Polub nas na Facebooku
Czytasz: Schistosomatoza – najczęstsze objawy i leczenie zakażenia przywrą
menu
Polub nas na Facebooku

Schistosomatoza – najczęstsze objawy i leczenie zakażenia przywrą

Przywry ludzkie

Fot: toeytoey2530 / gettyimages.com

Schistosomatoza jest chorobą wynikającą z zakażenia pasożytem, a mianowicie przywrą ludzką. Może lokalizować się w naczyniach krwionośnych różnych narządów, jak np. pęcherz moczowy czy wątroba. Leczenie opiera się na podaniu prazykwantelu.

Zakażenia pasożytnicze wywołane przez przywrę ludzką określane są mianem schistosomatozy. Obserwuje się je na terenach endemicznych, podmiejskich, ale przede wszystkich u osób podróżujących. Przywry z rodzaju Schistosoma należą do płazińców. Ich żywicielami pośrednimi są niektóre gatunki ślimaków słodkowodnych. Większość zakażeń występuje u osób zamieszkujących kraje afrykańskie. Szczególnie często zakażenia obejmują grupy dzieci i młodych dorosłych. Do organizmu człowieka przywry wnikają przez skórę bądź błony śluzowe, nawet nieuszkodzone. Wraz z krwią przemieszczają się do płuc. Tam dojrzewają i ponownie wraz z krwią przemieszczają się do ostatecznego miejsca bytowania – krezki jelita cienkiego i pęcherza moczowego. Człowiek wydala przywrę, która trafia do zbiornika wodnego i ponownie do ślimaków.

Schistosomatoza – przyczyny

Zakażenia przywrą ludzką z rodzaju Schistosoma wynikają z jej wniknięcia do skóry osób mających kontakt ze zbiornikami wodnymi na terenach endemicznych. Istnieje kilka gatunków przywr:

  • Schistosoma haematobium, czyli przywra krwi. Bytuje w splotach żylnych znajdujących się wokół pęcherza moczowego, gdzie składa też jaja;
  • Schistosoma mansoni to przywra, która bytuje w żyłach krezkowych i żyle wrotnej oraz jej odgałęzieniach, a jaja składa w błonie śluzowej jelit;
  • Schistosoma mekongi, intercalatum, mansoni, japonikum znajdują się przede wszystkim w naczyniach krążenia wrotnego.

Zakażenie przyczynia się do powstania zapalenia o charakterze ziarniniakowym, co z kolei powoduje włóknienie i może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie pęcherza moczowego. Nie bez znaczenia pozostają również przywry bytujące w krążeniu wrotnym wątroby, ponieważ przyczyniają się do powstania nadciśnienia wrotnego i zapalenia wątroby.

Zobacz film i dowiedz się jak walczyć z pasożytami

Zobacz film: Pasożyty. Źródło: 36,6.

Nasilenie choroby zależy od stopnia inwazji przywr w organizmie człowieka. Im więcej osobników dojrzałych i więcej złożonych jaj, tym gorszy jest przebieg choroby. Zakażenia obejmują głównie kraje afrykańskie, chociaż zakażenie u człowieka może utrzymywać się latami po opuszczeniu nawet danego kraju.

Jak rozpoznać schistosomatozę?

Rozpoznanie schistosomatozy odbywa się na podstawie objawów klinicznych i szczegółowego wywiadu zebranego z chorym. Badania pozwalające na potwierdzenie rozpoznania to wykrywanie jaj w moczu lub kale chorego. Ponadto można je uwidocznić w materiale biopsyjnym. Można wykorzystać także badania na obecność swoistych przeciwciał przeciwko jajom schistosomatozy. Początkowa faza zakażenia może jednak nie dawać dodatnich wyników w badaniach serologicznych, dlatego wykonuje się badania mikroskopowe próbki moczu.

Objawy zakażenia przywrą ludzką

Najczęstszym objawem u podróżnych jest obecność krwi w moczu. Częste zakażenia mogą nawet powodować tzw. hematospermię, czyli obecność krwi w ejakulacie. Krwiomocz ustępuje po leczeniu.

Przywry mogą lokalizować się poza typowymi miejscami, np. w ośrodkowym układzie nerwowym. Objawiają się wtedy różnymi deficytami neurologicznymi u chorego, porażeniem i innymi objawami neurologicznymi. Inną formą objawów schistosomatozą jest gorączka Katayama. Objawy obejmują wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty, kaszel, bóle głowy, wysypkę o charakterze alergicznym, powiększenie śledziony, bóle mięśni, wzrost poziomu eozynofili we krwi.

Leczenie zakażenia pasożytniczego przywrą ludzką opiera się na podaniu prazykwantelu doustnie, najczęściej w pojedynczej dawce. Jest to lek popularny w leczeniu chorób pasożytniczych.

Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą? Odpowiedź znajdziesz w filmie  

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Polecamy
Ugryzł mnie kleszcz!
Czy mam boreliozę?!
Objawy i leczenie
Ugryzł mnie kleszcz! Czy mam boreliozę?! Objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Motylica wątrobowa – cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne
Motylica wątrobowa – cykl rozwojowy, objawy, leczenie naturalne TVN zdrowie
Przywra – objawy i leczenie przywry krwi, kociej i wątrobowej
Przywra – objawy i leczenie przywry krwi, kociej i wątrobowej TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła