Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak trzustki. Nowy lek to "unikatowy element pasujący". Przełom w leczeniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak trzustki. Nowy lek to "unikatowy element pasujący". Przełom w leczeniu?

Nick David/getty images

Lek opracowany przez naukowców z angielskiego University of Sheffield miałby pomóc pacjentom z trudnymi do leczenia nowotworami, takimi jak rak trzustki i nawrotowy rak piersi. Pismo „ACS Pharmacology & Translational Science” wskazuje, że w dwa lata mógłby on trafić do testów klinicznych.

Przełom w leczeniu nowotworów?

Wypróbowany na myszach potencjalny nowy lek mógłby zwiększyć zarówno jakość, jak i długość życia chorych na trudne w leczeniu nowotwory na przykład na raka trzustki czy raka piersi. Naukowcy z University of Sheffield wspólnie z zespołem doświadczonych przedsiębiorców biotechnologicznych założyli spin-out Modulus Oncology, tak by w ciągu dwóch lat wprowadzić lek do testów klinicznych.

Odkrycie naukowców – badania nad hormonem peptydowym

Zespół prof. Tima Skerry'ego dokonał odkrycia dzięki badaniom nad hormonem peptydowym zwanym adrenomeduliną (ADM), który kontroluje między innymi ciśnienie tętnicze krwi, ale także stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów.

Korzystając z cząsteczek znanych jako antagoniści receptora adrenomeduliny-2, naukowcy zablokowali związaną z tym hormonem komunikację między komórkami nowotworowymi, nie wpływając na sposób, w jaki pomaga on regulować procesy życiowe w organizmie (na przykład ciśnienie tętnicze).

Wyniki eksperymentu – nowotwory rosły wolniej

Wyniki eksperymentów przeprowadzonych na myszach z guzami trzustki były pomyślne. Nowotwory rosły wolniej, co wskazuje na to, że oczekiwana długość życia uległa wydłużeniu. Potencjalny lek różni się od cytostatyków czy radioterapii, ponieważ działa na bardzo małą liczbę komórek i nie uszkadza komórek zdrowych. Oczekuje się, że poprawi to jakość życia pacjentów poddawanych leczeniu.

Korzystna koncepcja w przypadku trudnych do leczenia nowotworów

Zdaniem autorów koncepcja ta będzie również korzystna w przypadku innych tradycyjnych, trudnych do leczenia nowotworów, takich jak nawrotowy rak piersi i rak płuc.

Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich często występujących nowotworów: tylko siedem proc. pacjentów przeżywa pięć lat od postawienia diagnozy.

– Najbardziej niezwykłą częścią tej nowej terapii jest fakt, że natura zaprojektowała hormon adrenomedulinę tak, aby miał dwa różne typy receptorów – jeden pomaga regulować ciśnienie krwi, a drugi jest zaangażowany w sposób, w jaki komórki nowotworowe komunikują się ze sobą i komórkami gospodarza, pomagając nowotworom rosnąć i rozprzestrzeniać się – powiedział profesor Skerry.

– Zaprojektowaliśmy unikatowy element pasujący do układanki natury, który blokuje sygnały z jednego receptora, ale pozwala drugiemu działać normalnie. Blokując komunikację hormonu z komórkami nowotworowymi, odcinamy jego dopływ do potrzebnych mu zasobów. Oznacza to, że guzy nie mogą szybko rosnąć, a ich rozprzestrzenianie się na inne obszary ciała staje się trudniejsze – opisał.

– Guzy raka trzustki są agresywne i trudne do leczenia, a ich lokalizacja ułatwia rozprzestrzenianie się nowotworu na pobliskie narządy, takie jak wątroba i żołądek. Charakter raka trzustki oznacza, że trudno jest wprowadzić obecne leki do wnętrza guza. Uważamy, że działanie na receptory adrenomeduliny może być skuteczniejsze. W ciągu ostatnich 30 lat diagnozowanie i leczenie większości nowotworów ewoluowało szybko, pomagając przeżyć chorobę większej liczbie osób niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak postępy w leczeniu raka trzustki i poprawie wyników leczenia miały niewielki wpływ na oczekiwaną długość życia – zaznaczył prof. Skerry.

Zobacz film: Trzustka

źródlo: x-news

źródło: PAP


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
5
Polecamy
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Przełomowe odkrycie.
Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi
Przełomowe odkrycie. Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z agresywnym rakiem piersi Dzień Dobry TVN
Szczepionka na raka coraz bliżej?
Naukowcy przeprowadzili przełomowe badania
Szczepionka na raka coraz bliżej? Naukowcy przeprowadzili przełomowe badania TVN zdrowie
Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów.
Na czym polega?
Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów. Na czym polega? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą Materiał sponsorowany
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?