Różeniec górski doceniany jest przede wszystkim za antydepresyjne działanie na organizm człowieka. Zalety te od dawna wykorzystuje chińska medycyna, a jej specjaliści zwracają uwagę, że różeniec zwiększa odporność na stres i poprawia wydolność.
Jego długotrwałe stosowanie może ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera.
Różeniec górski i jego właściwości lecznicze
Badania potwierdziły, że związki zawarte w różeńcu:
- rozwina,
- rozaryna,
- rozyna i
-
salidrozyd,
czyli pochodne kwasu cynamonowego i tyrozolu, obniżają stężenie hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie i wyrównują poziom substancji w mózgu, które odpowiadają za nastrój.
Badanie wykazało jednocześnie, że największy wpływ różeńca odczują osoby mało odporne na sytuacje stresowe. U pozostałych może być odczuwany minimalny pozytywny efekt.
Bylina chroni także serce, które pod wpływem przewlekłego stresu może zostać uszkodzone przez wolne rodniki. Wykazano również, że ma zdolność do zapobiegania arytmii, reguluje ciśnienie krwi oraz zmniejsza miejscowe niedokrwienia.
Substancja zawarta w różeńcu - salidrozyd - chroni neurony przed stresem oksydacyjnym, a co za tym idzie przed obumieraniem komórek, co powoduje, że jego skuteczność jest doceniana również w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych.
Jakie są pierwsze objawy depresji? Zobaczcie:
Korzeń różeńca górskiego w walce z depresją
Właściwości rośliny, jeżeli chodzi o skuteczność w walce z depresją, porównywalne są do działania leków antydepresyjnych, stosowanych w standardowym leczeniu. Badania potwierdzają, że przyjmowanie korzenia różeńca zmniejsza efekty depresji i załamania nerwowego, a przy tym nie wywołuje tak wielu skutków ubocznych, charakterystycznych dla środków farmakologicznych.
Różeniec jest stosowany w leczeniu depresji o stopniu łagodnym i umiarkowanym, zwłaszcza jeżeli osoba cierpiąca na tę chorobę jest wrażliwa na skutki przyjmowania leków - różeniec może być traktowany jako zamiennik.
Jest polecany jako suplement diety osobom, od których wymaga się zwiększonej koncentracji i wysiłku umysłowego, ponieważ usprawnia procesy uczenia się i zapamiętywania. Wpływa na pamięć krótkotrwałą, koncentrację i zdolności kojarzenia, przy jednoczesnym niwelowaniu zmęczenia umysłowego. Poprawia kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, przez co łatwiej jest utrzymać motywację do nauki.
Różeniec górski a kondycja fizyczna
Związki zawarte w roślinie pozwalają zwiększyć liczbę procesów anabolicznych i wykorzystanie rezerw komórkowych, co przekłada się na poprawę wytrzymałości fizycznej. Właściwości różeńca ułatwiają też ochronę tkanki mięśniowej w trakcie ćwiczeń.
Zobacz też: Osłabienie organizmu – objawy i zapobieganie uczuciu osłabienia
W badaniach wykazano zmniejszenie poziomu białka C-reaktywowanego, które jest wskaźnikiem stanu zapalnego, u osób spożywających różeniec. Stwierdzono u nich jednocześnie obniżenie kreatyniny kinazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za uszkodzenie mięśni.
Różeniec górski - przeciwwskazania
Różeniec górski przyjmowany w kontrolowanych dawkach nie ma negatywnego wpływu na organizm. Jednak zbyt duże porcje mogą prowadzić do nadmiernego pobudzenia, tak jak w przypadku przedawkowania substancji energetycznej.
Z tego powodu nie powinny go używać kobiety w ciąży i karmiące matki, a także dzieci poniżej 12 roku życia.
Nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania różańca razem z innymi lekami, ale każdą potencjalną interakcję z farmaceutykiem należy skonsultować z lekarzem.
Badania nad stosowaniem różeńca nadal trwają i z pewnością należy oczekiwać zwiększenia popularności stosowania rośliny jako suplementu diety, a co się z tym wiąże z pojawieniem się skutków ubocznych. Należy więc, podobnie w przypadku stosowania innych ziół, obserwować swój organizm.
Jak stosować różeniec górski?
Na bazie wyciągu z różeńca górskiego jest już dostępnych na rynku kilka preparatów, np. w formie kapsułek, które zawierają około 100 mg różeńca i 5 mg cynku na sztukę lub w formie proszku.
Składnikiem preparatów jest zazwyczaj różaniec rosyjski, ponieważ daleka Rosja jest uważana za kolebkę tej rośliny. Jeżeli chodzi o preparaty gotowe, głównie te w formie tabletek, należy przestrzegać zalecanej przez producenta dawki stosowania. Przyjmuje się, że średnia dawka różeńca wynosi od 200 do 400 mg na dzień.
Chociaż korzeń ma opinię dobrze tolerowanego przez organizm, to przy dawkach w granicach 1,5 do 2 g na dzień można już zaobserwować nadpobudliwość. W przypadku naparów z suszonego różańca rekomendowana jest 1 łyżeczka ziół na 3/4 szklanki wrzącej wody. Zaleca się picia go dwa razy dziennie.
Jak wygląda leczenie depresji? Odpowiedź na filmie: