Wraz z wprowadzeniem stanu epidemicznego rodzice mogli zacząć ubiegać się wypłatę zasiłku opiekuńczego. Pieniądze były wypłacane przez 14 dni, do 25 marca. Ze względu na dalsze rozprzestrzeniane się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce konieczne było wprowadzenie nowych obostrzeń i zakazów. Aby ułatwić rodzicom opiekę nad dzieci rząd zdecydował się zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego.
Kto będzie mógł się o niego ubiegać?
Nowe przepisy rozszerzają grono dzieci, na które rodzic będzie mógł otrzymać świadczenia. Teraz będą się mogli o nie ubiegać opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice, którzy do opieki nad dzieckiem wynajmowali nianię lub dziennego opiekuna. Jednak w tym przypadku konieczne będzie okazanie umowy. O zasiłek opiekuńczy mogą się ubiegać rodzice dzieci: z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Świadczenie dalej przysługuje tym rodzicom, którzy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły w związku z COVID-19 muszą zajmować się dzieckiem oraz gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci:
- do lat 8
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, a także osobom, które nie mogą pracować z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. Opiekunowie takich osób mogą się ubiegać o zasiłek także wtedy, gdy z powodu pandemii zamknięta została szkoła, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, ośrodek wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Warto zaznaczyć, że wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na obowiązujące obecnie limity. Zapomoga należy się także tym rodzicom, którzy mają opłacone ubezpieczenie chorobowe i są zwolnieni z obowiązku wykonywania pracy, aby zająć się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. Zasiłek przysługuje także rodzicom, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie.
Rodzice, którzy już złożyli dokumenty i chcą skorzystać z dodatkowej puli nie muszą robić tego drugi raz. Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły nadal mogą się ubiegać o zasiłek.
Jak ubiegać się o zasiłek?
Rodzice, którzy chcą otrzymać zasiłek powinni złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z osobą prowadzącą taką działalność muszą złożyć stosowane oświadczenie z ZUS-ie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat wypłacany jest przez 28 dni. W pozostałych przypadkach pieniądze wypłacane są przez 14 dni.
Jak rozwija się dziecko? Dowiesz się tego z filmu: