Polub nas na Facebooku
Czytasz: Protopic – ulotka. Jaka działa lek i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Protopic – ulotka. Jaka działa lek i kiedy warto go stosować?

Kobieta, która smaruje dłoń maścią

Fot: Cunaplus_M.Faba / gettyimages.com

Protopic to maść stosowana u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Preparat może być używany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Jak działa lek? Kiedy jeszcze warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Substancją czynną w maści Protopic jest takrolimus. W jednym gramie maści Protopic 0,1 proc. znajduje się 1,0 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego (0,1proc.). Dodatkowo w skład leku wchodzą wazelina biała, parafina ciekła, propylenu węglan, wosk biały oraz parafina stała. Maść może być stosowana przez osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież, która ma co najmniej 16 lat. Protopic polecany jest osobom z umiarkowanym lub ciężkim atopowym zapaleniem skóry, w sytuacji, gdy chory nie reaguje (lub reakcja organizmu nie jest zadowalająca) na leczenie konwencjonalne w postaci przyjmowania kortykosteroidów.

Po maść Protopic sięga się także w celu potrzymania dotychczasowych efektów leczenia zarówno u pacjentów z umiarkowaną, jak i ciężką postacią atopowego zapalenia skóry. Maść stosuje się w celu wydłużenia okresów bez nawrotów u pacjentów, u których choroba nawraca 4 lub więcej razy w roku i którzy początkowo odpowiadali na leczenie takrolimusem w maści dwa razy na dobę przez okres maksymalnie 6 tygodni (zmiany całkowicie ustąpiły, prawie całkowicie ustąpiły lub są łagodne).

Protopic – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną i inny składnik leku. W czasie stosowania leku pacjenci nie powinni wystawiać skóry na działanie promieniowania UVA i UVB (nie wolno się opalać oraz korzystać z solarium). Chorzy, którzy stosują maść Protopic powinni nie tylko właściwie chronić skórę przed słońcem (lekarz powinien ich poinstruować, jak robić to prawidłowo), a także w miarę możliwość unikać wystawiania skóry na słońcu i przebywać na nim możliwie jak najkrócej.

Lek nie może być stosowany przez osoby, które mają wadę bariery skórnej, taką jak zespół Nethertona, rybia łuska blaszkowata, uogólniona erytrodermia lub skórną chorobą przeszczep przeciw gospodarzowi. Schorzenia te mogą zwiększyć wchłanianie takrolimusu.

Maści Protopic nie należy stosować u pacjentów z wrodzonym lub nabytym upośledzeniem odporności lub pacjentów leczonych lekami immunosupresyjnymi.

Substancja czynna w leku metabolizowana jest w wątrobie, dlatego preparat musi być bardzo ostrożnie stosowany przez osoby z niewydolnością wątroby.

Protopic – dawkowanie

Preparat może być stosowany zarówno w leczeniu krótkotrwałym, długotrwałym (produkt nie może być jednak stosowany zbyt długo) lub przerywanym. Stosowanie maści należy rozpocząć wtedy, gdy na skórze zaczną pojawiać się pierwsze zmiany. Maść należy nakładać tylko na zmienione fragmenty skóry, do czasu aż staną się łagodne lub całkowicie znikną. Kiedy choroba ustąpi wprowadza się leczenie podtrzymujące.

W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 16 roku życia w pierwszej kolejności stosuje się maść Protopic 0,1 proc. dwa razy na dobę. Terapię kontynuuje się do czasu ustąpienia zmian. Jeśli objawy wrócą należy ponownie zacząć stosować maść. Jeśli stan na to pozwala zaleca się stosowanie leku o mniejszej mocy tj. Protopic 0,03 proc. Poprawa powinna pojawić się po dwóch tygodniach stosowania, jeśli nie należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć inny schemat leczenia.

U dzieci w wieku od 2 do 16 lat należy stosować wyłącznie produkt Protopic 0,03 proc. maść. Do czasu uzyskania dalszych danych. Protopic może być niebezpieczny dla dzieci, które nie mają jeszcze dwóch lat.

Pacjenci, którzy stosowali maść 2 razy na dobę przez maksymalnie 6 tygodni (zmiany całkowicie ustąpiły, prawie całkowicie ustąpiły lub są łagodne) można wprowadzić leczenie podtrzymujące. Dorośli (w wieku 16 lat i powyżej) powinni stosować Protopic 0,1 proc. maść. Aby zapobiec zaostrzeniu choroby, należy nanosić ją raz na dobę przez dwa dni w tygodniu na zmienioną skórę. Między kolejnymi aplikacjami zaleca się robić 2–3 dniowe przerwy.

Po 12 miesiącach leczenia konieczna jest konsultacja z lekarzem. Od jego oceny zależy czy trzeba będzie kontynuować stosowanie maści. Jeśli choroba powróci zaleca się stosowanie leku dwa razy na dobę.

Na zmienioną skórę nakłada się cienką warstwę maści. Maść Protopic możne nakładać na każdą część ciała (na twarz, szyję, twarz, zgięcia, z wyjątkiem błon śluzowych). Nie zaleca się stosowanie maści pod opatrunkiem okluzyjnym.

Co to jest atopowe zapalenie skóry? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: 36,6

Potopic – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań dotyczących interakcji takrolimusu w postaci maści z innymi lekami. Substancja nie ulega metabolizmowi w skórze ludzkiej, tym samym nie ma mowy o wystąpieniu interakcji przezskórnych, które mogłyby wpływać na metabolizm takrolimusu.

Takrolimus stosowany ogólnie metabolizowany jest przez wątrobowy cytochrom P450 3A4 (CYP3A4). Prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo mało prawdopodobne, aby podlegało wpływom innych stosowanych równocześnie substancji o znanym działaniu hamującym na CYP3A4. Jednak nie można ich wykluczyć. Takrolimus może wejść w reakcję, jeśli pacjent równocześnie przyjmuje inhibitorów CYP3A4 (np. erytromycyna, itrakonazol, ketokonazol i diltiazem) u pacjentów z uogólnioną chorobą i (lub) erytrodermią.

W przypadku dzieci między 2 a 11 rokiem życia badano interakcje ze szczepionką przeciwko Neisseria meningitidis grupy C, skoniugowaną z białkiem i nie zaobserwowano interakcji.

Potopic – działania niepożądane

Stosowanie maści Protopic może wywołać szereg działań niepożądanych. Do najczęściej występujących należą:

  • pieczenie oraz świąd w miejscu podania;
  • miejscowe zakażenie skóry (wyprysk opryszczkowy, zapalenie mieszków włosowych, zakażenie skóry wywołane wirusem Herpes simplex);
  • zakażenie wywołane wirusami Herpes;
  • wysiew ospopodobny Kaposiego;
  • nietolerancja alkoholu (wypieki lub podrażnienie skóry po spożyciu napojów alkoholowych),
  • parestezje i dyzestezje (zwiększona wrażliwość skóry, uczucie pieczenia);
  • ciepło, rumień, ból, podrażnienie, parestezja lub wysypka w miejscu podania;
  • plamy soczewicowate;
  • obrzęk w miejscu aplikacji maści;
  • zwiększone stężenie leku. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Benzacne – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go stosować?
Benzacne – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Pimafucort – co to za lek?
Jak działa i kiedy go stosować?
Pimafucort – co to za lek? Jak działa i kiedy go stosować? TVN zdrowie
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?