Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prosaki u noworodka – jak leczyć i czym smarować?
menu
Polub nas na Facebooku

Prosaki u noworodka – jak leczyć i czym smarować?

Noworodki

Fot: Jill Lehmann Photography / gettyimages.com

Prosaki u noworodka, często określane mianem zaskórników, to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się dosyć często – dotyczą aż 40% noworodków i niemowląt. Zwykle przyjmują postać białych grudek i występują głównie na nosie i twarzy. Czy warto się nimi przejmować?

Prosaki to torbiele zastoinowe, które osiągają średnicę 1–2 mm. W środku wypełnione są keratyną. Zdarza się, że pojawiają się nie tylko na twarzy i nosie, ale także na narządach płciowych oraz tułowiu. Niekiedy można je znaleźć również na błonie śluzowej jamy ustnej. Przyczyną ich powstawania jest zaczopowanie mieszków włosowych.

Prosaki u noworodka – czym je smarować?

Przyczyną prosaków u małych dzieci jest niedojrzałość aparatu łojowego. Często się je zestawia z innymi, niegroźnymi chorobami skóry – trądzikiem u noworodków, potówkami oraz rozrostem gruczołów łojowych.

Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że prosaków nie należy niczym smarować. Trzeba też pamiętać, że absolutnie nie można ich wyciskać, bo w ten sposób pogorszy się stan skóry – może to nawet doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia, nie tylko skóry, ale i centralnego układu nerwowego. Dlatego nie wolno ich również nakłuwać.

Kiedy więc znikną prosaki u niemowląt? Zwykle po kilku dniach lub tygodniach – ważne jest jednak, że dzieje się to samoistnie. W tym czasie grudki same z siebie pękają, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. Jak zatem postępować z taką skórą u małych dzieci? Należy – tak jak i w przypadku zdrowej skóry – przemywać ją wodą, najlepiej przy pomocy wilgotnego wacika. Następnie trzeba ją osuszyć i wklepać w nią pielęgnacyjny krem nawilżający przeznaczony dla niemowląt. Tego typu zmian skórnych nie wolno szorować ani trzeć.

Prosaki u niemowlaka mogą być powodem do niepokoju jedynie wtedy, gdy jest ich wyjątkowo dużo lub utrzymują się przez bardzo długi czas. W takich przypadkach mogą sygnalizować niedorozwój włosów. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza.

Inne zmiany skórne u niemowląt

Na skórze niemowlaka mogą pojawić się zmiany, które przypominają prosaki, ale nie muszą nimi być. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zmiany skórne u niemowląt mogą bowiem wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Trądzik u niemowląt

Trądzik u noworodków widoczny jest już kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Objawia się plamkami i czerwonymi krostkami (czasem z białym czubkiem), które pokrywają czoło, policzki i nosek dziecka. Nie swędzą ani się nie sączą. Trądzik bardzo uwidacznia się na skórze rozgrzanej. Młode mamy często mylą go z alergią pokarmową. Przyczyną powstawania trądziku u niemowląt jest wysokie stężenie hormonów w pokarmie matki. Podobnie jak prosaki, nie wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ po pewnym czasie przechodzi samoistnie.

Potówki u niemowląt

Potówki można zauważyć najczęściej na twarzy, karku, szyi i klatce piersiowej. Mają kolor różowawy lub żółtawy i pojawiają się – jak sama nazwa wskazuje – gdy maluszek zaczyna się pocić. Aby do tego nie doszło, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić maksymalnie 22℃. Łatwo się więc domyślić, że na potówki dziecko narażone jest głównie latem. Jeśli wystąpią, dobrze jest maluszkowi obciąć paznokcie – w przeciwnym wypadku może dojść do zadrapań. Warto też kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub krochmalu.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) dotyka niemowlęta najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia. Zwykle widoczne jest na twarzy i całej głowie, a także na tułowiu. Obszary te nie są przypadkowe – w tych okolicach zlokalizowane są bowiem gruczoły łojowe. Przyczyną ŁZS są grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które pojawiają się w organizmie za sprawą stanu zapalnego. Choroba ta objawia się w bardzo charakterystyczny sposób pod postacią zmian rumieniowych z żółtawymi łuskami. Kiedy pojawia się stan zapalny, chore miejsce zaczyna swędzieć, czasem widoczne są na nim również wypryski. Niezbędna jest wówczas konsultacja dermatologiczna.

Odparzenia u niemowląt

Dość powszechnym problemem u dzieci są odparzenia, czyli czerwone, rozległe plamy o chropowatej fakturze. Nieraz występują na nich również krostki. Zwykle ich przyczyną są zaniedbania w pielęgnacji lub przegrzanie. Do odparzeń doprowadzić może zbyt rzadkie zmienianie pieluszki czy rezygnacja ze stosowania kosmetyków ochronnych. Z czasem podrażniona skóra może się łuszczyć. Jeśli rodzice szybko nie zauważą odparzeń lub nie podejmą odpowiednich kroków, aby się ich pozbyć, może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. W takim wypadku odparzenie wychodzi poza obszar pieluszki, pojawiają się małe, pękające pęcherzyki oraz gorączka. W leczeniu stosuje się kremy na odparzenia. Warto również myć skórę maluszka wodą z emolientem lub delikatnym mydłem.

Zobacz wideo: Jak zbudowana jest skóra?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2019.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Polecamy
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami?
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami? Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa.
Czym smarować zmiany trądzikowe?
Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe? TVN zdrowie
Prosaki - jak je trwale usunąć?
Prosaki - jak je trwale usunąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia