Polub nas na Facebooku
Czytasz: Różeniec górski - pomoc w walce z depresją i osłabieniem organizmu
menu
Polub nas na Facebooku

Różeniec górski - pomoc w walce z depresją i osłabieniem organizmu

Pędy różeńca górskiego

Fot: FomaA / stock.adobe.com

Różeniec to bylina występująca niemal na całym obszarze okołobiegunowym. Stąd też jej zwyczajowa nazwa - korzeń arktyczny. Ma właściwości przywracania równowagi w organizmie, zwłaszcza przy przewlekłym zmęczeniu fizycznym lub psychicznym.

Różeniec górski doceniany jest przede wszystkim za antydepresyjne działanie na organizm człowieka. Zalety te od dawna wykorzystuje chińska medycyna, a jej specjaliści zwracają uwagę, że różeniec zwiększa odporność na stres i poprawia wydolność. 

Jego długotrwałe stosowanie może ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera.

Różeniec górski i jego właściwości lecznicze

Badania potwierdziły, że związki zawarte w różeńcu: 

  • rozwina, 
  • rozaryna, 
  • rozyna i 
  • salidrozyd, 

czyli pochodne kwasu cynamonowego i tyrozolu, obniżają stężenie hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie i wyrównują poziom substancji w mózgu, które odpowiadają za nastrój. 

Badanie wykazało jednocześnie, że największy wpływ różeńca odczują osoby mało odporne na sytuacje stresowe. U pozostałych może być odczuwany minimalny pozytywny efekt.

Bylina chroni także serce, które pod wpływem przewlekłego stresu może zostać uszkodzone przez wolne rodniki. Wykazano również, że ma zdolność do zapobiegania arytmii, reguluje ciśnienie krwi oraz zmniejsza miejscowe niedokrwienia.

Substancja zawarta w różeńcu - salidrozyd - chroni neurony przed stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie przed obumieraniem komórek, co powoduje, że jego skuteczność jest doceniana również w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych.

Jakie są pierwsze objawy depresji? Zobaczcie:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Korzeń różeńca górskiego w walce z depresją

Właściwości rośliny, jeżeli chodzi o skuteczność w walce z depresją, porównywalne są do działania leków antydepresyjnych, stosowanych w standardowym leczeniu. Badania potwierdzają, że przyjmowanie korzenia różeńca zmniejsza efekty depresji i załamania nerwowego, a przy tym nie wywołuje tak wielu skutków ubocznych, charakterystycznych dla środków farmakologicznych. 

Różeniec jest stosowany w leczeniu depresji o stopniu łagodnym i umiarkowanym, zwłaszcza jeżeli osoba cierpiąca na tę chorobę jest wrażliwa na skutki przyjmowania leków - różeniec może być traktowany jako zamiennik.

Jest polecany jako suplement diety osobom, od których wymaga się zwiększonej koncentracji i wysiłku umysłowego, ponieważ usprawnia procesy uczenia się i zapamiętywania. Wpływa na pamięć krótkotrwałą, koncentrację i zdolności kojarzenia, przy jednoczesnym niwelowaniu zmęczenia umysłowego. Poprawia kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, przez co łatwiej jest utrzymać motywację do nauki.

Różeniec górski a kondycja fizyczna

Związki zawarte w roślinie pozwalają zwiększyć liczbę procesów anabolicznych i wykorzystanie rezerw komórkowych, co przekłada się na poprawę wytrzymałości fizycznej. Właściwości różeńca ułatwiają też ochronę tkanki mięśniowej w trakcie ćwiczeń. 

Zobacz też: Osłabienie organizmu – objawy i zapobieganie uczuciu osłabienia

W badaniach wykazano zmniejszenie poziomu białka C-reaktywowanego, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego, u osób spożywających różeniec. Stwierdzono u nich jednocześnie obniżenie kreatyniny kinazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenie mięśni.

Różeniec górski - przeciwwskazania

Różeniec górski przyjmowany w kontrolowanych dawkach nie ma negatywnego wpływu na organizm. Jednak zbyt duże porcje mogą prowadzić do nadmiernego pobudzenia, tak jak w przypadku przedawkowania substancji energetycznej. 

Z tego powodu nie powinny go używać kobiety w ciąży i karmiące matki, a także dzieci poniżej 12 roku życia.

Nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania różańca razem z innymi lekami, ale każdą potencjalną interakcję z farmaceutykiem należy skonsultować z lekarzem

Badania nad stosowaniem różeńca nadal trwają i z pewnością należy oczekiwać zwiększenia popularności stosowania rośliny jako suplementu diety, a co się z tym wiąże z pojawieniem się skutków ubocznych. Należy więc, podobnie w przypadku stosowania innych ziół, obserwować swój organizm.

Jak stosować różeniec górski?

Na bazie wyciągu z różeńca górskiego jest już dostępnych na rynku kilka preparatów, np. w formie kapsułek, które zawierają około 100 mg różeńca i 5 mg cynku na sztukę lub w formie proszku. 

Składnikiem preparatów jest zazwyczaj różaniec rosyjski, ponieważ daleka Rosja jest uważana za kolebkę tej rośliny. Jeżeli chodzi o preparaty gotowe, głównie te w formie tabletek, należy przestrzegać zalecanej przez producenta dawki stosowania. Przyjmuje się, że średnia dawka różeńca wynosi od 200 do 400 mg na dzień

Chociaż korzeń ma opinię dobrze tolerowanego przez organizm, to przy dawkach w granicach 1,5 do 2 g na dzień można już zaobserwować nadpobudliwość. W przypadku naparów z suszonego różańca rekomendowana jest 1 łyżeczka ziół na 3/4 szklanki wrzącej wody. Zaleca się picia go dwa razy dziennie.

Jak wygląda leczenie depresji? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak leczyć depresję? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
427
11
Polecamy
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Korzeń arktyczny, czyli różeniec górski - pomoże na zły nastrój i przemęczenie
Korzeń arktyczny, czyli różeniec górski - pomoże na zły nastrój i przemęczenie TVN zdrowie
Jak stosować żeń-szeń?
Właściwości, działanie, skutki uboczne
Jak stosować żeń-szeń? Właściwości, działanie, skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?