Ból z lewej strony brzucha jest nieswoistym objawem wielu schorzeń aktualnie toczących się między innymi w obrębie układu pokarmowego. Zdaniem lekarzy często świadczy o niezdrowym trybie życia, niewłaściwej diecie, może występować przy zaparciach i wzdęciach. Jednak źródło bólu brzucha z lewej strony może być o wiele poważniejsze. Z lewej strony jamy brzusznej znajduje się bowiem wiele narządów: żołądek, lewa nerka, lewy moczowód, śledziona, część trzustki i lewy jajnik, które mogą dawać bolesne sygnały o schorzeniach toczących się w ich obrębie.
Ból z lewej strony brzucha – co go wywołuje?
W rozpoznaniu przyczyny bólu z lewej strony brzucha może pomóc charakter dolegliwości bólowej. Jeśli jest to pulsujący ból brzucha, który promieniuje od krocza do kości krzyżowej i lędźwi, mogło dojść do pęknięcia tętniaka aorty brzusznej. Pęknięcie wywołuje krwotok, wstrząs, a nawet śmierć. Osoby z silnym, pulsującym i rozlanym bólem brzucha, któremu towarzyszą wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia- powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ tylko natychmiastowa operacja może uratować im życie.
Może się zdarzyć, że ból z lewej strony brzucha ma charakter kurczowy i nasila się podczas uciskania chorego miejsca. Jeśli objawami towarzyszącymi są zaparcia, cienkie stolce, dreszcze, nudności, gorączka lub biegunka, może to świadczyć o zapaleniu uchyłków jelita grubego. Choroba spotyka najczęściej osoby na niewłaściwej i ubogiej w błonnik diecie.
Ból z lewej strony brzucha może przybrać kłujący charakter i być spowodowany przepukliną pachwinową lewostronną. Dolegliwości odczuwane są w czasie spoczynku i nasilają się w trakcie niewielkiego wysiłku. Przepuklina pachwinowa jest dość powszechnym schorzeniem. Przyczyną może być m.in. nadmierne przeciążenie organizmu, urazy, a nawet poród.
Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:
Kobiety narzekające na silny i skurczowy ból w lewym podbrzuszu mogą cierpieć na zapalenie przydatków (jajnika i jajowodu). Ból w przebiegu tego schorzenia jest rozlany, o zmiennym natężeniu, odczuwany obustronnie, a nawet w dolnej części pleców. W nasilonej fazie choroby dochodzi do cuchnących upławów, gorączki, nudności, wymiotów, wzdęć, a nawet do bólu podczas stosunku. Zapalenie przydatków wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem, ponieważ nieleczone prowadzi do bezpłodności.
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha pod żebrami
Jak podkreślają lekarze, ból z lewej strony brzucha pod żebrami może wynikać z powiększenia śledziony, która uciska pozostałe narządy. Zwiększenie śledziony wywołują choroby zakaźne, autoimmunologiczne, nowotworowe, marskość wątroby, a także zwyczajne przeziębienie. Nierzadko za powiększenie śledziony są odpowiedzialne wrodzone lub pourazowe torbiele tego narządu. Silny i gwałtowny ból pod lewym żebrem może być spowodowany pęknięciem śledziony, o które wcale nie jest trudno np. w wyniku urazu, zwłaszcza u osób z powiększonym narządem. W marginalnych sytuacjach ból z lewej strony brzucha pod żebrami w wyniku schorzeń śledziony jest efektem ropni i nowotworów tego narządu.
Choroby trzustki jako przyczyny bólu brzucha
Istnieje spora liczba przyczyn wywołujących dolegliwości bólowe z prawej strony brzucha. Jeśli ból jest bardzo silny i opasujący, występuje prawdopodobieństwo ostrego zapalenia trzustki – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przebiegu tej choroby ból jest stały, uporczywy, a także długotrwały, w zależności od natężenia choroby może trwać nieprzerwanie nawet kilka dni. Charakterystyczne dla zapalenia trzustki jest to, że ból brzucha zmniejsza się podczas przyjmowania pozycji siedzącej i pochylania się do przodu. Objawami towarzyszącymi mogą być także nudności i wymioty. Należy pamiętać, że ostre zapalenie trzustki wymaga szybkiego leczenia szpitalnego, ponieważ może zagrażać życiu.
Przewlekłe bóle pojawiające się w okolicach lewego podżebrza oraz dołka podsercowego (zwłaszcza po jedzeniu) mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki. Schorzenie jest spowodowane postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniem narządu. Silnemu bólowi towarzyszy uczucie pełności po spożyciu posiłku (nawet niewielkich porcji), wzdęcia brzucha, nudności, wymioty, a także biegunka tłuszczowa. Ból w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki promieniuje z okolicy lewego podżebrza aż do lewej łopatki i barku. Podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia trzustki, podejrzenie przewlekłego stanu zapalnego należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
Choroby jelit - co trzeba o nich wiedzieć? Dowiesz się tego z filmu:
Pozostałe przyczyny bólu z lewej strony brzucha
Powodem bólu brzucha z lewej strony może być zespół jelita drażliwego, perforacja, niedokrwienie, a także niedrożność jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ból w lewym podżebrzu może być wywołany kamicą nerkową, zapaleniem otrzewnej. Dolegliwości w okolicach lewego podbrzusza są oznaką infekcji lub kamicy układu moczowego, endometriozy, guzów, stanów zapalnych narządów rozrodczych u kobiet.