Składniki:
- 300g mąki ryżowej
- 1/4 szklanki cukru trzcinowego
- 1/2 szklanki oleju kokosowego
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- 100g masła
- 100g gorzkiej czekolady
- 2 pełne szklanki startej cukinii
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 mała łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 jajka
- 60g kakao
Przygotowanie:
- Cukinię należy umyć i obrać, a następnie wykroić środek z pestkami i zetrzeć na tarce. Dobrze ją odstawić, żeby woda odeszła.
- Następnie mieszamy mąkę, kakao, sodę i proszek do pieczenia w misce. Czekoladę również można zetrzeć, albo bardzo drobno pokroić.
- Ubijamy masło z cukrem, następnie dodajemy jajka i nadal ucieramy, aż powstanie kremowa masa.
- Do masy dodajemy olej kokosowy i jogurt (cały czas mieszając) na koniec dodajemy cukinię i czekoladę.
- Piekarnik powinien być nagrzany do 160 stopni – do takiego władamy ciasto i pieczemy około godziny.
Kcal (100 g) | 334 |
---|---|
Białko | 5.29 |
Tłuszcz | 20.67 |
Węglowodany | 28.6 |
Błonnik | 1.92 |
Gluten – czy trzeba się go bać?
Nietolerancja glutenu bywa mylona z celiakią, czyli chorobą trzewną. W jej wyniku u niektórych pacjentów po spożyciu białek zbóż dochodzi do produkcji swoistych przeciwciał uszkadzających kosmki jelitowe (będące częścią wewnętrznej warstwy jelita cienkiego, warunkujące odpowiednie wchłanianie składników pokarmowych). Może się także zdarzyć, że w wyniku spożycia glutenu dojdzie do reakcji alergicznej na pszenicę. Jednak ani nietolerancja na gluten, ani alergia, nie prowadzą do uszkadzania kosmków jelitowych. W celu rozróżnienia nietolerancji i alergii konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań.
Objawy nietolerancji glutenu to przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia zachowania, przewlekła biegunka, spadek masy ciała, niedożywienie, częste afty, a także zawroty głowy i migreny.
Gdzie znajdziemy gluten? Największe ilości glutenu znajdują się w zbożach: pszenicy (także orkiszu), jęczmieniu, życie oraz owsie. Zawierają go także mąki, kasze, makarony, gotowe ciasta, proszek do pieczenia, kawa zbożowa, a nawet piwo. Z kolei glutenu nie zawierają: ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, ziemniaki, kukurydza, gryka, soja, mąka ziemniaczana, tapioka, amarantus, soczewica, fasola, orzechy i proso., kefir, twaróg) oraz warzywa i owoce (niewskazane są ich suszone odpowiedniki).
Czy powinniśmy jeść gluten? Zobaczcie sami:
Cukinia – wartości odżywcze
W składzie cukinii znajdują się: witaminy z grupy B, C, K i prowitamina A (beta-karoten). Cukinia dostarcza również potasu, magnezu, wapnia, fosforu oraz cynku. Zawiera spore ilości błonnika pokarmowego - 1,1 g/100 g produktu.
Cukinia jest warzywem, które pomaga w usprawnieniu procesów trawiennych. Poprawia także wygląd skóry, włosów i paznokci. Regularne jej spożywanie zapobiega wahaniom stężenia cukru we krwi, zmniejsza napięcie nerwowe oraz przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu. Dzięki obecności beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny cukinia chroni siatkówkę oka przed uszkodzeniami i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.
Polecamy: Spaghetti z cukinii – wersja wegetariańska i mięsna. Dlaczego warto jeść cukinię?