Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta z bólem brzucha

Fot: fizkes / gettyimages.com

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Warto wiedzieć, że nazwa „przepuklina żołądka” jest niepoprawna z medycznego punktu widzenia, chociaż używają jej potocznie pacjenci. W rzeczywistości schorzenie to nazywa się przepukliną rozworu przełykowego.

Zobacz także:

Kolka jelitowa - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Czym są kosmki jelitowe? Budowa, funkcja i możliwość odbudowy

Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy

Przepuklina rozworu przełykowego polega na przemieszczeniu się fragmentu żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Można wyróżnić dwa główne rodzaje tego schorzenia:

  • przepuklina wślizgowa, w której wyniku do klatki piersiowej przemieszcza się jeden element żołądka, czyli wpust – jest to lżejszy rodzaj schorzenia i dotyczy około 90 proc. chorych;
  • przepuklina okołoprzełykowa, która jest zaburzeniem poważniejszym, ponieważ do klatki piersiowej przemieszcza się większa część żołądka.

Należy zaznaczyć, że istnieje wiele przyczyn przepukliny rozworu przełykowego, a wśród najważniejszych można wyróżnić:

  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, wynikający z noszenia ciężarów, kichania, długotrwałego kaszlu, a także zaparć oraz objawów po ciąży i porodzie;
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
  • noszenie ubrań, które uciskają jamę brzuszną.

Przyczyny schorzenia mogą być związane z paleniem papierosów, a także z życiem w długotrwałym stresie. Wśród czynników wymienia się ponadto różne urazy żołądka oraz napinanie się w celu oddania stolca. Zdarza się, że schorzenie wynika z nieprawidłowej budowy przepony.

Najczęściej zaburzenie dotyka pacjentów po 50. roku życia, a przede wszystkim kobiet. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby, tylko jak najszybciej zdecydować się na diagnozę i leczenie. Wśród symptomów zaburzenia można wymienić:

  • ból w podbrzuszu, a także pod sercem, który czasami mylony jest z objawami chorób serca i układu krwionośnego,
  • zgagę odbijanie;
  • nudności oraz wymioty;
  • ból w trakcie przełykania;
  • uczucie pełności.

Chorzy mają niekiedy wrażenie gorzkości w ustach, a pokarm się zatrzymuje. Czasami przepuklina rozworu przełykowego przez pewien czas przebiega zupełnie bezobjawowo, a symptomy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest w stadium zaawansowanym. Większość objawów nasila się, gdy pacjent leży oraz gdy zje coś tłustego lub ciężkiego.

Przepuklina rozworu przełykowego: leczenie i dieta

Podstawą rozpoznania przepukliny rozworu przełykowego jest zbadanie pacjenta, a także przeprowadzenie krótkiego wywiadu, czyli rozmowy. Konieczne jest więc wykonanie endoskopii, tomografii komputerowej, a także zbadanie ciśnienia w przełyku. Dodatkowo lekarz może zlecić elektrokardiografię (EKG) i inne badania serca, aby wykluczyć choroby układu pokarmowego. W trakcie leczenia podaje się środki farmakologiczne, czyli leki, które ograniczają wydzielanie kwasu żołądkowego, a także dbają o lepszą motorykę układu pokarmowego. Pacjenci mogą zażywać środki zapobiegające zaparciom, aby nie pojawiała się konieczność nadmiernego napinania się podczas oddawania stolca. Ponadto spore znaczenie ma lekkostrawna dieta, w której skład nie powinny wchodzić potrawy ciężkie i tłuste, a także alkohol. Zaleca się więc spożywanie około 5 posiłków dziennie, a także zadbanie o aktywność fizyczną. Duże znaczenie ma redukcja masy ciała i wdrożenie zdrowego trybu życia. Dodatkowo osoby chore na przepuklinę rozworu przełykowego powinny:

  • zrezygnować z noszenia ciężkich rzeczy;
  • nie spożywać napojów, które zawierają kofeinę;
  • nie kłaść się po posiłku;
  • nie ubierać się w obcisłe ubrania.

Przeprowadza się operację, której celem jest zmniejszenie rozworu przełykowego w przeponie, a także zadbanie o to, aby żołądek był umocowany w jamie brzusznej. Taki zabieg jest wykonywany za pomocą laparoskopii. Operacja nie zawsze jest konieczna, ponieważ wiele zależy od postępów w trakcie leczenia, a także od skuteczności wdrożonych działań, takich jak redukcja masy ciała i lekka dieta. Całość leczenia pacjenta z przepukliną rozworu przełykowego opiera się na złagodzeniu objawów choroby. Należy zaznaczyć, że nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak rak przełyku, a także do owrzodzenia. Właśnie dlatego spore znaczenie ma profilaktyka, czyli stosowanie różnych metod zapobiegających pojawieniu się przepukliny rozworu przełykowego. Oznacza to, że pacjenci powinni unikać ciężkich posiłków i spożywać pokarmy lekkostrawne, zredukować masę ciała, a także nie jeść w pośpiechu. Dobrze wykonywać różne ćwiczenia oddechowe, które usprawniają przeponę.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2019.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?