Polub nas na Facebooku
Czytasz: Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby

Dimitri Otis/getty images

Na schizofrenię paranoidalną choruje nawet 1% społeczeństwa. Choroba dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn, wymaga długotrwałego leczenia psychiatrycznego. Objawy schizofrenii paranoidalnej pojawiają się najczęściej przed 30 rokiem życia, chociaż zachorować mogą także osoby starsze.

Istnieje kilka typów schizofrenii, a paranoidalna uchodzi za najlżejszą z nich – w większości przypadków rokowania są dobre. Odpowiednio prowadzone leczenie psychiatryczne opiera się na psychoterapii i przyjmowaniu leków przeciwpsychotycznych. Objawy schizofrenii paranoidalnej dzielą się na pozytywne, a więc halucynacje i urojenia, oraz negatywne, polegające na ograniczeniu czynności psychicznych. Mogą pojawiać się również symptomy katatoniczne – zwiększona lub zmniejszona ruchliwość.

Pierwsze objawy schizofrenii paranoidalnej

Początek choroby może mieć postać ostrą lub łagodną. Ostry początek schizofrenii paranoidalnej to nagłe pojawienie się objawów i ich znaczne nasilenie w ciągu kilku dni. Dla bliskich osób jest to od razu zauważalne – chora osoba zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle, staje się nadmiernie pobudzona lub uspokojona, wykonywane przez nią czynności i wypowiadane zdania mogą być irracjonalne. Zmusza to jej rodzinę do szybkiego udania się po pomoc, często na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego.

Objawy schizofrenii paranoidalnej mogą rozwijać się również w sposób łagodny, bardzo powoli. Proces ten jest rozciągnięty w czasie, od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Można powiedzieć, że osoba dotknięta chorobą stopniowo „dziwaczeje” – staje się podejrzliwa, zaczyna mieć bardzo wysokie mniemanie o sobie, na boczny tor odchodzą dotychczasowe zainteresowania. Charakterystycznym objawem schizofrenii paranoidalnej jest stopniowe wycofywanie się z kontaktów społecznych, urywanie przyjaźni, a nawet relacji zawodowych. Z czasem mogą wystąpić absurdalne, niepasujące do sytuacji zachowania i reakcje. Choroba staje się coraz bardziej widoczna, co zmusza bliskich chorego do otoczenia go opieką psychiatryczną. On sam najczęściej nie ma świadomości, że dzieje się z nim coś złego.

Zobacz film: Schizofrenia

źródło: x-news

Schizofrenia paranoidalna – objawy negatywne i pozytywne

W schizofrenii paranoidalnej objawy można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są objawy pozytywne, inaczej zwane psychotycznymi. Polegają na nieadekwatności i irracjonalności zachowań względem danej sytuacji. Sama osoba chora doświadcza halucynacji – może słyszeć głosy w głowie lub pochodzące ze środowiska zewnętrznego, widzieć coś, czego nie widzą inni, czuć dziwne zapachy. W paranoidalnej postaci schizofrenii są to zazwyczaj głosy i wizje mówiące o wielkości chorego, jego ważnej roli dla świata i ludzi, a także świadczące o tym, że jest obserwowany i śledzony. Zaburzone jest również postrzeganie poszczególnych sytuacji, np. jako zagrażające, pomimo że takie w ogóle nie są. Może pojawić się brak spójności w wypowiedziach osoby chorej, zdania nie pasują do siebie, co świadczy o zaburzeniach myślenia, w przebiegu schizofrenii paranoidalnej zdarza się to jednak rzadko lub w lekkim stopniu.

Negatywne objawy schizofrenii paranoidalnej są związane z ograniczeniem czynności psychicznych. Są to: spłycenie emocji, apatia, niemożność podejmowania decyzji lub działania (abulia). U obserwowanego pacjenta widoczne są trudności w konwersacji z innymi, zubożenie mowy, brak jej płynności. Często pojawiają się zaburzenia spontaniczności zachowań i wycofanie emocjonalne ze spraw, które dotychczas chorego interesowały. Oprócz tego widoczne są silne zaburzenia koncentracji, pamięci i uwagi. Osoba chora staje się zagubiona w dobrze sobie znanym środowisku, np. w pracy czy w szkole. Czynności dobrze przez nią poznane i wyuczone zaczynają sprawiać znaczne trudności.

Schizofrenia paranoidalna – objawy katatoniczne

Katatonia jest grupą objawów ruchowych, spowodowanych chorobą psychiczną, zaburzeniami afektywnymi lub chorobami samego mózgu. Znaczne objawy ruchowe występują głównie w schizofrenii katatonicznej, w mniejszym nasileniu obserwuje się je w schizofrenii paranoidalnej, zaburzeniach afektywnych (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD) lub po spożyciu substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze, alkohol). Katatoniczne objawy schizofrenii paranoidalnej nie są regułą – mogą występować lub nie.

Jak dokładnie wygląda katatonia? Ma ona kilka konkretnych postaci:

  • postawa katatoniczna – układanie ciała w dziwnych pozycjach i pozostawanie w nich;
  • giętkość woskowa – pacjent przez dłuższy czas utrzymuje pozycję nadaną mu przez inną osobę;
  • sztywność – chory utrzymuje jedną pozycję i stawia opór przy próbie jej zmiany przez inną osobę;
  • pobudzenie katatoniczne – nagła, bezcelowa aktywność ruchowa, niewywołana czynnikiem zewnętrznym;
  • echopraksja – naśladowanie ruchów innych osób;
  • osłupienie – popadanie w bezruch, bardzo powolne ruchy, brak kontaktu werbalnego i niewerbalnego.

Bibliografia:

1. Marek Jarosz, Co każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, Łódź 2004, wyd. Nasze Zdrowie, s. 38–39, ISBN 83-7415-003-3.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
5
Polecamy
Co to jest cyklofrenia?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia.
Co to jest cyklofrenia? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia. Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać cyklotymię?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak rozpoznać cyklotymię? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia Dzień Dobry TVN
Rodzaje schizofrenii - objawy i przyczyny tego zaburzenia psychicznego
Rodzaje schizofrenii - objawy i przyczyny tego zaburzenia psychicznego TVN zdrowie
Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy?
Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?