Sculptra to jeden z najefektywniejszych w medycynie estetycznej preparatów stymulujących produkcję kolagenu w skórze. Przywraca skórze napięcie i poprawia jej elastyczność, a przez to wygląd. Wiek, kiedy warto zastosować ten zabieg, jest kwestią indywidualną. Skóra co prawda zmienia się istotnie po 30. roku życia, jednak nie każda kobieta wymaga już wtedy wykonania zabiegu.
Sculptra – co to jest?
Skóra wraz z wiekiem podlega procesowi starzenia. Zaczynają opadać policzki i podbródek, skóra twarzy wygląda na szarą, zmęczoną, zwiotczałą. Zabieg sculptra powinien być zastosowany w momencie, kiedy te zmiany zaczynają być widoczne. U niektórych następuje to po 25., a u innych po 30. roku życia. Jeszcze inna grupa kobiet będzie odczuwała potrzebę korzystania z zabiegów medycyny estetycznej dużo później. Nie warto pewnych preparatów stosować za wcześnie, choć można uznać preparat sculptra jako środek profilaktyczny, opóźniający proces starzenia się. Zbyt późne wdrożenie zabiegów również może powodować dłuższe oczekiwanie na efekty i zarazem słabsze efekty. Dlatego też w konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej warto zastanowić się, kiedy warto pomyśleć o tego typu zabiegu.
Sculptra to preparat stosowany w medycynie estetycznej, zawierający kwas L-polimlekowy. Nie działa jak typowe „wypełniacze”, czasowo wypełniając zmarszczki, lecz stymuluje produkcję naturalnego kolagenu, co sprzyja stopniowej poprawie struktury skóry. Działa na zasadzie liftingu, unosi opadające partie twarzy, wypełnia zmarszczki mimiczne, fałdy nosowo-wargowe i zapobiega pogłębianiu się opadających policzków czy zwiotczeniu podbródka. Efektem terapii jest wypełniona, naciągnięta skóra. Dla jej osiągnięcia konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ efekty widoczne są po kilku tygodniach. Kolagen to naturalny składnik skóry tworzący dla niej swego rodzaju rusztowanie. Wraz z wiekiem jego działanie jest osłabione, dlatego wzmocnienie tego rusztowania za pomocą sculptry daje bardzo naturalny i długotrwały efekt.
Sculptra – przeciwwskazania
Mimo iż zabieg sculptrą jest bardzo polecany, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie wolno go stosować w czasie ciąży i laktacji, a także przy aktywnych zakażeniach skóry. Nie powinny poddawać się mu również osoby z tendencją do powstawania zmian przerostowych, czyli blizn i bliznowców.
Jak stosować preparat sculptra?
Jak wszystkie preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej, sculptra powinien być stosowany wyłącznie po konsultacji z wykwalifikowaną osobą. Ważna jest właściwa kwalifikacja do zabiegu. Lekarz aplikuje preparat sculptra na określone partie twarzy.
Zabieg jest niemal bezbolesny, wykonywany cieniutkimi igłami. Po wprowadzeniu preparatu rozprowadza się go poprzez delikatny masaż. Przez kilka tygodni preparat wpływa na skórę, stymulując produkcję kolagenu i wywołując określone efekty. Czasami zdarza się, że konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania procesów starzenia w skórze. Duży wpływ na efekt i czas jego utrzymywania się mają także skłonności genetyczne i tryb życia. Cena zabiegu to około 1500 zł.
Zalecenia po zabiegu
Lekarz przedstawi dokładne wskazania co do postępowania po zabiegu. Najczęściej zaleca regularne masaże twarzy w określonych miejscach. Nie wolno po zabiegu eksponować twarzy na słońce, saunę i wiele innych czynników zaburzających prawidłowe wchłanianie preparatu. Niekiedy pojawiają się po zabiegu niewielki obrzęk czy też ból i zaczerwienienie. Jednak takie powikłania nie występują u wszystkich kobiet. Mijają samoistnie po kilku dniach.
Jaki zabieg poprawi owal twarzy? Dowiesz się tego z filmu