Z najnowszych badań przeprowadzonych w USA na grupie osiemnaściorga dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wynika, że przeszczep kału może pomóc w walce z autyzmem.
Przeszczep mikrobioty jelitowej od zdrowego dawcy spowodował poprawę objawów trawiennych i ustąpienie objawów autyzmu w przeciągu 2 lat od przeszczepu. Ośmioro dzieci z przebadanej grupy nie spełniało już kryteriów rozpoznania autyzmu, a ogólna redukcja objawów jelitowych wyniosła 58 proc. Należy jednak pamiętać, że choć wyniki badania są bardzo obiecujące, to zostało ono przeprowadzone na zbyt małej grupie chorych.
Polecamy: Jak objawia się spektrum autyzmu? Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm?
Wyniki badania opublikowano na stronie Scientific Reports. Zostało ono przeprowadzone przez naukowców z Arizona State University, Integrative Developmental Pediatrics i Northern Arizona University w USA i sfinansowane przez Finch Therapeutics i Arizona Board of Regents.
Z filmu dowiecie się więcej o autyzmie:
Przeszczep kału - czym jest?
Przeszczep kału polega na przeszczepieniu bakteryjnej flory jelitowej od zdrowego dawcy. Wykorzystywany jest u osób z obniżoną odpornością. Po długiej antybiotykoterapii istnieje ryzyko zagnieżdżenia się w jelitach opornych na antybiotyki bakterii, najczęściej z rodzaju Clostridium difficile, które powodują rozwój rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
Więcej o badaniu
W eksperymencie wzięło udział osiemnaścioro dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Przed przeszczepem kału pacjenci mieli problemy żołądkowo-jelitowe (m. in. biegunki, zaparcia, niestrawność, bóle brzucha). Przed przeszczepem kału dzieci poddano dwutygodniowej antybiotykoterapii w celu zmniejszenia ilości złych bakterii w jelitach. Otrzymywały także środek przeczyszczający. Zdrowe bakterie jelitowe pobrane od dawcy podawano od 7 do 8 tygodni. Po tym czasie zakończono leczenie. Dwa lata później naukowy ocenili poprawę kondycji zdrowotnej dzieci.
Zgodnie ze skalą oceny objawów żołądkowo-jelitowych nastąpiła poprawa o 58 proc. (część objawów ustąpiła lub zmniejszyła się).
W przypadku objawów autyzmu były one mniejsze o 47 proc. Przed przeszczepem kału piętnaścioro pacjentów oceniono jako przypadek ciężki, natomiast dwa lata po przeszczepie tylko troje z nich nadal wykazywało takie objawy.
Naukowcy w interpretacji badania wykazują związek między mikrobiotą jelitową a objawami autyzmu. Zastrzegają jednak, że nie w każdym przypadku autyzmu takie leczenie się sprawdzi - wiele zależy od objawów, stanu zdrowia, czy wieku.
Więcej o przeszczepie kału dowiecie się z filmu:
Źródło: