Rezonans magnetyczny (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, badanie rezonansem magnetycznym, RM, NMR, MR z ang. MRI – magnetic resonance imaging) jest badaniem wykorzystującym właściwości magnetyczne atomów, z których zbudowany jest wszechświat i wszystkie żyjące w nim organizmy. Rezonans magnetyczny głowy pozwala na kompletne sprawdzenie stanu mózgu, tj. struktur mózgowia, układu naczyniowego i nerwowego. Jest także bezpieczny dla organizmu i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Rezonans magnetyczny (MRI) – jak działa?
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest metodą, która umożliwia uzyskanie obrazu wnętrza badanego organizmu. Rezonans magnetyczny jest współcześnie jedną z ważniejszych technik diagnostyki obrazowej. Obrazowanie struktur ciała jest możliwe dzięki dużej zawartości wody w organizmie człowieka, która składa się z atomów tlenu i wodoru. Protony (jądra atomów wodoru) mają ładunek elektryczny, a po umieszczeniu ich w stałym polu magnetycznym (magnesie aparatu do rezonansu magnetycznego), działają podobnie jak kompas, ustawiając się wzdłuż linii pola magnetycznego (magnetyzacja). Dzieje się tak, kiedy badana część ciała zostanie umieszczone w tomografie – części aparatu do rezonansu magnetycznego o charakterystycznym kształcie, przypominającym cylinder. Głównym elementem tomografu jest bardzo silny elektromagnes umożliwiający wytworzenie pola magnetycznego i magnetyzację.
Każde z jąder atomu wodoru, które znajduje się w ciele człowieka, jest pobudzane przez tomograf. Urządzenie powoduje namagnesowanie atomów, polegające na przejściowej zmianie położenia i emisji fal. Zmiana jest wychwytywana przez czujniki tomografu, który przekazuje dane do komputera, w którym dokonuje się skomplikowana analiza otrzymanych informacji. Po jej zakończeniu na ekranie komputera wyświetla się charakterystyczny obraz.
Co to jest i jak działa rezonans magnetyczny? Dowiesz się tego z filmu:
Wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy
Najczęstszymi zaleceniami do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy są:
-
nowotwory mózgu,
- zaburzenia naczyniowe,
- uprzednio wykonana tomografia komputerowa (gdy nie przyniosła spodziewanych wyników),
- podejrzenie zmian w mózgu lub jego pniu,
- zwyrodnienia w tkance OUN, zwyrodnienia w tkance nerwowej,
- przeprowadzona operacja mózgu (element badań okresowych),
- podejrzenia zaburzeń hormonalnych związanych z nieprawidłowym działaniem przysadki mózgowej,
- konieczność sprawdzenia stanów oczodołów i ich struktur,
- wady rozwojowe układu nerwowego (u dzieci).
Jak wspomniano, rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, który może być wykonywane u dzieci, osób w podeszłym wieku, dorosłych,u ciężarnych kobiet (o ciąży należy poinformować przed zabiegiem).
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego (MRI) głowy?
Na rezonans magnetyczny głowy należy przyjść na czczo, a w dniu poprzedzającym rezonans zastosować lekkostrawną dietę. Nie zaleca się także spożywania alkoholu. Jeśli badanie jest przeprowadzane wraz z kontrastem, należy wziąć ze sobą aktualne wyniki badań, które określają stężenie kreatyniny w organizmie. Badanie nie powinno być starsze niż 14 dni w momencie wykonywania rezonansu, ponieważ poziom kreatyniny określa czynność nerek (zdolność oczyszczania krwi), która wskazuje na dawkę kontrastu, jaki należy zastosować w trakcie badania. Kontrastem jest specjalny środek cieniujący. Ponadto, przed rezonansem magnetycznym głowy należy zdjąć metalową biżuterię, która może zakłócić właściwości fal elektromagnetycznych i doprowadzić do niewyraźnego obrazu tomograficznego. Metalowa biżuteria w kontakcie z silnym polem magnetycznym może poważnie uszkodzić ciało, dlatego do tego zalecenia należy podchodzić poważnie. Ponadto należy poinformować lekarza o wszelkich metalowych urządzeniach i przedmiotach w ciele, np. aparatach ortodontycznych, koronkach, rozruszniku.
Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?
Rezonans magnetyczny (MRI) głowy pozwala wykryć szereg schorzeń zachodzących w mózgu, które są trudne lub niemożliwe do wykrycia innymi metodami diagnostycznymi. Rezonans magnetyczny sprawdza się w wykrywaniu:
- wad rozwojowych mózgu,
- wad wrodzonych mózgu,
- zmian rozrostowych w mózgu, chorób nowotworowych
- zaburzeń naczyniowych
- zaburzeń elementów układu nerwowego w mózgu,
- zaburzeń czynności budowy kręgów składających się na rdzeń kręgowy,
- chorób demielinizacyjnych (choroby układu nerwowego, w których uszkodzone zostały osłonki mielinowe nerwów).
To jednak nie koniec przydatnych funkcji rezonansu magnetycznego. Dzięki badaniu możliwa jest dokładana analiza wnętrza rdzenia kręgowego, dokładne oszacowanie jego stanu oraz zawartości kanału kręgowego. Rezonans magnetyczny (MRI) głowy jest świetnym narzędziem mogącym oceniać tkanki mózgu (istotę szarą i białą, struktury mózgowia i układu komorowego), a także dającym dokładny obraz elementów czaszki i budowy pnia mózgu.
Zobacz także: Budowa mózgu człowieka i jego funkcje: procesy życiowe, zmysły, myślenie, funkcje poznawcze
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego (MRI) głowy
Rezonans magnetyczny głowy nie może zostać wykonany u osób ze sztuczną zastawką serca, protezami, klipsami naczyniowymi, metalowymi implantami ortopedycznymi, a także antykoncepcyjną wkładką domaciczną, która zawiera kawałki metalu.