Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia? Wpływ na ciążę
menu
Polub nas na Facebooku

Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia? Wpływ na ciążę

Kobieta siedzi po turecku i trzyma się za brzuch.

Fot. Maksym Azovtsev / Getty Images

Przodozgięcie macicy stanowi fizjologię. Oznacza to, że zmniejsza się kąt pomiędzy trzonem a szyjką macicy. W przodozgięciu pozycja seksualna nie ma wpływu na zajście w ciążę, przodozgięcie nie wpływa również na przebieg porodu.

Macica to narząd będący częścią żeńskiego układu rozrodczego. Ma kształt gruszki. Ma mniej więcej 6–8 cm długości, około 4 cm szerokości i 2,5 cm wysokości. Dzieli się na szyjkę, cieśń i trzon. Czasami podczas badania ginekologicznego kobieta może usłyszeć diagnozę, że ma tyłozgięcie lub przodozgięcie macicy. Macica jest fizjologicznie wygiętym narządem. Ograniczona jest z przodu przez pęcherz moczowy, a od tyłu przez odbytnicę. Przodozgięcie macicy oznacza, że jej dno jest skierowane do przodu, a tyłozgięcie – że dno jest skierowane do tyłu. Nie jest to ani wada macicy, ani powód do zmartwień. Zgięcie nie stanowi żadnego problemu w zajściu w ciążę ani w jej utrzymaniu.

Więcej na temat macicy dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Macica - co warto o niej wiedzieć? Źródło: 36,6

Przodozgięcie macicy a przodopochylenie

Określenie przodopochylenia odnosi się do kąta zawartego pomiędzy trzonem macicy a pochwą. Zgięcie ku przodowi oznacza utworzenie kąta pomiędzy trzonem a szyjką macicy. Przodozgięcie uznaje się za fizjologię. Dlatego też nie powinno stanowić powodów do niepokoju. Na ustawienie macicy mogą mieć wpływ narządy sąsiadujące, czyli pęcherz moczowy i odbytnica.

Prawidłowa budowa trzonu macicy

Aby zobrazować sobie wygląd macicy, można zacisnąć pięść. Taka też jest przybliżona wielkość macicy. Trzon macicy ma trzy warstwy. Od zewnątrz składa się z błony surowiczej, błony mięśniowej i błony śluzowej (endometrium). Błona surowicza pokrywa od zewnątrz dno i trzon. Ku przodowi przechodzi na część pochwową i pokrywa pęcherz. Ku tyłowi pokrywa tylną ścianę pochwy, tworzy zagłębienie odbytniczo-maciczne i dalej pokrywa odbytnicę. Ku dołowi trzon macicy przechodzi w cieśń, a dalej w szyjkę macicy.

Przodozgięcie macicy – objawy i szanse na zajście w ciążę

Przodozgięcie jako fizjologia nie może stanowić utrudnienia w zajściu w ciążę, nie daje żadnych objawów klinicznych, bólu, dyskomfortu czy problemów związanych z samą ciążą lub porodem. Szanse na zajście w ciążę nie zależą od ustawienia macicy. Wiele niemedycznych źródeł internetowych podaje, że pewne pozycje seksualne zwiększają szanse zapłodnienia przy przodozgięciu, a inne przy tyłozgięciu macicy. Absolutnie nie ma to żadnego medycznego i klinicznego poparcia. Jeśli dochodzi do problemów z zajściem w ciążę, to jest to związane z innymi przyczynami, a nie ustawieniem macicy.

Przodozgięcie macicy a poród

Przodozgięcie macicy nie ma żadnego wpływu na poród. Nie należy tego mylić z przesunięciem ku przodowi szyjki macicy w stosunku do osi pochwy. Podczas porodu określa się tzw. skalę Bishopa, pozwalającą na ocenę gotowości szyjki macicy do porodu. Poza konsystencją, skróceniem czy rozwarciem ocenia się właśnie ustawienie szyjki w stosunku do osi pochwy. Tuż przed porodem powinna być skierowana ku przodowi.

Przodozgięcie macicy – jaka pozycja seksualna?

U niektórych kobiet zdarza się, że pojawia się ból przy stosunku w niektórych pozycjach seksualnych, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. Przodozgięcie macicy nie wpływa na komfort współżycia seksualnego. Kobiety z przodozgięciem macicy mogą więc praktykować wszystkie pozycje seksualne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
2
Polecamy
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki TVN zdrowie
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Macica:
budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona
Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona TVN zdrowie
Zmiany pochwy podczas cyklu menstruacyjnego
Zmiany pochwy podczas cyklu menstruacyjnego Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii