Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?

Głowy leżących kobiety i mężczyzny

Fot: Wisky / fotolia.com

Zaburzenia erekcji są jednym z najpowszechniejszych problemów seksualnych dojrzałych mężczyzn. Aż 50% mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia uskarża się na problemy z erekcją.

Erekcja jest nieodzownym elementem udanego stosunku seksualnego. Problemy z utrzymaniem wzwodu mają wpływ na osiągnięcie orgazmu. Wielu mężczyzn zataja zaburzenia erekcji, tymczasem jest to dolegliwość taka sama jak katar, ból głowy czy też angina – należy bez skrupułów zgłosić się z nią do lekarza. Specjalistami w tej dziedzinie są: androlog, urolog lub seksuolog. W czasie rozmowy z lekarzem nie należy nic zatajać, gdyż przyczyną zaburzeń może być choroba ogólna, do zdiagnozowania której potrzebne są wyniki badań poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi oraz USG prostaty. Jeżeli są one w normie, przyczynami mogą być psychika lub dolegliwości ciała.

Problemy psychologiczne

W wielu przypadkach przyczyną zaburzeń erekcji są problemy psychologiczne mężczyzny. Młodzi mężczyźni dopiero rozpoczynają współżycie seksualne i obawiają się, że nie zadowolą swojej partnerki. Czasami też problemy z erekcją wynikają z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu – rodzice mogą wmówić np. że seks niesłużący prokreacji jest naganny. U dojrzałych mężczyzn z kolei problemy polegają na lęku, że z powodu mniejszej sprawności fizycznej nie sprostają oczekiwaniom swojej partnerki.

Wyróżnia się rozmaite psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji, takie jak: niska samoocena, problemy w związku (ochłodzenie uczuć, zdrada, poczucie winy, złe doświadczenia seksualne), niewłaściwe reakcje partnerki, kompleks małego członka, rygoryzm seksualny i wychowawczy, ortodoksja religijna, niepełna identyfikacja z rolą męską, nieświadome tendencje homoseksualne, zadaniowe podejście do seksu, depresja, fobie, stany histeryczne, negatywne fantazje erotyczne, dewiacje oraz lęk przed posiadaniem dzieci lub chorobami wenerycznymi.

Zobacz także: Jakie są przyczyny porannego wzwodu?

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Poza problemami psychologicznymi, zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przemęczeniem, długotrwałym stresem, nadużywaniem alkoholu i innych używek. Czasami mogą to też być niedomagania neurologiczne wynikające z chorób lub urazów kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą schorzenia układu krążenia, szczególnie miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Innymi chorobami wpływającymi na zaburzenia erekcji są: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, przerost prostaty (gruczołu krokowego) oraz infekcje układu moczowego. Do potencjalnych przyczyn problemów ze wzwodem zalicza się też: branie leków (na choroby serca, na nadciśnienie tętnicze, antydepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz niski poziom testosteronu u mężczyzny (najczęściej w okresie andropauzy).

Zobacz też: Jak działa pierścień erekcyjny?

Skutki zaburzeń erekcji

Głównym skutkiem zaburzenia erekcji jest obniżona sprawność seksualna mężczyzny, która prowadzi do spadku jego pewności siebie, a co za tym idzie całkowicie ograniczy ich aktywność seksualną. Wpływa to także na codzienne funkcjonowanie mężczyzny, a w dalszej konsekwencji może doprowadzić do rozpadu związku. Ze względu na zakłopotanie i poczucie wstydu w przypadku pierwszych problemów z impotencją mężczyźni często niesłusznie zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza. Szacuje się, że przeciętny mężczyzna trafia do lekarza dopiero 2 lata po pierwszych zaburzeniach erekcji. Należy zgłosić się szybciej, gdyż zwiększa to szanse na szybkie zażegnanie problemu.

Samodzielne leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji należy rozpocząć przede wszystkim od siebie – zmienić styl życia. Aby poprawić libido, należy rzucić palenie, nie nadużywać alkoholu, zredukować nadwagę, regularnie być aktywnym fizycznie, zadbać o prawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia i poziomu cholesterolu, ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych, a nawet zostać półwegetarianinem (jeść więcej warzyw niż mięsa). Poza tym dobrze na wzwód działają regularne ćwiczenia mięśni miednicy, np. zaciskanie ich w trakcie oddawania moczu. Z problemem można się także uporać przez regularne współżycie seksualne.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: zastrzyki

Zastrzyki, które mężczyzna wstrzykuje sobie do ciał jamistych prącia za pomocą bardzo cienkiej igły. Wstrzykiwana substancja to tzw. caverject – rozkurcza ona mięśniówkę ciał jamistych penisa i rozszerza jego tętnice. Dzięki temu po 5-20 minutach od zastrzyku następuje erekcja, która trwa około godzinę. Należy pamiętać, by nie przesadzać z częstością tych iniekcji – należy je wykonywać nie częściej niż co 24 godziny i nie więcej niż 3 razy w tygodniu.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: pompka

Na penis mężczyzna zakłada plastikowy cylinder tak, by szczelnie przylegał do nasady członka. Następnie przy pomocy małej pompki wyciąga z cylindra powietrze, co sprawia, że wytworzone w ten sposób podciśnienie wypełnia ciała jamiste penisa. Kiedy dojdzie do erekcji, mężczyzna powinien zsunąć znajdujący się na końcu cylindra pierścień uciskowy. Zablokuje on odpływ krwi z penisa. Erekcja utrzymywana przez ucisk pierścienia nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
3
Polecamy
Problemy z erekcją:
przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie:
środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy
Problemy z erekcją: przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie: środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy TVN zdrowie
Co to jest erekcja?
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Priapizm – zaburzenia erekcji.
Skąd się bierze?
Leczenie
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie Dzień Dobry TVN
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa?
Jakie są przyczyny zaburzeń?
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Matejko
A czy takie środki nie mają działania uzależniającego?
Czytaj całość
baltazar
mi wystarczyło, że poszedłem do mojego lekarza rodzinnego. przepisał mi Maxigrę Go - lek który żuje się przed seksem. jest jak zwykła guma miętowa. Wystarczy, że przed seksem go wyzuje, na 15 minut i zaczyna działać.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?