Ruszczyk kolczasty jest charakterystycznym, wiecznie zielonym krzewem, pochodzącym z rejonu morza śródziemnego. Polecany jest osobom z chorobami układu krążenia, problemami dermatologicznymi, ale też walczącym z cellulitem.
Ruszczyk kolczasty – dlaczego bywa nazywany myszopłochem?
Ruszczyk kolczasty jest niedużym krzewem z charakterystycznymi czerwonymi, kulistymi owocami. Jego jagody dojrzewają we wrześniu i pozostają barwne przez całą zimę. Roślina obecnie występuje w wielu krajach Europy, Azji i obu Amerykach. Jej polska nazwa – myszopłoch – odnosi się do przypisywanych jej właściwości – zgodnie z dawnym przekonaniem ma odstraszać gryzonie. Gałązki krzewu były układane między suszonym mięsem, ale praktyka ta znana była również poza granicami Polski (podobny zwyczaj mieli Włosi). Niegdyś przypisywano też roślinie wręcz magiczne właściwości.
Kłącze używane do celów leczniczych należy zbierać we wrześniu. Zastosowanie w ziołolecznictwie ma ta część, która znajduje się pod ziemią. Korzeń nie ma zapachu, ale w smaku jest delikatnie słodki i lekko cierpki. Nie oznacza to, że nie wykorzystuje się nadziemnej części rośliny – młode pędy używane są w kuchni do wzbogacania smaku wielu potraw, np. sałatek, a dorosłe gałązki są świetnym materiałem do przygotowania np. bożonarodzeniowych stroików.
Ruszczyk kolczasty – właściwości
Właściwości ruszczyka kolczastego doceniano już w starożytności. Współczesne badania potwierdziły, że przodkowie mieli rację, ponieważ w skład kłącza wchodzą m.in.: saponiny sterydowe, flawonoidy, fitosterole, benzofuran, olejki eteryczne, nienasycone kwasy tłuszczowe, żywice, kumaryny, a także związki mineralne oraz triterpeny. Właśnie przez wzgląd na te substancje roślina wykazuje wysoką skuteczność w walce z chorobami układu krążenia. Wyciąg z ruszczyka posiada działanie przeciwzapalne i uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowo poprawia ich napięcie oraz przepływ. Dlatego też jest polecany w leczeniu miażdżycy i łagodzeniu problemów związanych z obrzękniętymi nogami, a także hemoroidami.
Kłącze można stosować również jako formę łagodnego środka moczopędnego. Ponieważ uszczelnia żyły, zapobiega jednocześnie przedostawaniu się płynów do otaczających je tkanek i w ten sposób poprawia zdolność filtracji organizmu i wydalanie toksyn.
Roślina ma też zastosowanie w kosmetologii. Ruskogenina jest substancją, która pobudza mikrokrążenie, a przez to poprawia wygląd skóry, która staje się bardziej miękka i elastyczna. Stąd preparaty, które ją zawierają, są wskazane do pielęgnacji skóry wrażliwej, a także sprawdzają się w walce z cellulitem.
Jak jeszcze można walczyć z cellulitem? Zobaczcie w jaki sposób przygotować w domu napój niszczący pomarańczową skórkę:
Jakie skutki uboczne daje ruszczyk kolczasty?
Przed użyciem preparatów zawierających ekstrakt z rośliny, należy zapoznać się z listą możliwych skutków ubocznych, które powoduje ruszczyk kolczasty. U niektórych osób występuje nadmierna potliwość. Przy substancjach przyjmowanych doustnie mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe i nudności (zazwyczaj o niewielkim nasileniu). Stosowanie preparatów z ruszczykiem może nasilić objawy u osób cierpiących na nadciśnienie, ponieważ roślina ma zdolność do zwężania naczyń krwionośnych. Możliwa jest też reakcja alergiczna.
Nie ma badań, które wykazałyby szkodliwe działanie krzewu na kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, niemniej jednak zaleca się w tych przypadkach zachować ostrożność. To samo dotyczy stosowania ruszczyka przez dzieci.
Ruszczyk kolczasty – maść i inne preparaty
Preparaty z wyciągiem z ruszczyka kolczastego dostępne są najczęściej w postaci maści, tabletek, pastylek, ampułek i czopków. Efekt obkurczający naczynia wzmacnia dodana do nich często hesperydyna, która dodatkowo zmniejsza ich przepuszczalność. Maści i żele zalecane są w walce z uciążliwymi żylakami kończyn dolnych i widocznymi na nich tzw. pajączkami. Można wspomagać ich działanie, stosując jednocześnie preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca. Nie tylko mają działanie lecznicze, ale też przynoszą ulgę opuchniętym po całym dniu nogom.
Preparaty kosmetyczne pomagają z kolei zregenerować barierę ochronną skóry, przywracając jej miękkość i odpowiednie nawilżenie. Zawarte w nich składniki mają ponadto działanie przeciwzapalne. Kremy zmniejszają podrażnienia, redukują zaczerwienienia i ograniczają pękanie naczynek. Wykazują działanie ściągające i redukujące opuchliznę np. w okolicach oczu. Stosowanie tego typu kosmetyków polecane jest szczególnie osobom, których cera ma skłonność do podrażnień i stanów zapalnych. W postaci żelu czy balsamu do ciała ruszczyk skutecznie ujędrnia skórę i zmniejsza cellulit poprzez redukcję grudek tłuszczowych – skóra staje się napięta, elastyczna i ma ładny wygląd.
W jaki sposób dbać o skórę? Podpowiadamy: