Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przebieg terapii małżeńskiej - kiedy pójść i kogo wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Przebieg terapii małżeńskiej - kiedy pójść i kogo wybrać?

NAN

Fot: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Na terapię małżeńską zgłaszają się pary w czasie kryzysu. Często powodem problemów w małżeństwie jest uzależnienie od alkoholu, pogoń za karierą lub wyprowadzenie się dorosłych dzieci. W gabinecie psychologicznym para uczy się wzajemnej komunikacji oraz próbuje zrozumieć uczucia partnera. Ważne, aby był to certyfikowany terapeuta, któremu warto zaufać.

Popularne formy pomocy psychologicznej to psychoterapia, terapia grupowa, systemowa lub małżeńska. Każda z nich wspiera leczenie innych form zaburzeń, jednak wpływają one kompleksowo na lepszą jakość życia.

Przyczyny zgłaszania się na trapię małżeńską

Terapia małżeńska jest skuteczną formą pomocy dla par w momencie kryzysu. W każdym związku zdarzają się trudne chwile, które niejednokrotnie prowadzą do rozstania. Zanim to jednak nastąpi warto udać do specjalisty i zawalczyć o relacje. Psycholodzy informują, iż wiele z kłopotów interpersonalnych jest rozwiązywalnych w gabinecie terapeutycznym. Psychoterapia par może być dla każdego, bez znaczenia w jakim się jest wieku i ile ma się "stażu małżeńskiego". Osoby zgłaszające się mogą mieć zarówno 20, jak i 60 lat. Istotna jest jedynie relacja pomiędzy dwoma osobami. Kłopoty małżeńskie są naturalne i mogą wiązać się z pogonią za karierą, niedogadywaniem się nawzajem lub wyprowadzeniem się z domu dorosłych dzieci. Zdarza się również, że problemy w związku mogą wywodzić się z wcześniejszych okresów życia, przykładowo z przyzwyczajeń z dzieciństwa lub pochodzenia z rodziny przemocowej czy alkoholowej. Najczęstszą przyczyną pojawienia się u specjalisty są problemy w porozumiewaniu się z drugą osobą. W małżeństwie czasami trudno jest rozmawiać otwarcie o wzajemnych oczekiwaniach i własnych emocjach. Ciężko jest zaakceptować zmiany w partnerze, który wydaje się być inny niż w dniu ślubu. Każda z osób próbuje uparcie przeforsować swoje racje i coraz trudniej jest wypracować wspólne porozumienie. Zgłaszając się na terapię, niekoniecznie trzeba mieć dokładnie określony problem. Ludzie często nie wiedzą, co jest przyczyną rozpadania się związku. Zauważają oni jedynie objawy kłopotów. W zdiagnozowaniu i zrozumieniu problemu pomoże specjalista, któremu z roli obserwatora łatwiej będzie określić co złego dzieje się w danym związku.

Zobacz także: Jak uratować małżeństwo w kryzysie? Przyczyny kryzysu w małżeństwie i sposoby na jego pokonanie

Przebieg terapii małżeńskiej

Terapia małżeńska przede wszystkim polega na rozmawianiu z terapeutą. Po zgłoszeniu się do danego specjalisty najpierw trzeba skorzystać z konsultacji, gdzie psycholog orientuje się, co jest problemem i czy para nadaje się do terapii małżeńskiej. Często bowiem inna forma terapii byłaby dla nich lepsza. Na pierwszych spotkaniach terapeuta stara się poznać, jakie para ma problemy i co może być ich przyczyną. Jest to czas na poznanie się terapeuty z klientami i na odwrót. W trakcie pierwszych sesji psycholog będzie starał się wypracować z klientami tzw. kontrakt terapeutyczny. Jest to stworzone wspólnie z parą przymierze określające zasady przebiegu sesji, oczekiwań i celów wstępnych, nad którymi małżeństwo chce pracować. Umowa dotyczy te z formalnych reguł dotyczących niespóźniania się, zapłaty za sesję oraz określenia czasu trwania każdego spotkania. Cele ustalone na początku mogą i zapewne będą się zmieniać w trakcie trwania terapii. Jednakże uniwersalnym celem pracy z klientami jest zmiana. Terapeuta będzie stosował przeróżne interwencje terapeutyczne. Mogą one być używane w rozmowie. Przykładowo komunikat "spróbuj wyrazić emocje, które czuje druga osoba" może być taką techniką. Możliwe jest również, że w razie potrzeby terapeuta będzie zlecał zadania domowe. Na przykład, gdy para ma problem z zaniedbywaniem siebie nawzajem z powodu pracy to terapeuta może zaproponować, żeby para przynajmniej raz w tygodniu wyszła gdzieś wspólnie na kolację lub koncert. Techniki, którymi posługuje się terapeuta są zawsze bezpieczne, ponieważ najważniejsi są klienci i ich dobro. Terapia zawsze przebiega w zaufaniu i jest objęta tajemnicą zawodową, więc nikt postronny nie dowie się o tym, że para korzysta z usług psychoterapeutycznych.

Zobacz także: Terapia poznawczo-behawioralna - założenia, przebieg, wady i zalety

Terapia małżeńska - jakiego terapeutę wybrać

Wybierając terapeutę, warto poszukać osoby, przed którą każda ze stron będzie chciała się otworzyć i opowiadać bez skrępowania. Niekiedy sama płeć terapeuty może utrudniać proces. Należy też zainteresować się jego kwalifikacjami i umiejętnościami. Na terapię małżeńską warto udać się do psychoterapeuty, który ukończył szkołę w danym nurcie lub jest w trakcie certyfikacji. Informacje takie można uzyskać poprzez strony internetowe jednostek certyfikujących lub zrzeszających psychoterapeutów, np. PTP. Nurt w którym pracuje terapeuta też jest ważny, ponieważ nie dla wszystkich sprawdzi się każda metoda. Warto wcześniej sprawdzić w internecie, jakie są szkoły psychoterapeutyczne i który nurt najbardziej pasowałby w danym przypadku. Każdy wykwalifikowany terapeuta stale korzysta z pomocy superwizora, z którym może przedyskutować swoją aktualną pracę i ewentualnie wspomóc się poradą lub mieć okazję do wentylacji własnych emocji. Trzeba pamiętać, że tworząc przymierze terapeutyczne, specjalista wchodzi w pewną relację z klientami i również odczuwa emocje związane z nimi. Jednak ma wyuczoną kontrolę nad własnymi odczuciami oraz umiejętność niekierowania się nimi w relacji. Rolą psychoterapeuty jest bycie wnikliwym obserwatorem i przewodnikiem w drodze ku zmianie. Jego najważniejszą przesłanką w pracy jest dobro klientów.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Polecamy
Na czym polega terapia dla par i małżeństw?
Skuteczność terapii małżeńskiej
Na czym polega terapia dla par i małżeństw? Skuteczność terapii małżeńskiej TVN zdrowie
Terapia małżeńska – na czym polega i kto powinien się jej poddać?
Terapia małżeńska – na czym polega i kto powinien się jej poddać? Dzień Dobry TVN
Czy terapia dla par pomaga?
Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Czy terapia dla par pomaga? Terapie małżeńskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć Dzień Dobry TVN
Terapia systemowa – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
Terapia systemowa – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?