Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przerzuty do wątroby – czym są i jak wyglądają rokowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Przerzuty do wątroby – czym są i jak wyglądają rokowania?

Lekarz, który trzyma model wątroby

Fot: Natali_Mis / gettyimages.com

Przerzuty do wątroby wyglądają i rokują różnie, w zależności od pierwotnego nowotworu, który te przerzuty daje. W przypadku przerzutów do wątroby, to, ile życia pozostało choremu, jest uzależnione od momentu postawienia diagnozy.

Przerzuty do wątroby pojawiają się najczęściej przy nowotworach z rodzaju złośliwych. Powstają głównie przy nowotworze trzustki, jelita grubego, żołądka, płuc, piersi oraz skóry. U większego odsetka chorych na raka jelita grubego przerzuty do wątroby diagnozuje się razem z guzem. Kiedy onkolog stwierdzi przerzuty do wątroby, to, ile życia pozostało pacjentowi, jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Rak jelita grubego – przerzuty do wątroby, rokowania

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn po 60 roku życia. Ten rodzaj guza lokalizuje się najczęściej w okolicy odbytnicy lub okrężnicy. Objawami są: krwawienie z odbytu, zaparcia, anemia, wysoka gorączka, utrata wagi, nudności i wymioty. W przypadku raka jelita grubego i przerzutów do wątroby rokowania oscylują w wysokości 7%, co oznacza, że tylko tyle procent pacjentów, u których stwierdzono przerzuty na wątrobę, przeżyje 5 lat. Onkolog ocenia, czy zmiana ta może być leczona operacyjnie. Jeśli tak, szansa na przeżycie gwałtownie wzrasta.

Rak trzustki z przerzutami do wątroby – rokowania

Diagnoza raka trzustki odbywa się przeważnie w momencie, gdy obecne już są przerzuty. Nowotwór bardzo długo rozwija się bez jednoznacznych objawów, takich jak schorzenia jelit czy żołądka, szybki spadek wagi. Komórki rakowe dostają się do krwiobiegu i stamtąd trafiają do krążenia wrotnego i wątroby. Dlatego też wtórne objawy nowotworowe umiejscawiają się właśnie w wątrobie. Przy raku trzustki z przerzutami do wątroby rokowania nie są optymistyczne. W Polsce aż 90% chorych po diagnozie nie dożywa 5 kolejnych lat. Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to kwestia indywidualna i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. O obecności przerzutów raka do wątroby świadczą wyniki badań ultrasonograficznych (USG). W obrazie widoczne są zmiany wtórne w postaci okrągłych lub owalnych kształtów. Czasami wokół zmian widać efekt tzw. hipoechogenicznego halo, za co odpowiada uciskanie miąższu wątroby przez rozrastające się komórki zmienione chorobowo. Ocena obecności przerzutów do wątroby na podstawie objawów nie jest dokładna, ponieważ każdy nowotwór ma inną dynamikę i mechanizmy powstawania. Przykładowo w przypadku raka jelita grubego nierzadko decyduje się o wycięciu lub farmakologicznym zniszczeniu przerzutów. Jednakże inny rodzaj nowotworu – rak piersi – nie nadaje się do takiego zabiegu.

Rak jajnika i sutka – przerzuty na wątrobę

Rozsiany rak sutka i przerzuty do wątroby nie rokują najlepiej. To już ostatni stopień rozwoju nowotworu, który nie nadaje się do leczenia ani farmakologicznego, ani chirurgicznego. Średni okres przeżycia po takiej diagnozie wynosi rok.

W początkowych etapach rozwoju rak jajnika nie daje specyficznych symptomów. Komórki rakowe naciekają, czyli rozprzestrzeniają się na sąsiednie narządy, głównie jajowody, jelita, macicę oraz otrzewną. Kiedy przerzuty sięgają dalej, tzn. atakują narządy znajdujące się w dalszych odległości, mówi się o przerzutach odległych. W takim przypadku raka jajnika rokowania nie dają wiele nadziei. Kiedy diagnosta opisze przerzuty na wątrobę, długość życia wynosi od kilku do kilkunastu lat i zależy od kondycji organizmu, efektów leczenia onkologicznego oraz operacji chirurgicznej.

Jak zbudowana jest wątroba i jakie funkcje spełnia funkcje w organizmie? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Leczenie przerzutów do wątroby a rokowania

Przerzuty raka do wątroby leczy się w inny sposób, kiedy są ograniczone tylko do tego organu, a inaczej gdy znajdują się również na innych narządach wewnętrznych. Przyjęło się, że leczenie chirurgiczne stosuje się tylko u osób z przerzutami do wątroby bez zajęcia innych narządów. W odniesieniu do przerzutów na wątrobę, rokowania zależą również od ilości przerzutów. Upraszczając, można powiedzieć, że im ich mniej, tym lepiej. Onkolog na podstawie zdjęcia USG i wyników badań sam ocenia, czy przerzuty zlokalizowane na wątrobie dadzą się usunąć, biorąc pod uwagę możliwości techniczne. Istotne jest też to, czy ilość usuniętej tkanki wątrobowej nie będzie zbyt duża i nie utrudni prawidłowego funkcjonowania organu.

Przerzuty na wątrobę – rokowania

Szanse na przeżycie z przerzutami do wątroby są różne. Wyjściowy stan wątroby jest chociażby znacznie gorszy u osób nadużywających alkoholu, palących papierosy, odżywiających się niezdrowo oraz biernych, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Dodatkowo im młodszy organizm, tym silniejszy. Lekarz powinien indywidualnie dobrać rodzaj leczenia do rodzaju nowotworu. Oprócz wspomnianej już metody USG, dobrym markerem oceniającym szanse pacjenta są badania rezonansu magnetycznego (MRI), tomografii komputerowej oraz tomografii pozytonowej (PET). Leczenie standardowo obejmuje ablacje mikrofalowe, radioterapię, wycięcie jednego przerzutu lub kilku oraz chemioterapię.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
11
Polecamy
Rak jelita grubego – rokowanie w chorobie z przerzutami i bez
Rak jelita grubego – rokowanie w chorobie z przerzutami i bez TVN zdrowie
Rak jelita grubego – kiedy i jakie daje przerzuty?
Rak jelita grubego – kiedy i jakie daje przerzuty? TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?