Rozstrzenie oskrzeli może dotyczyć osób z gruźlicą i mukowiscydozą, ale nie są to jedyne przyczyny, które mogą większej podatności płuc na zakażenie. Objawy mogą się rozpocząć, gdy plwocina gromadzi się w układzie oddechowym, prowadząc do wystąpienia problemów zdrowotnych. Więcej plwociny oznacza więcej bakterii w drogach oddechowych, co prowadzi do zapaleń i uszkodzenia dróg oddechowych. Potem cykl się odnawia z większą ilością śluzu. Może to prowadzić do stanów zapalnych oraz infekcji. Z czasem infekcje mogą prowadzić do powikłań, takich jak niewydolność oddechowa, niewydolność serca czy nawracające zapalenie płuc.
Co może wywołać rozstrzenie oskrzeli poza gruźlicą i mukowiscydozą?
Inne czynniki związane z wystąpieniem rozstrzeniem oskrzeli obejmują:- zapalenie płuc,
- białaczkę,
- HIV i AIDS,
-
choroby autoimmunologiczne,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- toczeń lub chorobę Crohna,
- astmę.
Rozstrzenie oskrzeli - jakie daje objawy?
Rozstrzenie oskrzeli charakteryzuje się zwiększoną produkcją plwociny (wytwarzaną flegmą i kaszlem z płuc), nawracającymi infekcjami i stopniową utratą funkcji płuc.
Najczęstsze objawy rozstrzenia oskrzeli obejmują:- uporczywy kaszel, który zwykle wywołuje flegmę (plwocinę),
- zwiększoną produkcję flegmy (plwociny),
- duszność i świszczący oddech,
-
ból w klatce piersiowej,
- krwioplucie.
W celu rozpoznania i leczenia objawów należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
U chorych stopień nasilenia objawów może się różnić. Niektórzy mają tylko kilka objawów, które nie pojawiają się często, tymczasem u innych objawy pojawiają się codziennie. Zwykle się pogarszają, jeśli u pacjenta występuje zakażenie w płucach.
Częstymi objawami są nawracający kaszel i nadprodukcja flegmy. Zazwyczaj flegma jest przezroczysta albo zielona lub żółta, jeśli występuje zakażenie. Spłycenie oddechu i zmęczenie rozwijają się wraz z upośledzeniem funkcji płuc. Chory może doświadczać świszczącego oddechu. Jeśli choroba postępuje, mogą wystąpić problemy z oddychaniem.
Rozstrzenie oskrzeli pojawia się także z powodu innej choroby. Na przykład u pacjenta z gruźlicą mogą wystąpić krwioplucie, gorączka, dreszcze i nocne poty.
Rozstrzenie oskrzeli - leczenie
Głównym celem leczenia jest kontrola wydzielania flegmy i wydzielin oskrzelowych oraz zminimalizowanie ryzyka zakażeń.
Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zatrzymaniu objawów choroby i powodowaniu poważnych powikłań. Leczenie objawów może poprawić jakość życia chorego. Terapia tlenowa może być konieczna u pacjentów z mukowiscydozą bądź osób z chorobami dróg oddechowych i płuc, w tym z rozstrzeniem oskrzeli. Leczenie ma na celu minimalizację objawów choroby lub przeciwdziałanie pojawieniu się nowych zakażeń oraz usunięcie śluzu z płuc, co zapobiega powstawaniu powikłań. Istnieją różne formy leczenia, np.:
- metody oczyszczania dróg oddechowych (takie jak ćwiczenia oddechowe i fizjoterapia klatki piersiowej). Polegają na układaniu pacjenta w pozycjach ułatwiających oddychanie, ćwiczeniach oddechowych, inhalacjach, zabiegach ułatwiających usuwanie wydzieliny z oskrzeli (toaleta drzewa oskrzelowego),
- terapia tlenowa,
- szczepienia zapobiegające infekcji dróg oddechowych (np. przeciwko odrze, krztuścowi, chorobom wieku dziecięcego), które chronią przed chorobami przebiegającymi w oskrzelach.
Nawadnianie organizmu
(picie dużej ilości wody) może dodatkowo pomóc utrzymać śluz w konsystencji rozrzedzonej, mniej lepkiej i łatwiejszej w odkrztuszaniu. Antybiotyki są stosowane w zapobieganiu i leczeniu zakażeń. Mogą być podawane dożylnie lub doustnie, zwykle przez 14 dni. Leki rozrzedzające śluz mogą pomóc rozrzedzić śluz i ułatwiać odkrztuszanie. Kortykosteroidy w inhalatorach lub nebulizatorach mogą leczyć zapalenie dróg oddechowych, które prowadzą do świszczącego oddechu lub astmy. Leki rozszerzające oskrzela rozluźniają mięśnie wokół dróg oddechowych. Zabiegi chirurgiczne mogą być rozważane w sytuacjach usunięcia części płuc, kiedy nie jest możliwa kontrola infekcji lub nie można wyeliminować nadmiernego krwawienia. Przeszczep płuc wykonywany jest w ciężkich przypadkach.
Rozstrzenie oskrzeli - rokowanie
Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w kontrolowaniu stanu oskrzeli i zmniejszaniu objawów. Świadomość potrzeby leczenia może umożliwić osobom z rozstrzeniem oskrzeli zminimalizowanie groźnych powikłań. Rozstrzenie oskrzeli może być wrodzone lub nabyte. W przypadku wrodzonych przyczyn, takich jak mukowiscydoza, rokowanie może być gorsze niż wtedy, gdy choroba została nabyte. Proces leczniczy rozstrzeni oskrzeli jest jednak często powolny. U pacjentów, którzy zwracają uwagę na objawy i wdrożą odpowiednie leczenie, a także będą unikać sytuacji zaostrzających chorobę, rokowania będą lepsze.