Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia na odrę w Europie zachorowało 82 596 osób, z czego aż 61 proc. wymagało hospitalizacji. Z powodu choroby zmarło 72 pacjentów, natomiast rok wcześniej (2017) odnotowano 42 zgony. Ilość zachorowań drastycznie wzrasta, z raportu wynika, że odnotowane przypadki choroby potroiły się względem 2017 roku. Jednak najgorsza sytuacja jest na Ukrainie, gdzie odnotowano ponad 10 razy więcej zachorowań niż w 2017 roku - ponad 53 tys.
Wyniki zachorowalności na odrę w 2018 roku:
- Polska - 335 (ponad 5 razy więcej niż w 2017 roku, kiedy odnotowano 63 przypadki zachorowań);
- Ukraina (53 218);
- Serbia (5 076);
- Izrael (2919);
- Francja (2913);
- Włochy (2 517);
- Rosja (2 256);
- Gruzja (2203);
- Grecja (2 193);
- Albania (1 466);
- Rumunia (1 087);
- Wielka Brytania (953).
Odra w Polsce zaatakowała już kilkakrotnie. Zwykle ogniska choroby miały związek z napływem ludności z Ukrainy. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia? oraz na filmie:
WHO ostrzega przed odrą
Odra jest bardzo zaraźliwą chorobą przenoszoną tylko przez ludzi. Wirus namnaża się w węzłach chłonnych, zwykle daje o sobie znać po 10 dniach od zarażenia. Objawy odry dzielą się na zwiastujące i właściwe. Do tych pierwszych zaliczamy wysoką gorączkę, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki, będącej właściwym objawem odry.
Więcej o plamkach Koplika dowiecie się tutaj: Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Osutka to wysypka plamisto-grudkowa, pojawiająca się stopniowo - najpierw pojawia się na głowie, potem tułowiu, na końcu na kończynach. Wysypka utrzymuje się średnio od 3 do 7 dni. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na zbijaniu gorączki. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci.
Do najczęstszych powikłań odry należą:
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie płuc,
- zapalenie mózgu
- zapalenie mięśnia sercowego.
WHO stwierdziło, że problem dotyczący wzrostu zachorowań na odrę w Europie ma związek ze spadkiem liczby osób zaszczepionych na Ukrainie. Szczyt zachorowalności na odrę wypadł tam właśnie w 2018 roku, a ma to związek z konfliktem z Rosją oraz wojną w Donbasie. Szczepionkę przeciwko odrze w związku z trudną sytuacją kraju otrzymało zaledwie 31 proc. dzieci. W 2017 roku zaszczepiono już 90 proc. maluszków poniżej 10. roku życia. WHO nawołuje do dalszych szczepień:
Obecny poziom immunizacji nie jest wystarczający. Mimo że większość Europejczyków jest zaszczepiona przeciwko odrze, to jednak na poziomie regionalnym jest coraz więcej miejsc, w których liczba zaszczepionych jest niewystarczająca, by móc ograniczyć możliwość przemieszczania się wirusa odry po całej Europie - mówi dyrektor regionalna.
Odra - jak uniknąć choroby? Szczepienia przeciwko odrze
Jedyną skuteczną ochroną przeciwko odrze są szczepienia ochronne. Najwyższe statystyki zachorowań na odrę notuje się w miejscach, gdzie liczba osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie spada poniżej 95 proc.
Ochronę zapewnia szczepienie MMR (measles-mumps-rubella, czyli odra-świnka-różyczka). Podawane jest ono dzieciom dwukrotnie, co zapewnia ochronę przed chorobą na poziomie 99 proc. Szczepienie MMR jest bezpłatne, refundowane przez państwo. Można wybrać także szczepienie MMR-V, które zapewnia dodatkową ochronę przed ospą wietrzną lub doszczepić dziecko przeciwko tej chorobie później. Szczepienie MMR-V jest odpłatne, w przypadku dodatkowego szczepienia przeciwko ospie rodzice zapłacą za nie tylko wtedy, kiedy nie będą posiadać zaświadczenia, że dziecko uczęszcza do żłobka lub klubu malucha.
Szczepionki MMR podawane w Polsce znane są pod nazwami Priorix lub M-M-RvaxPro.
Polecamy: Zmiany w kalendarzu szczepień. Nowy termin szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce
Źródło: Measles in Europe: record number of both sick and immunized