Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rzewień lekarski i dłoniasty – lecznicze odmiany rabarbaru
menu
Polub nas na Facebooku

Rzewień lekarski i dłoniasty – lecznicze odmiany rabarbaru

Rabarbar

Fot: encrier / gettyimages.com

Rzewień lekarski i dłoniasty to azjatyckie odmiany rabarbaru. Korzenie tych roślin od wieków wykorzystywane są w chińskiej medycynie tradycyjnej. Bogactwo ich leczniczych właściwości doceniła także medycyna Zachodu. Wyciąg z rzewienia wykorzystywany jest w wielu preparatach farmaceutycznych.

Rabarbar to roślina o licznych właściwościach prozdrowotnych. Najpopularniejsza w Polsce odmiana – rzewień ogrodowy – ceniona jest głównie ze względu na walory smakowe łodyg. Dostarczają one przy tym sporej ilości witamin, minerałów i błonnika. Najwartościowsze dla organizmu są jednak nie ogonki liściowe, lecz korzeń rzewienia (Radix Rhei). Nie dotyczy to warzyw, z których powstają wyśmienite kompoty i nadzienia drożdżówek, lecz odmian występujących naturalnie w górskich regionach Chin. Należą do nich rzewień lekarski i rzewień dłoniasty. Azjatyckie rośliny w 3.–4. roku wegetacji wykształcają grube kłącza, z których wyrastają potężne, liczące ponad pół metra, korzenie. W chińskiej medycynie tradycyjnej do dziś uznawane są za jeden z najcenniejszych surowców leczniczych.

Korzeń rzewienia a układ pokarmowy

Korzeń i kłącze rzewienia zawierają antraglikozydy. Związki te pobudzają wydzielanie śliny, soków żołądkowych i żółci. Działając drażniąco na błonę śluzową jelit, wzmagają ich perystaltykę, co przyspiesza pasaż jelitowy (m.in. zapobiega wzdęciom i zaparciom). Stymulują zatem procesy trawienne na każdym ich etapie. Z tego względu korzeń rzewienia znajduje zastosowanie w dietach służących utracie wagi.

Zobacz film: Jak jeść zdrowo? Źródło: Stylowy Magazyn.

Antrazwiązki działają przeczyszczająco. Jednocześnie obecne w Radix Rhei garbniki mają właściwości ściągające – zapierające. W zależności od dawkowania, wyciąg z korzenia rabarbaru może przeciwdziałać biegunkom (w niewielkiej ilości – do 0,3 g) lub ułatwiać wypróżnienia (w większej dawce). Ponieważ antraglikozydy dopiero w procesach metabolicznych przekształcają się w substancje czynne (antrachinony), surowiec działa dopiero po 8–12 godzinach od podania.

Korzeń rzewienia stosuje się przy chronicznych zaparciach (zwłaszcza w przypadku żylaków odbytu), wykorzystuje jako środek przeczyszczający po zabiegach chirurgicznych. Nie jest zalecane długotrwałe używanie preparatów na bazie Radix Rhei, ponieważ antrazwiązki mogą spowodować stany zapalne jelita, a obecne w rzewieniu szczawiany prowadzą do tworzenia się kamieni nerkowych. Ponadto substancje czynne korzenia rabarbaru mogą wywołać przekrwienie okrężnicy i narządów miednicy małej. Z tego względu zalecane jest ścisłe przestrzeganie dawek preparatu. Nie powinny go stosować kobiety ciężarne.

Korzeń rabarbaru – właściwości antyseptyczne i przeciwnowotworowe

Korzenie rzewienia lekarskiego i dłoniastego zawierają glikozydy garbnikowe o działaniu ściągającym, antyalergicznym i antyseptycznym – bakteriobójczym, przeciwgrzybicznym, przeciwzapalnym. Preparaty z Radix Rhei mogą więc posłużyć wzmocnieniu odporności i wspomóc walkę z różnego rodzaju infekcjami. W Chinach do dziś wyciąg z korzenia rabarbaru stosuje się miejscowo jako środek na ból zębów i zapalenia dziąseł. W Rosji rzewień ma zastosowanie w preparatach na choroby skórne, m.in. łuszczycę.

Właściwości przeciwzapalne wykazuje także inna zawarta w rabarbarze substancja – rapontygenina. Jest to flawonoid o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Wpływa korzystnie m.in. na układ sercowo-naczyniowy. W medycynie ceniony jest ze względu na zdolność do hamowania kancerogenezy. Uważa się, że spowalnia rozwój m.in. raka piersi i prostaty.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Działanie estrogenne rzewienia lekarskiego

Rabarbar, a w szczególności jego korzeń, zawiera rapontycynę – substancję o działaniu estrogennym, czyli o właściwościach podobnych do tych, które mają żeńskie hormony płciowe. Z tego względu tabletki z rzewienia zaleca się kobietom w okresie menopauzy. Łagodzą takie dolegliwości, jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy wahania nastroju. Wyciąg z korzenia rabarbaru mogą stosować dziewczęta borykające się z problemem trądziku młodzieńczego (spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi okresu dojrzewania). Preparaty z Radix Rhei posłużą także mężczyznom cierpiącym na przerost gruczołu krokowego (prostaty), choć należy pamiętać, że ich długotrwałe stosowanie obniża poziom męskich hormonów.

Korzeń rzewienia a rozjaśnianie włosów

Zewnętrznie korzeń rzewienia można stosować na włosy. Sproszkowana roślina połączona w odpowiednich proporcjach z sokiem z cytryny, olejem roślinnym (jego dodatek jest istotny ze względu na wysuszające działanie rabarbaru) i ciepłą wodą tworzy sprawdzoną miksturę, która z dobrym efektem rozjaśnia fryzurę – w szczególności naturalne odcienie blond. Maskę nakłada się na wilgotne włosy na około pół godziny. Po kilku, przeprowadzonych w tygodniowych odstępach, zabiegach zyskują one jaśniejszy odcień i złocisty połysk.

Korzeń rzewienia – dostępność

Korzeń rzewienia można zażywać w postaci przygotowanych z rośliny odwarów czy nalewek. Powszechnie dostępne są także suplementy diety. Preparaty zawierające w składzie wyciąg z Radix Rhei dostępne są w różnych postaciach – tabletkach, syropach, mieszankach ziołowych. Są niedrogie i można je nabyć w aptekach oraz większości sklepów zielarskich.

Zobacz film: Dlaczego dieta powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb? Źródło: Stylowy Magazyn.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny.
Kiedy warto stosować ziele rzepiku?
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny. Kiedy warto stosować ziele rzepiku? Dzień Dobry TVN
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości?
Jak należy go stosować?
Czarci (diabelski) pazur – jakie ma właściwości? Jak należy go stosować? TVN zdrowie
Fenkuł polecany na wzdęcia i kaszel.
Jak bezpiecznie stosować koper włoski?
Fenkuł polecany na wzdęcia i kaszel. Jak bezpiecznie stosować koper włoski? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii