Polub nas na Facebooku
Czytasz: Procto-Glyvenol - czopki doodbytnicze. Jak stosować? Dawkowanie, skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Procto-Glyvenol - czopki doodbytnicze. Jak stosować? Dawkowanie, skutki uboczne

hemoroidy

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Procto-Glyvenol w postaci czopków doodbytniczych stosowany jest przy leczeniu hemoroidów. Czopki można aplikować zarówno w przypadku hemoroidów wewnętrznych, jak i zewnętrznych,

Procto-Glyvenol – działanie leku

Lek działa miejscowo, jego zadaniem jest niwelowanie bólu, pieczenia i świądu skóry, które powodują występujące hemoroidy. Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, są chorobą przewlekłą. Stosowanie leku Procto-Glyvenol przyniesie miejscową ulgę, jednak niezbędne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem proktologiem. 

Procto-Glyvenol – skład leku

Substancjami czynnymi leku są tribenozyd i lidokaina. Jeden czopek zawiera 400 mg tribenozydu i 40 mg lidokainy.

Są także inne składniki leku, które nadają mu formę czopków doodbytniczych, tj. tłuszcz (Witepsol E85) i tłuszcz (Witepsol W35).

Czopki Procto-Glyvenol mają postać żółtawo-białych, stożkowatego kształtu czopków, jednolitych, bez pęknięć, lekko tłustych, niemiękkich. Należy je stosować od razu po wyjęciu z opakowania. Są łatwe w aplikacji. Bardzo ważne jest, aby lek przechowywać w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza, ale nie ma konieczności przechowywania czopków w lodówce.

Masz hemoroidy? Zobacz nasz film i dowiedz się jak skutecznie z nimi walczyć:

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Procto-Glyvenol – dawkowanie leku

Czopki Procto-Glyvenol stosuje się doodbytniczo. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce. Zalecana dawka to 1 czopek rano oraz 1 czopek wieczorem – aż do ustąpienia ostrych objawów, przynajmniej przez 7 dni. 

Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując 1 czopek raz na dobę, jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek leku.

Należy dokładnie umyć ręce po każdym zastosowaniu leku.

Ważne! Leku nie wolno stosować u dzieci, nie ma bowiem danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Jeśli objawy hemoroidów nie cofnęły się po tygodniu stosowania leku należy skonsultować dolegliwości z lekarzem, mogą być bowiem inne przyczyny problemów zdrowotnych okolic odbytu.

Polecamy: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia

Procto-Glyvenol – wskazania do stosowania leku

Procto-Glyvenol w postaci czopków jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Substancje czynne leku działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, redukują świąd oraz obrzęk. Tribenozyd przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego, co w przypadku hemoroidów jest szczególnie istotne. 

Lidokaina, będąca częścią leku, jest substancją miejscowo znieczulającą i łagodzi dolegliwości spowodowane hemoroidami. 

Czopki mają działanie miejscowe, nie wywierają wpływu na cały organizm. Głównym zadaniem Procto-Glyvenolu jest zminimalizowanie skutków hemoroidów (dolegliwości, jakie powodują).

Procto-Glyvenol – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek Procto-Glyvenol jest przeznaczony do miejscowego stosowania i nie wpływa znacząco na cały organizm. Należy jednak pamiętać, że jeśli pacjent ma na tribenozyd, lidokainy chlorowodorek lub na inne leki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej nie powinien stosować leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Procto-Glyvenol w postaci czopków u osób z zaburzeniami czynności wątroby należy omówić to z lekarzem.

Lek Procto-Glyvenol w postaci czopków należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.

Nie wolno stosować leku doustnie oraz należy unikać kontaktu z oczami.

Ważne! Przy leczeniu hemoroidów ważna jest profilaktyka - należy zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, aby konsystencja stolca nie była twarda i zbita. Istotna jest także higiena okolic odbytu, jeśli już hemoroidy występują. 

Leku Procto-Glyvenol w postaci czopków nie należy stosować podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży. Jednak od 4 miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią można go już używać, pod warunkiem nieprzekraczania zalecanych dawek.

Procto-Glyvenol – interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Procto-Glyvenol – skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania leku są zazwyczaj miejscowe. Bardzo rzadko mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe (u nie więcej niż 1 osoby na 10 000).

Rzadko występujące działania niepożądane to pokrzywkaświąd w miejscu podania, wysypka w miejscu podania, ból w miejscu podania. 

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane to reakcja anafilaktyczna, zaburzenia sercowo-naczyniowe, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?