Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów. Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc?
menu
Polub nas na Facebooku

Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów. Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc?

Implanty piersi

Fot: atracurium_ / gettyimages.com

Proteza piersiowa to rodzaj silikonowej lub bawełnianej wkładki, która zastępuje piersi usunięte podczas mastektomii. Dla kobiet, które nie zdecydowały się na rekonstrukcję, jest to szansa na normalne życie i odzyskanie pewności siebie utraconej po operacji. Protezy piersiowe można zakładać od razu po zabiegu, dlatego wybranie odpowiednich jest niezwykle istotne.

Doborem protez piersiowych po mastektomii zajmują się specjalistyczne sklepy. W ich ofercie można znaleźć nie tylko protezy, ale też bieliznę dla amazonek i kostiumy kąpielowe. Dzięki nim kobieta może poczuć się wyjątkowo, co stanowi wsparcie po przebytej chorobie. Jaki rodzaj protez piersiowych powinna wybrać amazonka?

Proteza piersiowa – alternatywa dla chirurgii

Mastektomia to poważna operacja chirurgiczna, której celem jest amputacja piersi lub jej części z powodu zajęcia tkanek przez nowotwór. Zabieg przeprowadza się również u osób transpłciowych, które są poddawane operacji zmiany płci. W przypadku kobiet z rakiem piersi jest to operacja ratująca życie.

Dla wielu pań amputacja piersi to trudne wydarzenie. Walka z nowotworem i poczucie braku kobiecości mają negatywny wpływ na psychikę, dlatego u większości kobiet wykonuje się zabieg rekonstrukcji piersi, który ma pomóc w odzyskaniu pewności siebie. Chirurgia onkoplastyczna nie jest czymś niemożliwym. Jeśli stan chorej na to pozwala, zabiegi odjęcia i plastyki piersi można wykonać jednocześnie. Nie każda kobieta się na to decyduje, a przesłanki, które nią kierują, są jej osobistym wyborem. Rozwiązaniem są wówczas protezy piersiowe. Stanowią alternatywę dla plastyki piersi i sprawiają, że kobieta może się poczuć komfortowo już nawet kilka dni po operacji.

Jak często badasz piersi?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak wygląda proteza piersiowa? Rodzaje protez

Proteza piersiowa nie jest implantem. Jest to rodzaj wkładki, którą dobiera się stosownie do wieku, wyglądu i potrzeb kobiety. Można ją przykleić bezpośrednio do klatki piersiowej lub włożyć w specjalistyczny biustonosz. Rodzaj i wygląd wkładki muszą być skrupulatnie dopasowane, ponieważ ma ona wyglądać naturalnie. Kobieta, która nosi protezy piersiowe, nie może czuć się niezręcznie i niepewnie.

Protezy piersiowe dla kobiet po mastektomii są produkowane z różnych materiałów. Wszystko po to, aby wyglądem przypominały naturalny kształt piersi. Są także miękkie w dotyku. Stworzone z silikonu lub poliuretanu, przypominają ludzką skórę. Można je dostosować do swoich potrzeb, a co ważne, korzystać z nich od razu po operacji.

W sklepach dla amazonek dostępnych jest wiele rodzajów protez piersiowych, np.:

  • protezy pooperacyjne – wykonane z miłej w dotyku bawełny z dodatkiem mikrofibry. Są obustronne i można je nosić podczas radioterapii. Kobieta może się zdecydować na termicznie formowaną miseczkę lub anatomicznie uformowaną piankę medyczną. Zaleca się je bezpośrednio po operacji, ponieważ chronią skórę przed podrażnieniami;
  • protezy częściowe – tzw. miseczki kompensacyjne z podkładkami lub bez. Są to protezy przylepne, które stosuje się, aby uzupełnić ubytki części piersi. Można je nosić bezpośrednio na ciele lub w specjalnie dobranym biustonoszu. Są miłe w dotyku i mają bardzo cienkie krawędzie, co zapewnia im naturalny wygląd. Kształtem przypominają kroplę lub trójkąt;
  • protezy pełne – wykonane z silikonu, bardzo dobrze integrują się z ciałem. Ze względu na lekkość i specjalną fałdę umożliwiającą naturalne ruchy poleca się je paniom aktywnym. Można je nosić na dwa sposoby: jako protezy samoprzylepne i jako wkładki do biustonosza.

Właściwy dobór protez piersiowych jest dla kobiety bardzo ważny, ponieważ pomaga choć na chwilę zapomnieć o traumie związanej z chorobą.

Na czym polega zabieg rekonstrukcji piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Mastektomia z rekonstrukcją piersi. Źródło: 36,6.

Jak wybrać odpowiednią protezę piersiową?

Zaletą właściwie dobranej protezy piersiowej nie jest jedynie wygląd. Ma ona także właściwości zdrowotne. Noszona po mastektomii, chroni przed bólem karku i pleców, zapobiega skrzywieniom kręgosłupa oraz pomaga w stabilizacji postawy. Chroni również klatkę piersiową i blizny pooperacyjne przed podrażnieniem. Co najważniejsze: poprawia samopoczucie kobiety, która w pewien sposób czuje się okaleczona. Na co trzeba zwrócić uwagę przy doborze protezy piersiowej? Szczególnie ważne jest:

  • dopasowanie protezy do sylwetki i jej ścisłe przyleganie do ciała, ponieważ odstająca w biustonoszu wkładka nie tylko wygląda nienaturalnie, ale i wydaje się cięższa (zwłaszcza u pań po mastektomii jednostronnej);
  • by wkładka nie była zbyt duża, ponieważ będzie wyglądała nienaturalnie. Warto też pamiętać o kształcie. Niektóre protezy piersiowe trzeba dodatkowo wypełniać, żeby nie odbiegały rozmiarem od zdrowej piersi i dobrze uzupełniały brakującą tkankę;
  • wybranie sklepu, w którym pracują profesjonaliści pomagający w wyborze.

Protezy piersiowe trzeba przymierzyć. Ubranie do przymiarki powinno być lekkie i przewiewne. Dzięki temu można ocenić efekt i skorygować ewentualne asymetrie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
3
Polecamy
Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary.
Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?
Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary. Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać? TVN zdrowie
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza?
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza? Dzień Dobry TVN
Zmniejszenie biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu? Dzień Dobry TVN
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu?
W jakim celu zmniejsza się piersi?
Na czym polega operacja zmniejszenia biustu? W jakim celu zmniejsza się piersi? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia