Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsza wizyta u seksuologa – jak wygląda, kiedy jest potrzebna i dlaczego nie warto jej unikać?
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsza wizyta u seksuologa – jak wygląda, kiedy jest potrzebna i dlaczego nie warto jej unikać?

NAN

Fot: fotolia.com

Seksuolog pomaga poradzić sobie z pochwicą, brakiem orgazmu, przedwczesną erekcją i zmniejszonym libido. Takich problemów nie należy bagatelizować, ponieważ satysfakcja z seksu jest jednym z podstawowych czynników decydujących o ocenie własnego związku i samego siebie.

Seksualność ciągle pozostaje tematem tabu. Tymczasem wizyta u seksuologa dla wielu par niezadowolonych ze swojego życia erotycznego może być szansą na uniknięcie poważnego kryzysu.

Seksuolog – czym się zajmuje?

Seksuolog jest specjalistą, który udziela pomocy osobom borykającym się z różnego typu problemami dotyczącymi płciowości. Seksuologia to dziedzina interdyscyplinarna – łączy sobie wiedzę z zakresu biologii, medycyny, psychologii, socjologii, pedagogiki, etyki, teologii, a nawet prawa. Dzieli się na:

  • seksuologię kliniczną, zajmującą się badaniem indywidualnych zaburzeń związanych z seksualnością,
  • seksuologię sądową, w obszarze zainteresowań której mieszczą się działania seksualne naruszające normy prawne,
  • seksuologię społeczną, badającą mechanizmy odpowiedzialne za kulturowe wyobrażenia na temat płciowości i seksu.

Seksuolog może więc zajmować się różnymi aspektami życia intymnego, w zależności od tego, jaką specjalizację ukończy.

Kiedy warto skorzystać z pomocy seksuologa? Dowiesz się tego z filmu!

Zobacz film: Seksuolog - czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać na wizytę? Źródło: Getty Images / iStock

Lekarz-seksuolog a seksuolog-terapeuta – na czym polega różnica?

Seksuologiem najczęściej zostaje lekarz (po ginekologii, urologii, psychiatrii) albo psycholog. Warunkiem jest odbycie odpowiedniego kursu lub ukończenie studiów uzupełniających i uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu (nadawanych np. przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne). Ginekolog-seksuolog może przepisać leki, poprosić pacjenta, by się rozebrał i zbadać go. Nie należy to zaś do kompetencji psychologa-seksuologa, który z kolei może prowadzić terapię z użyciem testów psychologicznych. Najczęściej już przy pierwszej wizycie, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, okazuje się, czy trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne, czy psychoterapię.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na wizytę u seksuologa?

Konsultacji z seksuologiem może potrzebować tak kobieta, jak i mężczyzna, choć panowie rzadziej odwiedzają gabinety lekarskie ze względu na uprzedzenia oraz kompleksy związane ze społeczną presją dotyczącą pojmowania „męskości”. Bardzo często prowadzi się terapię dla obojga partnerów, ponieważ większość problemów (zwłaszcza wśród osób młodych) wiąże się z trudnościami w komunikacji, a wina za niepowodzenia w osiągnięciu satysfakcji seksualnej nie leży po jednej stronie.

Wizyta u lekarza jest potrzebna, kiedy trudności związane z życiem erotycznym utrzymują się przez kilka tygodni, ale wielu pacjentów podejmuje decyzję o zasięgnięciu fachowej rady dopiero po latach od dostrzeżenia niepokojących sygnałów. Uprzedzenia warto zwalczać jak najwcześniej: seksuolog jest takim samym lekarzem jak każdy inny, stosunek płciowy – naturalną potrzebą każdego człowieka, a problem (niezależnie od tego, czy ma podłoże fizyczne, czy psychiczne) nie rozwiąże się sam. Frustracja spowodowana brakiem przyjemności z seksu i stresem związanym z niemożnością sprostania oczekiwaniom partnera bardzo szybko przenosi się na inne sfery życia. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u seksuologa to m.in.:

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Leczenia zaburzeń związanych z pożyciem nie należy prowadzić na własną rękę, zwłaszcza środkami farmakologicznymi, które często okazują się nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe (przy zaburzeniach pracy serca mogą nawet spowodować zapaść). Seksuolog przeprowadzi fachową diagnostykę, która pozwoli wykluczyć poważne schorzenia natury medycznej, np. raka jądra. Podczas pierwszej wizyty lekarz zadaje szereg pytań: niektóre z nich są bardzo intymne, inne nie dotyczą bezpośrednio współżycia.

Zobacz film: Leczenie seksoholizmu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Diagnosta ustala m.in. jakie relacje panują między partnerami oraz w jaki sposób wychowanie, inicjacja i inne wydarzenia z przeszłości wpłynęły na podejście do sfery seksualnej. Przede wszystkim jednak musi poznać wszystkie schorzenia pacjenta i dowiedzieć się, jakie leki przyjmuje, gdyż wiele chorób (np. tarczyca i cukrzyca) może wiązać się z pogorszeniem jakości życia seksualnego. Podstawą podczas wizyty u seksuologa jest szczerość – bez otwartości trudno liczyć na postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie, na rozwiązanie problemu.

Porady seksuologa – czego dotyczą?

Seksuolog radzi, jak budować zdrowe relacje w związku (mówić drugiej osobie o swoich pragnieniach) oraz dobrać techniki współżycia odpowiadające potrzebom i oczekiwaniom obydwojga partnerów, ale również planuje programy treningowe, sesje fizykoterapeutyczne oraz poważniejsze zabiegi, jak np. wstawienie protezy prącia. Dzięki psychoterapii jest w stanie zażegnać kryzys i pozbyć się problemów natury emocjonalnej. Czasem wizytę w gabinecie lekarskim jest w stanie zastąpić lektura fachowej literatury, takiej jak „Pytania do seksuologa” autorstwa Andrzeja Depki.

Do seksuologa często udają się pary, w których mężczyzna nie chce się przyznać do swojej prawdziwej orientacji seksualnej:

Zobacz film: Dlaczego mężczyźni ukrywają swoją orientację seksualną? Związki "przykrywki". Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?