W Polsce każdego dnia z powodu raka jelita grubego umierają 33 osoby. Zachorowania można jednak uniknąć wykonując regularnie kolonoskopię. A wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny. Co zrobić, aby uniknąć choroby i jak wygląda jego leczenie?
Jakie funkcje pełni jelito grube? To w nim zachodzi wchłanianie produktów żywieniowych, zagęszczanie treści jelitowej, wchłanianie zwrotne wody oraz zagęszczanie stolca. Ale to nie koniec! Mało, kto wie, że obecne w jelicie bakterie mają niebagatelny wpływ na naszą odporność. Dodatkowo to właśnie w jelitach wytwarzana jest serotonina – hormon, który odpowiada za dobry nastrój.
Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z pierwszego odcinka
Skąd wiadomo, że jelito choruje?
Najbardziej charakterystycznym objawem raka jelita grubego jest obecność krwi w kale. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że pojawienie się takiego objawu to ostatni moment, aby zgłosić do lekarza i wykonać kolonoskopię. Ale to nie jedyne objawy raka jelita grubego. W pierwszej fazie choroby, pierwszym niepokojącym sygnałem może być spadek hemoglobiny (zwłaszcza u osób, które przekroczyły pięćdziesiątkę). Nawracające bóle brzucha, wzdęcia, kolki – również powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Jak wygląda leczenie raka jelita grubego?
Im wcześniej rozpoznana zostanie zmiana, tym większe szanse na pełne wyleczenie. U pacjentów we wczesnej fazie choroby usunięcie zmiany nie wymaga zabiegu operacyjnego. W takich sytuacjach zabieg wykonuje się z wykorzystaniem laparoskopu. Podczas takiego zabiegu lekarz może bardzo dokładnie obejrzeć zmianę i usunąć wszystkie chore tkanki. Największą zaletą laparoskopii test to, że nie ma potrzeby otwierania jamy brzusznej. Nacięcie jest małe, szybciej się goi, tym samym skraca się czas hospitalizacji.
Zobacz film i poznaj historię pani Ewy, która wygrała walkę z rakiem jelita grubego
W cięższych przypadkach zabieg operacyjny jest konieczny. Zazwyczaj wiąże się on z usunięciem fragmentu chorego jelita oraz zwieraczy i wyłonieniem stomii. U pewnej grupy pacjentów tak drastycznej operacji można jednak uniknąć i zastosować nowatorską metodę leczenia raka jelita grubego. Jej twórcą jest m.in. prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog. Na czym ona polega? Dowiesz się tego z filmu!