Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Zapalenie powięzi podeszwy
menu
Polub nas na Facebooku

Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Zapalenie powięzi podeszwy

Kobieta, którą bolą nogi

Fot: artursfoto / gettyimages.com

Rozlane eozynofilowe zapalenie powięzi nie ma określonych przyczyn. Może dotyczyć powięzi zarówno kończyn, jak i tułowia. Zapalenie powięzi podeszwowej na podłożu urazu czy nadmiernego obciążenia jest nieco odmiennym stanem. W przeciwieństwie do rozlanego zapalenia powięzi – dużo częstsze.

Powięź jest to błona zbudowana z tkanki łącznej. Pokrywa mięśnie w każdej części ciała i pełni bardzo ważne funkcje. Współtworzy również przegrody między mięśniami. Jedną z patologii polegającą na zapaleniu powięzi jest rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Eozynofilia oznacza, że w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu eozynofilii we krwi, czyli jednego z rodzaju białych krwinek. Zupełnie innym stanem jest zapalenie powięzi.

Co to jest rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią?

Eozynofilowe rozlane zapalenie powięzi jest schorzeniem polegającym na stwardnieniu w bardzo znacznym stopniu skóry, jak również tkanki podskórnej. Nie określono przyczyn powstawania tego schorzenia, a przez rzadkość, z jaką ta choroba się rozwija, niewiele jest na jej temat badań. Za czynniki wpływające na rozwój zapalenia powięzi można uznać nadmierny wysiłek fizyczny, urazy, działanie chemicznych substancji, miejscowe zakażenia. Zdarza się, że w przypadku niektórych chorób zaburzających funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka, czyli np. chorób nowotworowych, chorób o podłożu immunologicznym czy leczenia immunosupresyjnego, również rozwija się eozynofilowe rozlane zapalenie powięzi.

Zobacz film i dowiedz się z czego składa się krew:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Objawy i leczenie zapalenia powięzi z eozynofilią

W przypadku powstania zapalenia powięzi z eozynofilią dochodzi do nacieków zapalnych i włóknienia w obrębie powięzi, tkanki podskórnej, mięśni i skóry. Jest to rzadkie schorzenie, obserwowane około 40. roku życia. Rozlane zapalenie powięzi objawia się nagle. Objawy ogólne to osłabienie, gorączka, bóle stawów. Z czasem dochodzi w tym przypadku do twardnienia skóry na kończynach, na tułowiu. Często atakowane są również stawy, w których może dojść nawet do ciężkich przykurczów, jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona. Rozpoznanie choroby opiera się na stwierdzeniu stwardnień skóry i tkanki podskórnej, a także wzroście wskaźników zapalnych we krwi.

Leczenie rozlanego zapalenia powięzi opiera się na stosowaniu glikokortykosteroidów. Zaczyna się od dość dużych dawek, które stopniowo są zmniejszane. Ponadto ważna jest właściwa rehabilitacja. Niekiedy udaje się skutecznie zahamować postęp choroby, jednak zdarza się, że zapalenie powięzi przewleka się, a przykurcze mogą pozostać utrwalone. Trudno mówić też o jakiejkolwiek profilaktyce rozlanego zapalenia powięzi mięśniowej z eozynofilią, ponieważ zbyt mało zostało opisanych przypadków choroby i nie ma żadnych pewnych przyczyn jej powstawania, by móc je eliminować.

Zapalenie powięzi podeszwy

Zapalenie powięzi podeszwy związane jest z bardzo częstym bólem okolicy pięty, czyli stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego. Ból pojawia się po przebudzeniu i nie pozwala na normalny chód. W momencie stania czy chodzenia pojawia się ból nie do zniesienia. Początkowo jest to zapalenie rozcięgna podeszwowego, wywołanego naderwaniem, stanem zapalnym; z czasem dochodzi do degeneracji powięzi podeszwowej. Ból nasilony jest szczególnie na pięcie i na łuku stopy. Są to istotne dla powięzi miejsca, ponieważ tam podczas stania czy chodzenia rozkładane są największe obciążenia.

Leczenie zapalenia powięzi podeszwowej opiera się na ograniczeniu aktywności fizycznej, zimnych masażach po 15 minut 2 razy dziennie. Bardzo istotnym elementem leczenia i rehabilitacji jest rozciąganie stopy. Należy je wykonywać kilka razy dziennie. Przy przedłużającym się zapaleniu i nasilonym bólu konieczne bywa zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Osoby dotknięte zapaleniem powięzi powinny zredukować masę ciała. Ma to działanie profilaktyczne, jak i terapeutyczne, ponieważ każdy kolejny utracony kilogram masy zmniejsza obciążenie podeszwy.

Jak działa układ mięśniowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
4
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować?
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy?
Leczenie domowe i specjalistyczne
Zapalenie ścięgna Achillesa – jakie są jego objawy? Leczenie domowe i specjalistyczne TVN zdrowie
Ból w pośladku – przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości
Ból w pośladku – przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?