Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego nogi puchną latem? Winna jest nie tylko temperatura!
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego nogi puchną latem? Winna jest nie tylko temperatura!

Kobieta, którą bolą nogi

Fot: izusek / gettyimages.com

Spuchnięte, ciężkie i bolące nogi to bolączka niejednej kobiety. Mimo że dolegliwości mogą się pojawić niezależnie od pory roku, to latem stają się szczególnie dokuczliwe. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby nogi nie puchły i nie bolały?

Problemy z nogami mogą się pojawić z bardzo wielu powodów. Bez względu na to, co jest źródłem problemu, dolegliwości nie można lekceważyć i należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego nogi puchną, gdy jest gorąco?

Obrzęk, ból czy wrażenie tzw. ciężkich nóg - choć może występować przez cały rok - szczególnie dokuczliwe stają się latem. Dlaczego tak się dzieje? Wysoka temperatura powietrza sprawia, że krew, jak i inne płyny w ciele człowieka nie mogą swobodnie krążyć. Czasem przepływ utrudnia woda, która z krwi przenika do tkanek.

Puchnące nogi - co to może oznaczać?

Najczęściej puchnące i bolące nogi są jedynie sygnałem, że w organizmie zaczyna się dziać, coś niepokojącego. U osób, które zgłaszają takie dolegliwości należy rozważyć:

  • Niewydolność nerek

Jeśli nerki nie pracują prawidłowo woda oraz sód są zatrzymywane w organizmie. W konsekwencji u niektórych osób z tym schorzeniem obrzęki pojawiają się nie tylko na nogach, ale także na twarzy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że chore nerki bardzo długo nie dają żadnych objawów. Czasem jedynym sygnałem, że chorują jest zamiana zabarwienia oraz częstotliwości oddawania moczu.

Zobacz także: Niewydolność nerek - jakie mogą być jej przyczyny i jakie daje objawy?

  • Niewydolność żylną

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety w ciąży, osoby z nadwagą oraz te, które długie godziny spędzają w pozycji stojącej. U osób z tym schorzeniem, poza opuchlizną i bólem nóg, zaczynają się pojawiać żylaki i to najczęściej z ich powodu chorzy zgłaszają się do lekarza.

Dolegliwości spowodowane są zastojem krwi w naczyniach żylnych na skutek cofania się krwi, zwężeń w obrębie żył czy niedrożności. Pod pojęciem przewlekłej niewydolności żylnej kryją się choroba refluksowa, pierwotna niewydolność zastawek żylnych i zespoły uciskowe.

Zobacz także: Niewydolność żylna – przyczyny, profilaktyka, objawy i leczenie

Jak się pozbyć pajączków?  Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zlikwidować pajączki na nogach? Źródło: Klinika urody

  • Zaburzenia hormonalne

Podobne problemy mogą zaobserwować u siebie kobiety, które mają problemy z tarczycą, np. niedoczynność narządu. Jeśli taki objaw się pojawi należy poinformować o tym lekarza. Ten powinien zlecić badanie krwi z oznaczeniem TSH i ewentualnie zmienić dawkę leku.

Czasem dolegliwości pojawiają się u kobiet, które przyjmują antykoncepcję. W takich sytuacjach, jeśli problem się nasila konieczne jest wykonanie badań i być może zmiana rodzaju antykoncepcji. Przyczyną dolegliwości może być także menopauza lub zbliżająca się miesiączka.

  • Choroby układu krążenia

Problemy z nogami mogą odczuwać także osoby, które chorują na miażdżycę lub mają nadciśnienie tętnicze. Najczęściej występują one u osób starszych oraz z nadwagą.

Zatrzymanie wody i sodu w organizmie powodują skok ciśnienia. Początkowo u osób z chorobami układu krążenia obrzęk pojawia się wieczorem, wraz z postępem choroby dolegliwości zaczynają się nasilać i nogi puchną także rano.

Zobacz także: Choroby serca – rodzaje i przyczyny schorzeń u dorosłych i u dzieci

Puchnące nogi - jak sobie pomóc?

Kluczowe znaczenie ma postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Ale to nie wszystko! Osoby, u których problemy z nogami mają związek z otyłością czy chorobami układu krążenia konieczna jest zmiana stylu życia.

Zdrowia i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomogą nie tylko zredukować wagę, ale usprawnią działanie układu krążenia, w tym przepływ krwi.

Przy takich problemach należy zrezygnować z przetworzonego jedzenia bogatego sól (jej nadmiar powoduje zatrzymanie wody w organizmie) i konserwanty. Do codziennego menu należy wprowadzić więcej warzyw (najlepiej zielonych, gdyż to one zawierają najwięcej błonnika), produktów z pełnego ziarna. Nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
11
Polecamy
Latem puchną ci nogi?
Winna nie zawsze jest wysoka temperatura
Latem puchną ci nogi? Winna nie zawsze jest wysoka temperatura Dzień Dobry TVN
Spuchnięte nogi.
Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie
Spuchnięte nogi. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia
Opuchnięte kostki u nóg – leczenie, przyczyny i profilaktyka schorzenia TVN zdrowie
Opuchlizna nóg – co ją powoduje?
Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?
Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?