucha czy zęba lub z powiększonymi węzłami chłonnymi.
Taki ból z tyłu głowy może być też wywołany silnym napięciem mięśni karku, które występuje tylko po jednej stronie (na przykład na skutek spania w niewygodniej pozycji, długotrwałego obciążania jednej strony ciała, popularnego „przewiania”). Objawia się uciskiem, kłuciem lub pulsowaniem. Z kolei ból pojawiający się przy schylaniu może pochodzić od chorych zatok, jednak rzadko zdarza się, aby promieniował aż do tyłu głowy. Taki ból częściej ma związek z poważnymi zmianami w obrębie mózgowia.
Ból z tyłu głowy - migrena
Migrenowy ból z tyłu głowy trwa co najmniej kilka godzin i towarzyszą mu charakterystyczne objawy zwane aurą migrenową. Należą do nich: nadwrażliwość na dźwięk i światło, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, nudności i wymioty.Ból często nasila się podczas wysiłku fizycznego.
Nawracające migreny warto zdiagnozować, ponieważ nieleczone mogą nie tylko znacznie zmniejszać komfort życia, ale nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta konsultacja z lekarzem może pomóc w zapobieganiu tym wyjątkowo nieprzyjemnym epizodom i zabezpieczyć pacjenta przed poważnymi powikłaniami.
Ból z tyłu głowy - problemy z kręgosłupem
Ból z tyłu głowy może również pochodzić od kręgosłupa. Dzieje się tak szczególnie w przypadku problemów z obecnością zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. Aby go zdiagnozować konieczne jest badanie lekarza neurologa lub ortopedy oraz wykonanie dodatkowych badan diagnostycznych. . Leczenie, w zależności od zmian w obrębie szyjnym, może przebiegać u fizjoterapeuty lub ortopedy, a czasem konieczna jest operacja.
Ból z tyłu głowy - kiedy są powody do obaw?
Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością. Bywa, że nie świadczy o niczym niebezpiecznym dla zdrowia i życia, ale gdy często nawraca, należy go koniecznie zdiagnozować.
Jak zbudowany jest układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:
Ból z tyłu głowy - kiedy konsultacja z lekarzem jest konieczna?
Innymi powodami do obaw i natychmiastowej konsultacji z lekarzem są:
- ból głowy, który wystąpił w następstwie urazu;
- nagły, trudny do wytrzymania, pierwszorazowy ból głowy;
- wysoka gorączka i sztywność karku;
- krwawienia z nosa lub uszu;
- silny ból z tyłu głowy u dzieci;
- napady padaczkowe;
- nagłe zmiany zachowania lub stanu psychicznego;
- trudna do opanowania senność;
- podwójne widzenie;
- możliwość zatrucia silnymi toksynami - na przykład tlenkiem węgla;
- przekrwione oczy;
- niedowłady;
- opadanie kącika ust;
- osłabienie rąk lub nóg;
- ból piorunujący - nagły, bardzo silny głowy, który w przeciągu minuty osiąga najwyższe natężenie i może się utrzymywać nawet przez kilka dni;
- zawroty głowy;
- utrata masy ciała.
Ból z tyłu głowy - co może oznaczać?
Takie objawy mogą być bardzo groźne i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem lub wezwania pogotowia. Ich przyczynami mogą być: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, krwiaki, krwotoki i guzy oraz udar mózgu.
Ból z tylu głowy w ciąży
Ból głowy w ciąży, także ten z tyłu głowy może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Czasem zdarza się, że hormony wydzielane przez jajniki i korę nadnerczy mogą przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. W ten sposób dochodzi do obrzmienia tkanek, nie tylko kończyn dolnych ale również mózgowia. Zwiększony ucisk sprawia, że znajdujące się w mózgu receptory reagują bólem. Dolegliwość sama w sobie nie groźna ani dla matki, ani dla dziecka. Jeśli jednak bóle są bardzo silne, nawracają lub długo się utrzymują konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Ból z tyłu głowy u dziecka
Ból głowy u dziecka - także ten z tyłu głowy - może pojawić się z wielu powodów i nie zawsze ma związek z chorobą. W ogromnej większości przypadków ból mija samoistnie. Konsultacji z lekarzem wymagają jednak sytuacje gdy wraz z bólem głowy pojawiają się wymioty czy nudności, zwłaszcza jeśli objawy występują po nocy. Poranne bóle głowy z nudnościami i wymiotami, po których objawy ustępują stanowią sygnał alarmowy i zawsze powinny być zdiagnozowane neurologicznie.
Nawracające bóle głowy mogą także świadczyć o rozwijającej się wadzie wzroku, dlatego takich dolegliwości nie można lekceważyć.
Dr n. med. Olga Milczarek - specjalista neurolog krakowskiej SCM clinic - Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obrona pracy doktorskiej w roku 2011 z zakresu urazów głowy u dzieci. Prowadzi terapię komórkami macierzystymi u dzieci i dorosłych.