Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy ze słuchem u dziecka – skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy ze słuchem u dziecka – skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Małe dziecko podczas badania słuchu

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Problemy ze słuchem to już prawdziwa plaga! Co gorsza, tego rodzaju dolegliwości mają nie tylko osoby starsze, u których wraz z wiekiem, w zupełnie naturalny sposób słuch się pogarsza, ale także dzieci. W ich przypadku zaburzenia słuchu mogą być nabyte lub spowodowane wadami wrodzonymi. Jak je rozpoznać i jak wygląda ich leczenie?

Wrodzone wady słuchu

U dzieci problemy ze słuchem związane są często z uwarunkowaniami genetycznymi lub są dziedziczne. Niedosłuchy mogą występować jako samodzielna wada lub wspólnie z innymi zaburzeniami. Najczęściej wady słuchu współistnieją z zaburzeniami hormonalnymi, zaburzeniami wzroku bądź zaburzeniami w obrębie twarzoczaszki.

Zdarza się, że problemy ze słuchem pojawiają się u tych dzieci, których matki w czasie ciąży chorowały na różyczkę, ospę czy toksoplazmozę. Do wystąpienia wrodzonych wad słuchu przyczynia się także palenie czy picie alkoholu w czasie ciąży.

Jak chronić słuch dziecka? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Nabyte wady słuchu

W większości przypadków nabyte wady słuchu są spowodowane uszkodzeniem lub urazem, do którego dochodzi np. podczas porodu lub bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Przykładem takiego uszkodzenia może być choćby niedotlenie, które może doprowadzić do uszkodzenia tej części mózgu, która odpowiada właśnie za słuch.

Reszta nieprawidłowości w obrębie aparatu słuchowego to często powikłania po chorobach, które przechodziło dziecko. Do uszkodzenia słuchu może dojść w przebiegu ospy, półpaśca, świnki, a także zapalenia opon mózgowych.

Płyn w uszach i trzeci migdał

Problemy ze słuchem mogą mieć związek z infekcjami górnego odcinka układu oddechowego. W przypadku dzieci, które bardzo łatwo i często łapią przeziębienie, przewód słuchowy może się blokować. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego prowadzi do gromadzenia się płynu w przestrzeniach ucha środkowego, co częściowo unieruchamia kostki słuchowe oraz błonę bębenkową. Schorzenie bardzo często pojawia się u dzieci, które mają alergię, stany zapalne uszu, a nawet refluks żołądkowy.

W przypadku niektórych maluchów niedosłuch może być spowodowany przerostem trzeciego migdała. Szczegółową diagnostykę pod tym kątem trzeba rozważyć zwłaszcza u tych dzieci, które bardzo często chorują lub są alergikami. Pozostawienie migdałka bez leczenia może doprowadzić do bezdechów sennych, wad zgryzu, chrapania, a także problemów z przełykaniem.

Badania pokazują, że nawet, co szóste dziecko może mieć problemy ze słuchem spowodowane właśnie nawracającymi infekcjami górnego odcinka układu oddechowego.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak wygląda leczenie wad słuchu?

W przypadku nabytych wad słuchu konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej, która doprowadziła niedosłuchu. Dzieci, które już urodziły się w wadą słuchu lub jest ona powikłaniem poporodowym wymagają leczenia operacyjnego. Tak samo jak osobom dorosłym, zakłada się im aparaty słuchowe, które pozwalają prowadzić normalne życie.

Badaj się i dbaj o słuch

Pierwsze badanie słuchu wykonuje się u dziecka jeszcze na oddziale noworodkowym, dlatego większość wad można szybko wykryć i skutecznie leczyć. W przypadku dzieci, u których wynik testu był wątpliwy lub nieprawidłowy, badanie musi zostać powtórzone w pierwszym trymestrze życia.

Niestety, dopóki jesteśmy dziećmi i o nasze zdrowie dbają rodzice, większość wad czy problemów ze słuchem udaje się wyleczyć. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynami odpowiadać za sobie sami. Nie zdajmy sobie sprawy, że każdego dnia systematycznie uszkadzamy swój słuch. Korzystanie z niewłaściwych słuchawek (te wkładane do ucha są znacznie groźniejsze dla zdrowia), głośne słuchanie muzyki czy choćby hałas, z którym zderzamy się wychodząc na ulice, sprawia, że słyszymy coraz gorzej. Statystyki pokazują, że blisko 80 proc. Polaków z niedosłuchem nic z tym nie robi i nie nosi aparatów słuchowych.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać słuch, unikać wszędobylskiego hałasu i nie przesadzać z głośnością muzyki w słuchawkach.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o słuch

Zobacz film: Na czym polega higiena słuchu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają?
Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny?
Podpuchnięte oczy i worki pod oczami - dlaczego powstają? Co oznaczają u dziecka, a co u mężczyzny? Dzień Dobry TVN
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Niedosłuch u dzieci i u dorosłych – jakie są najczęstsze przyczyny?
Niedosłuch u dzieci i u dorosłych – jakie są najczęstsze przyczyny? TVN zdrowie
Na czym polega badanie przesiewowe słuchu - metody, czynniki ryzyka i leczenie schorzeń narządu słuchu u dziecka
Na czym polega badanie przesiewowe słuchu - metody, czynniki ryzyka i leczenie schorzeń narządu słuchu u dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?