Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy schizofrenii – podział. Jak szybko następują, jak je rozpoznać?
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy schizofrenii – podział. Jak szybko następują, jak je rozpoznać?

Schizofrenia

Francesco Carta fotografo/getty images

Schizofrenia to złożona choroba psychiczna o wielu różnych typach, dotycząca około 1% populacji krajów rozwiniętych. Zapadają na nią najczęściej młodzi dorośli, a początek może być nagły lub stopniowy. Do objawów schizofrenii należą: urojenia, omamy, zaburzenia emocjonalne i poznawcze.

Objawy schizofrenii pojawiają się równie często u kobiet, co u mężczyzn. Samo słowo „schizofrenia” pochodzi z greki od wyrażeń schizein ‘rozszczepić’ i phren ‘umysł’. Przebieg choroby jest zależny od typu schizofrenii i indywidualnych uwarunkowań. Objawy schizofrenii u mężczyzn i kobiet są zazwyczaj podobne.

Pierwsze objawy schizofrenii – jak rozwija się choroba?

Wyróżniamy schizofrenię: paranoidalną, hebefreniczną, katatoniczną, niezróżnicowaną, rezydualną, prostą. Do typów schizofrenii zaliczana jest także depresja poschizofreniczna. Choroba ta ma charakter przewlekły z okresami remisji, a więc bez objawów. Leczenie trwa co najmniej kilka lat, ale może się ciągnąć nawet do końca życia. Schizofrenia u dzieci zdarza się niezwykle rzadko, najczęściej zapadają na nią osoby z przedziału wiekowego 25–35 lat.

Schizofrenia może mieć początek nagły, szybki lub stopniowy. W pierwszym przypadku choroba rozwija się w ciągu kilku dni. Dotknięty nią człowiek zaczyna dziwnie się zachowywać, izoluje się od innych, może wykonywać lub mówić absurdalne rzeczy. Przy nagłym początku schizofrenii łatwo jest zauważyć, że z osobą dzieje się coś niedobrego, dlatego jej bliscy dość szybko zgłaszają się z nią do psychiatry. Bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia daje zwykle efekty po kilku tygodniach i chory powoli zaczyna wracać do siebie.

Szybki początek schizofrenii to stopniowe pojawianie się objawów w ciągu kilku tygodni. Czujna rodzina i przyjaciele chorego mogą szybko zareagować na jego dziwne zachowania. Odpowiednio wczesne pojawienie się u lekarza powinno zatrzymać postęp choroby.

Najtrudniejsza sytuacja ma miejsce, kiedy choroba rozwija się bardzo powoli – może trwać to nawet kilka lat. Bliscy chorego zauważają stopniowe wycofywanie się go z życia, zaczyna on przebywać w samotności i stronić od towarzystwa. Najlepiej czuje się we własnym świecie. Z upływającymi miesiącami sytuacja pogarsza się, a osoby z najbliższego otoczenia zauważają nielogiczne i dziwne zachowania. Chory powoli staje się zainteresowany wyłącznie swoim światem wewnętrznym, staje się nieufny, podejrzliwy, bojaźliwy i wstydliwy. Zaczyna urywać kontakty z przyjaciółmi, porzuca pasje i hobby, w końcu może opuścić miejsce pracy.

Schizofrenia – objawy osiowe (podstawowe)

Istnieje grupa objawów osiowych (podstawowych) schizofrenii, które występują w większości przypadków i dotykają różnych płaszczyzn funkcjonowania człowieka:

  • Zaburzenia emocjonalne (afektu) – zubożenie emocji, stępienie, sztywność emocjonalna, spłycenie afektu, emocje nieadekwatne do sytuacji (np. śmiech na pogrzebie), obojętność emocjonalna.
  • Zaburzenia myślenia – rozluźnienie skojarzeń, dziwne, absurdalne myśli, częste rozpraszanie się itp.
  • Rozszczepienie osobowości – jedna osoba może mieć zupełnie różne przekonania, dążenia, emocje w bardzo krótkich odstępach czasu.
  • Ambiwalentne odczucia i zachowania – jednocześnie pozytywne i negatywne nastawienie do danej sytuacji, osoby czy obiektu.
  • Wycofanie z życia zewnętrznego na korzyść przeżyć i doświadczeń wewnętrznych.

Schizofrenia – objawy i ich rodzaje

Podstawowe objawy choroby występują w większości przypadków schizofrenii. W zależności od typu choroby mogą pojawić się symptomy dodatkowe, np. ze strony somatycznej. Zarówno objawy osiowe schizofrenii, jak i dodatkowe odnoszą się do różnych płaszczyzn funkcjonowania psychiki, umysłu i ciała człowieka. Podział ten wygląda następująco:

  • Objawy pozytywne schizofrenii (psychotyczne, wytwórcze) – urojenia i halucynacje różnego rodzaju. Należą do nich omamy wzrokowe, słuchowe oraz związane z innymi zmysłami, np. z odczuwaniem dotyku. Urojenia to zaburzenia myślenia i osądów, które są nieadekwatne do sytuacji i absurdalne. Charakteryzuje je silne przekonanie chorego co do ich prawdziwości. Żona może bać się męża i myśleć, że ją zabije, pomimo że zachowuje się w stosunku do niej bardzo troskliwie. Inna osoba ze schizofrenią może być przekonana, że jest ciągle obserwowana i podsłuchiwana za pomocą ukrytych kamer i mikrofonów.
  • Objawy negatywne schizofrenii – są to zaburzenia czynności psychicznych osoby chorej. Postrzeganie i przeżywanie rzeczywistości jest zaburzone. Schizofrenik nie potrafi właściwie wyrażać emocji, traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami, stroni od osób bliskich i kontaktu z nimi. Staje się apatyczny, bierny, nie ma spontanicznych uczuć, nie potrafi odczuwać przyjemności.

Bibliografia:

1. Adam Bilikiewicz, Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001, ISBN: 83-200-2605-9.

2. Antoni Kępiński, Schizofrenia, Kraków 2003, Wydawnictwo Literackie, ISBN: 83-08-03459-4.

Zobacz film: Na czym polega schizofrenia paranoidalna?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
6
Polecamy
Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby
Schizofrenia paranoidalna – objawy i ich rodzaje w przebiegu choroby TVN zdrowie
Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy?
Co to jest schizofrenia i jakie są jej objawy? TVN zdrowie
Czym są choroby psychiczne?
Definicja, rodzaje, objawy i leczenie
Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Depresja to choroba śmiertelna.
Jak odróżnić smutek od depresji?
Depresja to choroba śmiertelna. Jak odróżnić smutek od depresji? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok