Polub nas na Facebooku
Czytasz: Seks w ciąży. Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice?
menu
Polub nas na Facebooku

Seks w ciąży. Na co mogą sobie pozwolić przyszli rodzice?

Kobieta w ciąży, która uprawia seks

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Seks to nie odłączna część naszego życia. Dzięki niemu możemy mieć dzieci oraz mnóstwo przyjemności. Mimo to w czasie ciąży część kobiet z niego rezygnuje. Czy słusznie? Czy czas oczekiwania na dziecko musi oznaczać rezygnację z seksu?

Seks – poza dawaniem przyjemności i szansy na posiadanie dziecka – jest przede wszystkim bardzo zdrowy. Regularne uprawianie seksu chroni przed chorobami serca. Szacuje się, że osoby, które systematycznie się kochają są mniej narażone na problemy z układem sercowo-naczyniowym (ryzyko spada aż o 40 proc.!). Seks pomaga walczyć nadwagi. Podczas jednego stosunku seksualnego można spalić od 80-220 kalorii. Poprawia pamięć i koncentrację. Doskonale leczy bóle głowy, tym samym ta dolegliwość nie powinna stanowić przeszkody dla miłosnych igraszek w sypialni. Dodatkowo regularne uprawianie seksu chroni mężczyzn przed rakiem prostaty.

Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

Seks i ciąża wcale nie muszą się wykluczać. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma dolegliwości, które mogą przyspieszyć poród, nie trzeba z niego rezygnować – mówi Roland Wilk, ginekolog.

Skoro seks w ciąży jest bezpieczny, to skąd się bierze strach i dlaczego część kobiet z niego rezygnuje? Obawy przyszłych rodziców najprawdopodobniej budzą prostaglandyny obecne w nasieniu. To za ich sprawą może dojść do przyspieszenia czynności porodowej. Faktycznie w przypadku ciąży zagrożonej stosunek pochwowy nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak nie ma zagrożenia seks można uprawiać praktycznie do samego końca.

Każda kobieta, która ma obawy przed uprawianiem seksu w ciąży, nie wie czy stosunek będzie bezpieczny dla niej i dla dziecka powinna poradzić się swojego lekarza – dodaje specjalista.

Warto podkreślić, że to, co sprawia przyjemność przyszłej mamie jest przyjemne także dla dziecka. Wydzielające się np. podczas masażu, oglądania filmów czy słuchania muzyki endorfiny, czyli hormony szczęścia poprawiają humor przyszłej mamie oraz rozwijającemu się w jej ciele dziecku. Tak samo dzieje się podczas stosunku seksualnego, ale pod warunkiem, że jest łagodny oraz satysfakcjonujący. W żadnym wypadku seks nie może być bolesny.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niektóre pary w obawie przed wywołaniem przedwczesnej czynności porodowej decydują się na seks w prezerwatywie. Stosunek z dodatkowym zabezpieczeniem chroni przed przeniesieniem bakterii czy innych patogenów, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji intymnej. Trzeba jednak podkreślić, że prezerwatywa stanowi jedynie profilaktykę i nie zastąpi stosowania oraz przestrzegania podstawowych zasad higieny.

Jak kochać się w ciąży?

Na samym początku ciąży, kiedy brzuch jest jeszcze mały można wybrać dowolną pozycję. Ograniczenia pojawiają się w momencie, gdy dziecko i brzuch są już duże, wtedy najlepsze będą pozycje boczne, ale nie jest to reguła.

Tak naprawdę to na jaką pozycję zdecyduje się para nie ma większego znaczenia. Kobieta, która jest w ciąży podczas seksu powinna kierować się własną wygodą oraz indywidualnymi upodobaniami. Mimo to pary nie powinny zapominać o zdrowym rozsądku i mieć świadomość, że ciąża ma swoje ograniczenia – dodaje ginekolog.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto uprawiać seks regularnie:

Zobacz film: Jakie korzyści daje regularne uprawianie seksu? Źródło: Zdrowie

Kiedy nie ma ochoty na seks

Mimo że seks w czasie ciąży jest dozwolony i całkowicie bezpieczny (pod warunkiem, że ciąża przebiega fizjologicznie), to nie ma przymusu, aby go uprawiać. Ciąża to szczególny czas dla kobiety i totalna rewolucja w jej ciele.

Może się zdarzyć, że burza hormonalna spowodowana ciążą spowoduje, że libido kobiety będzie na bardzo niskim poziomie i zwyczajnie nie będzie miała ona ochoty na igraszki w sypialni. Warto podkreślić, że taki stan jest zupełnie naturalny i nie powinien stanowić powodów do obaw. Powinna o tym wiedzieć nie tylko kobieta, ale także jej partner. Zdarza się, że panowie, którzy mają trudności ze zrozumieniem i odnalezieniem w nowej sytuacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
9
Polecamy
Czy w ciąży można uprawiać seks?
Ginekolog:
"Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem"
Czy w ciąży można uprawiać seks? Ginekolog: "Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem" Dzień Dobry TVN
Seks w ciąży.
Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować?
Seks w ciąży. Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować? Dzień Dobry TVN
Czy podczas ciąży można uprawiać seks?
Czy podczas ciąży można uprawiać seks? TVN zdrowie
Pozycja na łyżeczkę – jak wygląda, zalety, wpływ na ciążę.
Co oznacza spanie na łyżeczkę?
Pozycja na łyżeczkę – jak wygląda, zalety, wpływ na ciążę. Co oznacza spanie na łyżeczkę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?