Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie
menu
Polub nas na Facebooku

Prolaktyna – objawy nadmiaru u mężczyzn, sposoby na obniżenie

Próbki krwi do badania

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Prolaktyna jest hormonem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania zarówno mężczyznom, jak i kobietom, jednak jej nadmiar grozi poważnymi konsekwencjami klinicznymi. Nadmiar prolaktyny u mężczyzn najczęściej wywołany jest łagodnym guzem przysadki.

Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, czyli gruczoł zlokalizowany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, w środkowym dole czaszki. Kojarzona jest przede wszystkim z okresem ciąży i laktacji – odgrywa kluczowe znaczenie w procesie karmienia piersią. Jednak ma ona też znaczący wpływ na funkcję gonad i poziom hormonów płciowych nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Wobec tego nadmiar prolaktyny skutkuje zaburzeniami funkcji gonad u obu płci, może doprowadzić do niedoczynności jąder i jajników.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Przyczyny podwyższonego poziomu prolaktyny u mężczyzn

Wysoki poziom prolaktyny u mężczyzn wynika niekiedy ze stanu fizjologicznego organizmu. Mogą być nim stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, wysokobiałkowa dieta. Podwyższona prolaktyna u mężczyzn może być wywołana prolaktynomą, czyli gruczolakiem przysadki mózgowej. Jest to łagodny nowotwór o średnicy mniejszej niż 1 cm (mikrogruczolak) lub większej niż 1 cm (makrogruczolak). Nadmiar prolaktyny może również wynikać z innych zaburzeń, jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • urazy klatki piersiowej,

Wiele leków powoduje wzrost poziomu prolaktyny. Zalicza się tu leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, depresji, chorobie wrzodowej, alergii, czy też powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Dlatego po otrzymaniu wyniku poziomu prolaktyny ponad normę, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach. Ułatwi to proces diagnostyczny.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Objawy nadmiaru prolaktyny u mężczyzn

U mężczyzn główne objawy nadmiaru prolaktyny to:

  • spadek popędu płciowego,
  • niepłodność,
  • ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych),
  • zanik owłosienia płciowego,
  • spadek masy mięśniowej,
  • odwapnienie kości.

Jeśli przyczyną wysokiego poziomu prolaktyny jest makrogruczolak, może on uciskać sąsiadujące struktury, powodując ubytki w polu widzenia. Ponadto zaczynają się pojawiać objawy niedoborów innych hormonów przysadkowych, zaburzające pracę gruczołów dokrewnych, jak tarczyca czy nadnercza.

Diagnostyka nadmiaru prolaktyny u mężczyzn

Aby rozpoznać wysoki poziom prolaktyny, wystarczy wykonać badanie jej poziomu w surowicy krwi. Ponadto wykonuje się poziom hormonu tyreotropowego przysadki mózgowej (TSH). Wysoki poziom prolaktyny w surowicy obliguje do wykonania badania obrazowego w postaci rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej z zastosowaniem kontrastu dla potwierdzenia obecności guza i oceny jego wielkości.

Podwyższony poziom prolaktyny u mężczyzn – leczenie

Jeśli przyczyną nadmiaru prolaktyny jest guz, koniecznie dąży się do zmniejszenia jego wielkości i unormowania poziomu prolaktyny. Tym samym funkcje gonad samoistnie wracają do normy. W tym celu korzysta się z leków dopaminergicznych, czyli oddziałujących pobudzająco na receptory dopaminowe. Terapia powinna być dostosowywana indywidualnie.

W rzadkich przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie guza. Zabieg wykonuje się z dostępu przez nos i zatokę klinową w wyspecjalizowanych ośrodkach neurochirurgicznych. Odpowiednie leczenie warunkuje prawidłowy poziom prolaktyny w surowicy i tym samym ustąpienie objawów. Z biegiem czasu u części chorych gruczolak ulega zmniejszeniu.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
29
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?